Dişler İçin Porselen Lamina Nedir? Ne Nasıl Yapılır?

Estetik bakımından kötü bir görüntüde olan dişlerde aşındırma işlemi uygulanarak ortaya çıkarılan ince tabaka halindeki porselene porselen lamina adı verilmektedir. Gerçek dişlere yakın niteliklere sahip olması nedeniyle tercih edildiği  görülmektedir. İnce olması, metal unsurlar içermemesi ve ışık geçirgenliği ile orijinal dişlere çok benzeyen yapıda olan porselen lamina diş hekimliğinde önemli bir yere sahiptir. Büyük bir hassasiyetle hazırlanıp diş üzerine yerleştirilen porselen lamina unsurunun büyük bir uyum içerisinde olduğu görülmekte. Doğal çiğneme ve görünüm fonksiyonuna ciddi anlamda benzediğinden oldukça güzel gülüşler elde etmek mümkündür. Protez dişlerde insanların sıkça yaşadığı problemleri yaşatmayan bir unsur olduğundan genel anlamda tercih edildiği görülmektedir. Dişlere kazandırdığı doğal güzellik ve doğal işlevleri ile adından sıkça bahsettirmeyi  başaran tedavi yönteminden bahsettiğimizin altını çizelim.

Porselen Lamina Nasıl Yapılıyor?

İşlemin oldukça basit olduğunu ifade edelim. İlk etapta hastanın ağzından ölçü alınarak belirli bir model ortaya çıkarılır. Ağrı hissi vermeyen bir işlemle dişlerin ön yüzeyinden 0.3 – 0.7 mm değerler arasında aşındırma işlemi uygulanır. Laboratuvarda hazırlanan porselen laminalar özel bir teknik kullanılarak yerleştirme aşamasına geçilir. Yapıştırıcı “resin” şeklinde adlandırılan bir madde ile laboratuvarda hazırlanan laminalar yapıştırılır. Yapıştırma işleminin ardından gerçekleşecek zorlamaların laminayı yerinden oynatması, ayırması pek mümkün değildir. Bu bakımdan kırılmaya ve darbelere karşı oldukça dayanıklı bir yapıya sahiptir.

Porselen Laminaların Kullanılabileceği Durumlar

Genel anlamda dişlerde görülen renk değişiklikleri ve şekil düzeltmesi amacıyla kullanılabilen porselen laminalar oldukça etkili sonuçlar ortaya çıkarırlar.

Diş beyazlatma uygulamaları ile bir türlü beyazlatılamamış flor ve antibiyotik ilacının dişte oluşturduğu leke durumlarında.

Birbirinden ayrık durumda olan dişleri birleştirmede.

Kırılmış ve deformasyona uğramış olan dişlerin restorasyonunda.

Renk ve yapısında bozulmalar görülen eski dolgularda.

Porselen Laminaların Avantajları Nelerdir?

Estetik bakımından çok iyi sonuçlarla karşılaştırır.

Sağlam dişlerde minimal aşındırma işlemleri ile gerçekleştirilebilir.

Tedavi süresi oldukça kısadır. Birkaç seansta harika bir gülüşe kavuşabilirsiniz.

Doğal dişe çok yakın nitelikler taşıması.

Doğal dişe zarar verebilecek sigara, kahve ve çay gibi dış etkenlerden etkilenmemesi.

Aşınma ve kırılmalara karşı oldukça dayanıklı olması

Diş Hekimine Gidildiğinde Hastayı Bekleyen Süreçler

Diş hekimine tedavi yönteminden faydalanmak için ilk olarak gittiğinizde dijital panoramik röntgeniniz çekilecektir. Ağzınızın genel durumu hakkında bilgilenmiş olacaksınız. Tedavi yöntemine karar verme aşamasında ağzınızın genel yapısı, özel durumlarınız, estetik, fonksiyonellik anlamındaki beklentileriniz diş hekimi ile aranızda konuşulur ve gerekli bilgiler iletilir. Öngörülen tedavi yöntemi sonrası ve ilk fotoğraflar hastaya gösterilir.

Lamina Porselen Operasyonunun Ardından Her Şey Tüketilebilir mi?

Özel dikkat gerektirmeyen bir tedavi yöntemi olan lamina porselen yönteminin ardından dilediğiniz besini tüketebilirsiniz. Orijinal dişlerinizin kırabildiği ne varsa porselen dişlerde rahatlıkla kırabilecek özelliklere sahiptir. Bu bakımdan kabuklu yemiş, akide şekeri gibi sert gıdaları dahi tüketmeniz mümkün.

UZMANLIKLARIMIZ

İlk Randevu

İlk randevuya gelirken, önceden çekilmiş röntgenler, yapılan eski tedavilerle ilgili belgeler bizlere tedavi geçmişinizle ilgili ayrıntılı bilgiler verecektir. 

RANDEVU AL
HAKKIMIZDA
GENEL BİLGİLER
AĞIZ BAKIMI