Zirkonyum Diş Nedir? Avantajları Nelerdir?

Zirkonyum doğada bulunan bir çeşit beyaz metaldir. Normal metallerden çok daha dayanıklı bir yapıya sahip olması  çiğneme fonksiyonunda yatay ve dikey kuvvetlerde artış göstermesi diş uygulamalarında zaman içerisinde kullanılmasına neden olmuştur. Yüksek kuvvet yüklerine dayanıklı doğal diş rengine yakın bir görünüme sahip olması diş uygulamalarında kullanılmasını tetiklemiştir. Son teknoloji ürünü olarak nitelendirilebilecek olan zirkonyum diş uygulamasında daha estetik daha işlevsel sonuçlar elde edilmektedir. Önceleri metal dolgulardan faydalanılarak ortadan kaldırılan diş problemleri zaman içerisinde insanların estetiğe önem vermeye başlamasıyla birlikte doğala en yakın görünümlerin elde edilmesi amacıyla değiştirilmiştir. Teknolojik yöntemlerle ağız içi bölgesine yerleştirilen metal destekli porselenler diş rengindedir ve oldukça dayanıklıdır. Diş uygulamalarında doğala en yakın sonuçlarla karşılaştıran zirkonyum porselen uygulaması son yıllarda büyük bir ilgi görmeye başlamıştır. Teknolojik gelişmelerin etkisi ile diş hekimliği tekniklerinin de baştan sona yenilendiğini bilmekteyiz.

Zirkonyum Dişlerin Avantajları Neler?

  • Estetik bir görünüm sağlaması nedeniyle doğal dişe oldukça yakın bir görünüm elde edilir. Dışarıdan bakıldığında sonradan yapıldığı kolay kolay ayırt edilemez. Işık geçirgenliği orijinal dişlere yakındır. Anti-alerjik bir yapıya sahip olduğundan ağızda olası problemler çıkarmaz.
  • Diş eti rahatsızlıkları ve çekilmelerinde görülebilen diş eti çekilmesi problemleri zirkonyum dişlerde görülmez.
  • Isı yalıtıcı özelliği oldukça duyarlıdır. Soğuk ve sıcak hassasiyetini önler.
  • Metal destekli protez türlerine göre çok daha hafif olduğundan ağızda hissedilemeyecek durumdadır.
  • Dayanıklı yapısı sayesinde kolay kolay kırılmaz, yerinden çıkmaz.

Zirkonyum Dişlerin Olumsuz Tarafları:

  • Uzun köprü uygulamalarında pek tercih edilmez.
  • Metal destekli tedavi yöntemine göre daha pahalı bir yapıdadır.

Tamamen porselenle kaplanmış olan zirkonyum dişlerde doğal dişlere en yakın işlevsel ve fiziksel sonuçlar elde edilir. İnsanların görünümlerine önem vermeleri nedeniyle olası diş problemlerinde en güvenilir yöntemi tercih ettikleri görülmektedir. Görünüm bakımından dışarıdan bakıldığında anlaşılmayacak olan yöntemleri tercih eden bireylerin görsel anlamda kötü görünmek istemedikleri görülmekte. Bundan 10 yıl öncesinin diş hekimliği uygulamalarının tamamında dişlerde gerçekleştirilen operasyonlarının dikkatle bakmaya gerek kalmadan rahatça görülebildiği görülmekteydi. Ortaya çıkan kötü görünümden dolayı psikolojik anlamda olumsuz etkilerle karşılaşmış olan bireylerde özgüven, asosyallik gibi bir takım sorunlarla karşılaşmaya başlamış bulunmaktaydı. Zaman içerisinde gelişen teknolojinin tıbbi tekniklerde kullanılmaya başlaması pek çok tedavi yöntemini ve imkanı da beraberinde getirerek insanları memnun edecek bir seviyeye çekilmiştir.

Zİrkonyum Diş Fiyatları

Laboratuvar çalışması maliyetleri, hekim yoğunluğundan kaynaklanan maliyetler, geçici dişlerin yapılması, estetik provaları gibi pek çok maliyet zirkonyum diş maliyetini artıran etmenlerdendir. Estetik bir görüntü sağlaması ve işlevsel nitelikler bakımından günlük yaşam fonksiyonlarını desteklemesi nedeniyle fiyatına pek bakılmayarak tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Güvenilir bir tedavi yöntemi olduğundan insanların büyük bir kısmının dişleri ile ilgili yaşadıkları sorunlarda tercih ettikleri görülmekte.

UZMANLIKLARIMIZ

İlk Randevu

İlk randevuya gelirken, önceden çekilmiş röntgenler, yapılan eski tedavilerle ilgili belgeler bizlere tedavi geçmişinizle ilgili ayrıntılı bilgiler verecektir. 

RANDEVU AL
HAKKIMIZDA
GENEL BİLGİLER
AĞIZ BAKIMI