Yirmilik Diş Çekiminin Normal Diş Çekiminden Farkı Var mıdır?

Yirmilik dişlerin çıkma yaşının kişiden kişiye göre farklılık gösterdiğini bilmekteyiz. Bazı bireylerde 21 yaşlarında çıkarken bazı bireylerde 25 yaşına kadar sürdüğü görebilmektedir. Bu bakımdan tam çıkacağı yaşın belli olmadığı görülmekte. Pek çok bireyin yirmilik diş ağrılarından kurtulabilmek adına dişi aldırdığını görmekteyiz. Bu tür bir durumda da insanların aklına ilk olarak yirmilik diş çekiminin normal diş çekiminden ne farkı olduğu gelmekte. Yirmilik diş çekiminin normal diş çekiminden farklı olduğunu belirtelim. Yirmilik dişlerin çene kemiğinde bulunduğu nokta, çıkış açısı, büyüklüğü, mukoza ya da kemikle kaplı olup olmadığı çekim işlemini zorlaştıran etmenlerdendir. Diş çekiminin ardından görülebilecek acı ve ağrı hissi mevcuttur. Hemen herkeste hafif ya da ağır bir şekilde kendini gösteren bu ağrı hissinde paniğe kapılmamalı normal bir olay olduğu unutulmamalıdır. Hafif şişlik, ağrı ve kanamalar çekim yapılan bölgede görülebilir. İyileşme sürecinde tüm bu olumsuz etkiler normaldir. Birkaç güne kalmadan durumun düzeleceğinden şüpheniz olmasın. Durumda düzelme olmazsa kendinizi rahatlatmak adına uzman diş hekimine yeniden giderek durum hakkında bilgi alabilirsiniz. Normal dişlere göre çekimi biraz daha zor olan yirmilik diş çekiminin ilerleyen yaşlarda daha da zorlaştığı unutulmamalıdır. Kemik yapısının yoğunlaşması ve belirli bir esnekliğe kavuşması çekim işlemini zorlaştıracak etmenlerdendir.

Yirmilik Dişimin Çıkıp Çıkmadığını Nasıl Anlarım?

Her insanın yaratılışı gereği diş gelişimi tamamlandığında toplamda 32 adet dişi bulunmaktadır. Basit bir sayma işlemi ile yirmilik dişin çıkıp çıkmadığını çok rahat anlayabilirsiniz. Alt çenede 2 adet ve üst çenede 2 adet olmak üzere yirmilik dişlerin çıkması gerekiyor. Dişleriniz normal yapısında ise; yani herhangi bir eksik yok ise toplamda 32 diş saymanız gerekiyor. Bu sayıdan eksik rakamlar elde ediyorsanız yirmilik dişleriniz çıkmamış demektir. Bazı durumlarda gömük vaziyete gelebilmektedir. Bu tür bir durumda da diş hekimliğinde bulunan cihazlar aracılığıyla çene filmi çekilerek incelenebilmekte. Hemen her klinikte bulunan bu cihaz ile yirmilik dişle ilgili detaylar elde edilebilir.

Yirmilik Diş Nasıl Çekiliyor?

Kolayca kırılabilen bir yapısı olan yirmilik dişlerin çekimi cerrahlar tarafından gerçekleştirilir. Çenenin son kısmında bulunması ve kemiğe yapışık vaziyette olması çekim sürecini zorlaştıran etmenlerden. Mümkün olması durumunda dolgu ile halledilebilecek şartlar var ise, vakit kaybetmeden yaptırmanızı öneririz.

Diş Çekiminin Ardından Nelere Dikkat Etmeli?

Yirmilik dişin çekiminin ardından tıpkı normal diş çekimlerinde olduğu gibi dikkat edilecek bazı hususlar bulunmaktadır.

Bu hususlar:

Birkaç gün sigara içmemeye özen gösterin. İlk 2-3 gün şişlikler görülecektir. Dilinizle ameliyatlı bölgeye dokunmamaya özen gösterin. Tükürmeyin, gerekmediği sürece ağzınızı çalkalamayın. Bunlar pek çok bireyin yaptığı yanlışlar. Bunlara dikkat etmeyen bireylerin iyileşme sürecinde daha yavaş ilerlediği görülüyor. Bu bakımdan dikkatli olunması gerekiyor.

UZMANLIKLARIMIZ

İlk Randevu

İlk randevuya gelirken, önceden çekilmiş röntgenler, yapılan eski tedavilerle ilgili belgeler bizlere tedavi geçmişinizle ilgili ayrıntılı bilgiler verecektir. 

RANDEVU AL
HAKKIMIZDA
GENEL BİLGİLER
AĞIZ BAKIMI