Sağlıklı Diş ve Diş Etlerine Sahip Olmak İçin Tavsiyeler

Her insanın ortak hayalleri arasındadır sağlıklı diş ve ağız yapısına sahip olmak. Bu konuda herkes hayal kurar ama nedense kimse gerektiği gibi bakım ve temizlik yapmaz. İhmal edilen diş fırçalama işlemleri, dişleri yoracak, zorlayacak bir takım zararlı hareketler, kürdan çubuk gibi uygun olmayan cisimlerin dişlerin arasına sokulması gibi hareketler pek çok anlamda rahatsızlıkları da beraberinde getirir. Bu konuda yapılabilecek pek çok şey vardır.

Sağlıklı dişlere sahip olmanız için tavsiyeler:

Beyaz Diş Diyeti:

Çay, sigara, kahve gibi içeceklerin dişler üzerindeki olumsuz etkileri malum. Sarılık, dişte bir takım lekeler şeklinde ortaya çıkan pek çok olumsuz durum söz konusu. Yiyecek ve içecekleri tüketildiğinde dişler fırçalanmalıdır. Bu düzenli olarak yapılmadığı takdirde ağızda ortaya çıkan bakteriler çoğalarak zarar verir duruma gelir. Dişleriniz için kaliteli bir diş macunu ya da iyi bir beyazlatma unsuru kullanmanız gerekiyor. Bu konuda diş hekiminize danışabilirsiniz.

Diş Fırçası Değişimi

Her gün 2-3 defa ağzınızı temizlediğiniz diş fırçası üzerinde ortaya çıkabilecek bakterileri göz ardı edemezsiniz. Her 2-3 ayda bir kullandığınız diş fırçasını atıp yeni bir diş fırçası alınız. Aylardır aynı fırçayı kullanıyorsanız ağız içi temizliği sağlayacağız derken bakterilerin daha da yayılmasına neden olabilirsiniz.

Diş Fırçalama Yöntemi

Dişleri ağır diş fırçası darbeleriyle fırçalamanız gerekir. Bu noktada insanların hızlıca fırçalayarak bu işi tam manasıyla yapabildiklerini sandıklarını biliyoruz. Bu tür bir tutum diş minelerini çizeceği gibi ileri derece zararlarda verebilir. 45 derecelik açılarla yavaş hareketlerle fırçalanacak dişler gerektiği ölçüde sağlıklı olacaktır.

Dil Temizleme

Sadece dişleri fırçalamanın bakterilerden kurtulmanın yolu olmadığını unutmamalısınız. Unutmamalısınız ki; ağız içi her bölümde bakteriler üreyebilir. Dişleri arkalı önlü fırçalayıp her sabah dilinizi temizlediğinizde bakterilerden korunmuş olacaksınız. Yardımcı olarak dil temizleyiciler kullanabilirsiniz.

Sağlıklı Gıdalar Tüketmelisiniz

Abur cubur ürünler dişlerin düşmanıdır. Bu tarz yiyeceklerden ziyade doğal diş fırçası görevi gören meyveleri tüketebilirsiniz. Elma, havuç, mısır ve kereviz ideal meyvelerdir.

Doğal Formül:

Her sabah ağız içinizi elma sirkesi ile çalkalayabilirsiniz. Ağız içi mikropları öldürücü etkisi olduğundan oldukça sağlıklı bir yöntemdir.

Karbonat Kullanın:

Dişleri beyazlatmak ve ortaya çıkan lekeleri ortadan kaldırmak adına en azından haftada 1 kez karbonatla fırçalayabilirsiniz. Diş macunu yerine tuz’da kullanabilirsiniz. Bunlar doğal diş macunu görevi görmekte.

Diş İpi Kullanın!

Dişlerin arasına yerleşen zararlı unsur ve besinlerde kurtulmak için diş ipi ile nazikçe hamleler yapabilirsiniz. Oldukça faydalı ve sağlıklı bir yöntemdir.

Diş Fırçalama Periyodu:

Dişleri fırçalama işlemi arada sırada değil düzenli olarak her gün gerçekleştirilmesi gereken işlemlerdendir. Bu bakımdan günlük olarak en azından 2-3 defa fırçalanacak dişler doğal dengesini yıllarca koruyarak, fayda sağlayacaktır. Sabah kalkınca ilk yapacağınız işin diş fırçalamak olduğunu gece yatmadan da kesinlikle dişlerin fırçalanması gerektiğini unutmayın. Bunu düzenli olarak her gün gerçekleştirin.

UZMANLIKLARIMIZ

İlk Randevu

İlk randevuya gelirken, önceden çekilmiş röntgenler, yapılan eski tedavilerle ilgili belgeler bizlere tedavi geçmişinizle ilgili ayrıntılı bilgiler verecektir. 

RANDEVU AL
HAKKIMIZDA
GENEL BİLGİLER
AĞIZ BAKIMI