Panoramik Diş Röntgeni Nedir?

Diş, çenede ortaya çıkan tüm sorunları tek bir filmde gösteren röntgen filmine panoramik diş röntgeni adı verilmektedir. Ağız içi ve ağız dışı olmak üzere iki tür panoramik röntgen vardır. Ağız dışından çekilen türde film ağız dışı kısma yerleştirilir ağız içi röntgen türünde de ağız içine yerleştirilen film vasıtasıyla çekim yapılır. Ağız içi türde birkaç diş ve dokular incelenebilir. Çenede görülen kist, diş çürüğü, tümör gibi oluşumları göstererek sorunun erken görülmesine yardımcı olur. Tüm dişlerin görüntüsünün tek bir filmle halledilebilmesine imkan tanır. Global anlamda yaygın olduğu kadar ülkemizde de yaygın bir şekilde kullanılır.

Panoramik Diş Röntgeninin Gereklilik Nedenleri

  • Tedavi planlamasında pek çok aşamayı kolaylaştırarak eksiksiz bir şekilde yapılmasına imkan tanır.
  • Gözle görülmeyen kist, tümör gibi oluşumları rahatça gösterir.
  • Tedavi yönteminin uygulanacağı bölgeyi açık ve geniş biçimde göstererek operasyonun olumlu etkilerini yukarılara taşır.

Panoramik Diş Röntgeni Hamilelere Zarar Verir mi?

Acil bir durum ya da zorunluluk yok ise işlem doğum sonrasına atılmalıdır. Kullanılan X ışınlarının bebeğe ne tür zararlar verebileceği çekimin yapıldığı bölgeye göre değişmektedir. Röntgen çekiminin zorunlu olduğu hallerde anne karnının kapatılması kurşun yelek ile gerçekleştirilmelidir. Anne adayları risk faktörlerini bilemediğinden röntgen çekimlerinin yapıldığı odalara girmemeli, uzak durmalıdır. Acil durumlarda özel koruyucu önlük giydirilip normalde olduğundan daha hızlı çekim yapılıp bir an evvel anne adayı odadan çıkarılır.

Diş Röntgeninin Çocuklara Zararı Var mıdır?

Modern yöntemlerin diş hekimliğinde yerini almasıyla birlikte ortama yayılan radyasyon miktarı minimal seviyeye gelmiştir. Bu bakımdan çocuklara herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Ağızda görülmeyen oluşumları gösterdiğinde faydalı bir uygulama olduğu söylenebilir.

Çürük başlangıçlarında hekimin rahatça teşhis edebilmesini sağlayarak en başından önlem alınmasını sağlar. Pek çok alanda olduğu gibi diş hekimliğinde de erken teşhis çok önemlidir. Son yıllarda oluşan vakalar incelendiğinde diş ve diş etleri sağlıklı olsa dahi kendini belli etmeyen hastalık türleri ortaya çıkabiliyor. Ağızda oluşan apseye hangi dişin neden olduğundan tutun da dişlerde görülen kök kırıklıklarına kadar pek çok sorunu açık ve net olarak gösterdiğinden diş hekiminin gözünden kaçacak bir durum olmamaktadır. Özellikle de kist ve tümör gibi tehlikeli oluşumların en başından görülmesine yardımcı olduğundan ciddi manada faydalı olduğu söylenebilir. Bilindiği üzere bu tür oluşumlar ağız bölgesinde sinsice gelişir ve hastaya belirti vermez. Düzenli olarak hekim kontrolüne gitmeyen ve bu tür oluşumların başladığı ağızlarda zaman içerisinde ilerleyen ölümle dahi sonuçlanabilir. Çene kemiği, diş, diş eti, diş kökleri, kemikler ve pek çok unsurda ortaya çıkan problemleri net bir şekilde gösteren panoramik diş röntgeni oldukça faydalı uygulamalardandır. Modern tekniklerle uygulandığından film çekimlerinde endişelenecek bir durum olmadığını belirtmek isteriz.

UZMANLIKLARIMIZ

İlk Randevu

İlk randevuya gelirken, önceden çekilmiş röntgenler, yapılan eski tedavilerle ilgili belgeler bizlere tedavi geçmişinizle ilgili ayrıntılı bilgiler verecektir. 

RANDEVU AL
HAKKIMIZDA
GENEL BİLGİLER
AĞIZ BAKIMI