Yirmilik Dişler Neden Sorun Yaratır?

17-25 yaşları arasında sürmeye devam eden 3.cü azı dişi olarak bilinen yirmilik dişlerin çekilip çekilmemesi günümüzün tartışma konularındandır. Bazı diş hekimleri kesinlikle çekilmesi yönünde düşüncelerini ifade ederken bazı diş hekimlerinin de bulunmasının hiçbir zararının olmadığını ifade ettiklerini görüyoruz. Yirmilik dişin çekilip çekilmemesinin kararını en iyi verecek olan bilgi ve tecrübeye sahip kişiler tahmin edileceği üzere uzman diş hekimleri olacaktır. Dişin çıkış açısı ve çevre dokularla ilişkisi incelenerek bu karar verilebilir. Yirmilik dişin çıkış açısı her zaman düzgün olmayabilir. Kimi bireylerde gayet düzgün çıkarken kimi bireylerde de diğer dişleri tehdit edecek açılarla çıkarlar. Öte yandan açısı uygun olmayan yirmilik dişlerin ağız içi belirli dokularda tahribata neden olduğu bilinmektedir. Dokulara zarar vermeyen, düzgün çıkmış bir yirmilik dişin çekilmesini gerektirecek bir durum söz konusu değildir fakat; aşağıdaki hallerde sorun yaratarak çekim işlemini gerektirebilir.

Yirmilik Dişin Çekilmesini Gerektiren Durumlar

Çürük Oluşumu:

Tükürük salgısı, bakteriler ve yiyecek kalıntıları yeni çıkmaya başlayan yirmilik dişin doğal gelişimi aşamasında açmış olduğu yuvada birikir. Bu birikimden hem azı dişi hem de yirmilik diş zararlı çıkar. Bu tip çürüklerin nadiren diş hekimlerinin de gözünden kaçabildiğini görüyoruz. Bu bakımdan teşhisi zordur.

Diş Eti Hastalığı:

Bir kısmı çıkmış olan dişin yarmış olduğu diş eti içerisinde bakteriler için yuva yapabildiği görülür. Yiyecek kalıntıları ve bakteriler birleşip enfeksiyona neden olup ağız sağlığını tehdit edebilir. Ağrı ve enfeksiyon problemine neden olan apseler ağır sorunlarla karşılaştırabilir.

Basınçtan Kaynaklanan Ağrılar:

Yirmilik dişin aşağı yukarı her insana azap verdiğini bilmekteyiz. Kimi dişin çıktığını bile hissetmezken kimi de dayanılmaz ağrılara maruz kalır. Dişin diş etinden çıkabilmek adına diş etine uyguladığı basınç şiddetli ağrılara neden olabilir. Bu tür durumlarda isteyen bireyler diş hekimine giderek yirmilik dişini aldırabilir.

Ortodontik Nedenler:

Diş gelişimlerinde problem yaşayan bireylerin dişlerinde görülen çarpıklıkları giderebilmek adına ortodontik tedavi gördüğünü bilmekteyiz. Yirmilik dişlerin çıkma aşamasında uygulamış oldukları basınçlar diğer dişlere de aktarılacağından doğal dişlerde bir hareketlilik gözlemlenir.

Protezle Alakalı Nedenler:

Protez yerleştirilecek olan bir ağız yapısında yirmilik dişleri hesaba katmamak büyük bir hata olur. Uzman diş hekimlerinin bu konu üzerinde yeterince durması gerekmektedir. Yirmilik dişin çıkmasının ardından çene yapısında farklılıklar görülebilir. Protez planlamasında tüm bunları hesaba katmak gerekiyor.

Kist Problemi

Gömük dişlerin yani; yirmilik dişlerin ortaya çıkardığı kistik durumlar tıp dünyasında gözlenmiştir. Ağız içerisinde kist oluşumunun kemik yıkımı, dişlerin yer değiştirmesi ve de zarar görmesine neden olan bir faktör olması nedeniyle önem arz ettiğini söylenebilir. Kemik yıkımının önüne geçilebilmesi adına diş çekilmeli ve gerekli müdahaleler yapılmalıdır. Kistin bazı durumlarda tümörlere dönüşebildiği düşünüldüğünde ciddi bir problem olduğu gözler önüne serilebilir.

UZMANLIKLARIMIZ

İlk Randevu

İlk randevuya gelirken, önceden çekilmiş röntgenler, yapılan eski tedavilerle ilgili belgeler bizlere tedavi geçmişinizle ilgili ayrıntılı bilgiler verecektir. 

RANDEVU AL
HAKKIMIZDA
GENEL BİLGİLER
AĞIZ BAKIMI