Koruyucu Diş Hekimliği

Günümüzde tıbbın her alanında olduğu gibi diş hekimliğinde de koruyucu hekimlik önem kazanmıştır. Koruyucu diş hekimliği özellikle çocuklarda büyük önem taşır. Çocuk, hiçbir sorunu olmadan diş hekimiyle tanışmalıdır.

Hijyen Eğitimi

Öncelikle sağlanacak ideal ağız hijyeninin aynı seviyede muhafaza edilebilmesi için her hastaya ağız hijyen eğitimi verilir.

Topikal Fluorid Uygulaması

Topikal fluorid uygulamaları 3 yaşından itibaren başlanabilen ve her 6 ayda bir tekrarlanması gereken basit, acısız bir işlemdir. Topikal fluorid; vernik veya jel formunda, profesyonel olarak diş hekimi tarafından uygulanmaktadır. Bu işlem sonrasında çocuğunuzun dişlerinin yüzeyinde depolanan fluorid, dişleri çok daha sağlıklı ve çürüğe karşı dirençli yapacaktır.

Fissür Sealant

Gıda ve mikroorganizma birikimini ve buna bağlı olarak çürüğü önlemek amacıyla özel akıcı bir dolgu malzemesi kullanılır.

Çocuk Diş Hekimliği

Bireyin sağlıklı büyüme gelişim ve yüz güzelliğinin oluşumunda çocuk yaştan itibaren gençlik yıllarına varana kadar tanıştığı diş hekiminin çok büyük bir önemi vardır.

Ağız ve diş sağlığı sağlıklı beslenmeyi ve çocuğun sağlıklı büyümesini sağladığı gibi aksi durumlarda iltihap,apse,çürüklerle dolu bir ağız ortamında beslenemeyen çocuklar ideal büyümelerini sağlayamazlar.Bazen apse ve iltihaplar çocuğun kalp,eklem,böbrekler  ve diğer organlarını genel vücut dirençlerini düşürerek günlerce hasta yatmalarını sağlar ve hastanelik olabilirler.Oluşan bu karamsar tablo hayatımızın biricik ve en önemli varlıklarını ve ailelerini üzer.

Bu kötü tabloların oluşmaması için 4–16 yaş grubu çocuk ve gençlerin çocuk ağız sağlığı ve çocuk ağız diş sağlığı konusunda istekli, deneyimli ve uzman diş hekimlerinin görevidir. Bu hekimler sabır ve sevgiyi modern diş hekimliği bilgileri ile çocuklar ve ailelerine sunmaktadırlar.

Türk toplumunda çocuklarımızın %80-%90’lık büyük bir bölümü diş hekimi ve bu uygulamaların yapıldığı kliniklerden hep korkmuşlardır. Erişkin ve ileri yaş grubunda bu korku yine aynı oranlarda olmakla beraber korkunun ortadan kaldırılması bizce birinci öncelikli sorundur.

Çocuklarda Diş Eti Hastalıkları

Çocukların dişlerinin hemen üzerinde dişetlerinde kızarma, morluk, şişlik ve kanamalı bölgeler oluşabilir.

Yanak ve dudak içinde ve dişetlerinin yaklaşık 1 cm üstünde ve altında şişlik ve kanayan bölgelere dikkat edilmelidir.

Dişetlerindeki kanama, şişme morluk ve kızarıklık çoğu zaman fırçalamanın  yetersiz olmasından yada aşırı çapraşık dişlerin temizlenememesinden kaynaklanır. Arka bölgelerde tedavi edilemeyen çürükler ve yanlış eksik dolgular bölgesinde bu bulgulara rastlanmaktadır.

Dişetlerinin üzerindeki şişlik ve kanama bölgeleri büyümüş dişetlerinin sebebi sıklıkla süt dişleri iltihaplarını ve kök bölgesindeki kistleri işaret eder.

Kız çocuklarında ergenlik döneminde (11-13 yaş) dişetlerinde aşırı büyüme kanama ve şişlik görülebilir.

Ayrıca tüm çocuklarda sistemik hastalıklar; grip, ateş, bünyesel çoğu hastalık  ve kullanılan aşırı  ilaçlar bu belirtileri vermektedir.

Çocuk dişhekimi uzmanlarının tedavileri periyodik kontroller ve ideal ağız bakımı çocuk ağız ve diş sağlığını koruyarak sağlıklı bir gençlik oluşturabiliriz.

UZMANLIKLARIMIZ

İlk Randevu

İlk randevuya gelirken, önceden çekilmiş röntgenler, yapılan eski tedavilerle ilgili belgeler bizlere tedavi geçmişinizle ilgili ayrıntılı bilgiler verecektir. 

RANDEVU AL
HAKKIMIZDA
GENEL BİLGİLER
AĞIZ BAKIMI