Periodontal Tedavileri Kimler Yapabilir?

Dişi sarıp, destekleyen dokuda ortaya çıkan rahatsızlıklara periodontal rahatsızlık adı verilmektedir. Ana neden olarak bakteri plağı oluşumu yer almaktadır. Uzman diş hekimi ünvanına sahip her diş hekiminin periotondal tedaviyi gerçekleştirecek bilgi ve tecrübeye sahip olduğu söylenebilir. İleri derece ulaşmış periodontal hastalıklara müdahale eden diş hekimlerinin “periodontist” olarak isilendirildiğini ifade edelim. Normal diş hekimlerinin basit vakalarda müdahale edebildiği ilerlemiş vakalarda da periodontist ünvanlı bu konuda uzmanlaşmış diş hekimlerine vakayı ilettiği görülür. Periodontal rahatsızlıklardan dolayı diş hekimine gittiğinizde durum incelenir ve diş hekimi altından kalkamayacağı bir vaka ile karşı karşıya ise; alan uzmanın sevk eder. Periodontal tedavi almış biri iseniz; düzenli olarak diş bakımına devam etmeli, hekim kontrollerini ihmal etmemelisiniz. Sorun tedavinin ardından ortadan kalkacaktır fakat düzenli bakımların yapılmaması halinde ilerleyen dönemlerde aynı sorun ilerlemiş vaziyette karşınıza çıkabilir. Bu bakımdan ağız ve diş bakımı hiçbir şekilde ihmal edilmemeli, bu konuda tedbirli davranılmalıdır.

Periodontoloji, Diş Eti Hastalıkları ve Diş Eti Ameliyatı

Ağız sağlık ürünleri hakkında diş hekimlerinden düzenli olarak bilgi alınmalıdır. Piyasada ağız bakımı adına sunulan pek çok diş fırçası , diş macunu, diş ipi, gargara, diş arası temizleyicileri bulunmakta. Bu ürünler arasından doğru seçimler yapabilmek için uzman tavsiyelerine ihtiyacınız olacak. Düzenli olarak ağız bakımı yapılsa dahi yanlış ürünlerle yanlış şekilde hareket edildiğinde diş ve diş eti hastalıkları ortaya çıkacaktır.

Diş eti hastalıklarının erken dönemde tespit edilip gerekli tedavi yöntemlerinin uygulanması oldukça önemli kriterlerdendir. Erken dönemde tespit edilen diş eti hastalıklarına diş taşı temizliği, kök yüzeyi düzenleme gibi pek çok tedavi yöntemi uygulanabilir. Dişlerde zaman içerisinde ortaya çıkmış ceplerde meydana gelen bakterilerin  ve diş taşlarının uzaklaştırılması diş etlerinin sağlıklı bir yapıya kavuşmasına neden olacaktır. Bu işlemlerin ardından ağızda iltihap oluşumunu tetikleyen bakteri ve toksin maddeleri ağızdan uzaklaştırılarak genel sağlık korunmuş olacaktır.

Erken dönemde fark edilmeyip ilerleyen vakalarda cerrahi müdahalelerin gerçekleşebildiği görülmekte. Cerrahi işleminin amacı burada diş taşlarının ve hastalıklı dokuların uzaklaştırılmasını sağlamaktır.

Periodontal tedavilerin ardından periyodik diş hekimi kontrolü çok önemlidir. Hastalığın yeniden ortaya çıkmaması adına düzenli olarak hekim kontrolüne gitmek doğru bir adım olacaktır. Bunun yanı sıra  diş fırçalama, periyodik olarak gerçekleştirilecek diş ipi temizliği gibi uygulamaları tedavinin etki süresini uzatacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken husus düzenli bir bakım uygulaması yapmak. Bir gün dahi dişleri fırçalama faaliyeti ertelendiğinde dişlerde plak oluşumu ortaya çıkıp ağızda çeşitli hastalıklara neden olabilir. Uygulanan tedavinin de pek bir anlamı kalmaz. Bu bakımdan düzenli ve periyodik olarak bakımlar gerçekleştirilmeye devam edilmelidir. Tedavinin ardından bir süre sonra uzman hekim kontrolü de ihmal edilmemeli. Diş ve diş etlerini korumanın tek yolu düzenli bakımları yapmak olacaktır. Sadece diş fırçalamak yeterli olmayacaktır. Diş ipi de kullanarak fırça kıllarının ulaşamadığı bölümleri temizlemeniz gerekiyor.

UZMANLIKLARIMIZ

İlk Randevu

İlk randevuya gelirken, önceden çekilmiş röntgenler, yapılan eski tedavilerle ilgili belgeler bizlere tedavi geçmişinizle ilgili ayrıntılı bilgiler verecektir. 

RANDEVU AL
HAKKIMIZDA
GENEL BİLGİLER
AĞIZ BAKIMI