Sigara Kullanımı ve Ağız Sağlığı

Dünya genelinde 1.1 milyar insanın sigara alışkanlığına sahip olduğu araştırmalarla ortaya konulmuştur.Ülkemizde yetişkin nüfusun neredeyse yarısının sigara alışkanlığının bulunduğunu bilmekteyiz. İçeriğinde barındırdığı 50’de fazla zararlı madde ile vücut sağlığını olumsuz etkilediği gibi ağız ve diş sağlığı üzerinde de çok ciddi etkileri bulunuyor. Diş çürüklerinden tutun da diş eti hastalıklarına kadar geniş perspektifte soruna neden olan sigara alışkanlığının mümkün olduğunca en aza indirgenmesi hatta bırakılması pek çok rahatsızlığı frenleme aşamasında oldukça etkili bir hamle olacaktır. İlk zarar olarak görülen etki ağız kokusudur. Ağız içi kimyasal yapı etkileyerek aşırı plak oluşumuna neden olan sigaranın diş etlerine giden kan akışını etkileyerek pek çok diş eti hastalığına neden olduğu görülür. İçeriğinde barındırdığı nikotin maddesi diş yüzeylerine oturup bir tabaka oluşmasına neden olur. Bu tabaka ağız içinde bakteri oluşumuna neden olarak diş ve diş eti sağlığını ciddi manada etkiler. Herhangi bir dişte ortaya çıkacak çürüğün sigara kullanan bireylerde çok daha hızlı yayıldığı görülmektedir. Sigara alışkanlığı bulunan bireylerde çoğu zaman  diş etlerinde ve damakta kırmızı renkli iltihap görülür. Ağız kanseri vakalarının %75’inin sigara ve alkol kaynaklı olması durumun ne denli ciddi bir vaziyette olduğunu gözler önüne sermektedir.

Sigaranın Ağız ve Diş Sağlığındaki Olumsuz Etkileri

 • Dişler üzerinde katran oluşumuna neden olduğundan kahverengi lekelenmeler meydana getirir.
 • Damak ve diş etinde kırmızı renkli iltihap oluşumlarına davetiye çıkarır.
 • Diş ve diş eti rahatsızlıklarına neden olur.
 • Kötü düzeyde ağız kokusuna yol açar.
 • Dil üzerinde siyah bir görüntüye neden olur.
 • Ağızda oral mukozal lezyonlara yani; doku bozukluklarına neden olur.
 • Ağız kanserini doğrudan tetikleyen bir alışkanlıktır.
 • Diş eti çekilmesi problemine neden olur.
 • Yanak ve dilde beyaz dantel görünümünde deformasyonlara neden olur.
 • Ağızda bulunan yaraların iyileşme sürecini uzatır.
 • Tat alma duyusu üzerinde olumsuz etkiye neden olarak ağız tadında değişikliğe davetiye çıkarır.
 • Ağızda çıkan yaraların görülme olasılığını artırır.

Sigara İçen Bireylerin Ağız ve Diş Sağlığını Korumak Adına Alabileceği Tedbirler

Düzenli bir şekilde dişlerin fırçalanması oluşabilecek zararlı etkileri en aza indirgeyecektir. Diş fırçası ve diş ipi kullanarak dişlerin ve ağzın baştan sona temizliğine dikkat edilmelidir. Sigara kullanan bireylerde görülen siyah kıllı dil görüntüsü ve ağız kokusunun ortadan kaldırılması için dil yüzeyinin de fırçalanması iyi olacaktır. 6 ayda bir düzenli olarak diş hekimi kontrollerine gidilmelidir.

Sigara kullanımının ağız kanseri oluşumunu tetikleyerek hastalığın ortaya çıkma ihtimalini artırdığı unutulmamalıdır. Dişleri düzenli olarak kontrol ettirmenin erken tanı açısından pek çok faydası dokunacağından kontrolleri ihmal ettirmeyin.

Sigara kullanan bireylerin ağız ve diş sağlığı konusunda daha riskli bir durumda olduğu düşünüldüğünde bu alışkanlıktan kurtulmanın yolları aranmalıdır. Gerekmesi halinde doktor desteği ile sigarayı bırakmak için çaba sarf ediniz.

UZMANLIKLARIMIZ

İlk Randevu

İlk randevuya gelirken, önceden çekilmiş röntgenler, yapılan eski tedavilerle ilgili belgeler bizlere tedavi geçmişinizle ilgili ayrıntılı bilgiler verecektir. 

RANDEVU AL
HAKKIMIZDA
GENEL BİLGİLER
AĞIZ BAKIMI