Ortognatik Cerrahi Nedir?
Ortognatik cerrahi yüz kemiklerindeki iskeletsel ve dişsel bozuklukların düzeltilmesiyle ilgili ameliyatları tarif eden genel bir terimdir.

Ortognatik Cerrahi Hangi Durumlarda Yapılır?
Alt çenenin önde, geride, sağ yan veya sol yanda olduğu durumlarda,
Alt çenenin bir tarafının veya tümünün az gelişmiş olduğu vakalarda,
Üst çenenin önde, geride, sağ yan veya sol yanda olduğu durumlarda,
Üst çenede gelişim azlığında,
Alt çene ve üst çenedeki dişlerin birbirine değmemesi ( open bite),
Çene ucunun ileride ya da geride olması ve küçük veya büyük olması durumlarında,
Elmacık kemiklerinin olması gerekenden büyük, küçük, önde veya geride olması durumunda,
Kaza ve tümör nedeniyle çenelerin şekil ve yapısının bozulması,
Alt çene ve üst çene arasındaki ilişkinin normal olmadığı durumlarda ısırım bozukluğu-maloklüzyon ortaya çıkar. Dişlerde ve iskelet yapısındaki bu sorunlar değişik ölçüde yüz estetiğine de yansımalar gösterir. Yani, burada sorun hem fonksiyonel hem de estetiktir.

Çene Ameliyatlarını Kimler Yapar?
Çene ameliyatlarını ortognatik cerrahi alanında uzmanlaşmış çene cerrahları ve plastik ve rekonstruktif cerrahlar yaoar.

Öncelikle ortodonti (tel tedavisi) ile bu sürece sizi hazırlayan alanında uzman ortodontistiniz planlamınızı yaptıktan sonra sizi zaten bu alanda uzmanlaşmış bir cerraha yönlendirecektir.

Ortognatik tedavi, tel tedavisi ve cerrahi işlem olmak üzere iki aşamadan oluşur. Hastanın ameliyat sonrasında da kısa dönem tel tedavisi görmesi gerekir. Ender vakalarda ameliyat öncesi tel tedavisi olmadan cerrahi işleme geçilmesi endikedir. Böyle durumlarda da hastanın ameliyata braket (sabit diş teli) takılı şekilde girmesi gerekmektedir.

Ortognatik cerrahi öncesi tel tedavisi için uzman doktorlar tarafından yapılan planmadır.Planlamada hastadan ölçüler alınır, hastanın fotoğrafları çekilir, gerekli filmler (panoromik, sefalometrik ve ihtiyaç doğrultusunda tomografi) çekilip analizler yapılır. Ortognatik cerrahi öncesinde de hastadan tekrar alınan ölçüler üzerinde tekrar bir çalışma yapılarak , ameliyat sırasında kullanılacak olan rehber splintler hazırlanır. Ameliyat sırasında ortodonti uzmanı da ameliyathanede hazır bulunur.

Ameliyatsız Tedavi Mümkün mü?
Diş doktorunuz yaptığı analizlerde, ortognatik operasyona ihtiyacınız olduğunu söylemiş ise, ameliyatlı tel tedavisi, gerek estetik gerekse fonksiyonel açıdan ideal tedavi olacaktır.

Ortognatik cerrahili ortodonti tedavilerinde, ortodonti uzmanı ve maksillofasiyal cerrah birlikte çalışır. Ortognatik cerrahi ameliyatları tam teşekküllü bir hastanede ve genel anestezi altında yapılır. Ameliyatı gerçekleştiren kişi maksillofasiyal çene cerrahi uzmanıdır. Bu tür ameliyatlar estetik değişimin yanı sıra özellikle çiğneme fonksiyonu kazandırmak için yapılmaktadır, bu sebeple çene kapanışı ve fonksiyon bilgisi bulunan diş hekimliği eğitimi almış çene cerrahisi ve maksillofasyal cerrahi uzmanı tarafından yapılması önerilmektedir.

Ortognatik cerrahi; çene ameliyatını ve ortodontik tedaviyi içerir. İlk olarak, ortodontik tedaviye başvurularak dişlerin çeneye uygun şekilde konumlandırılması sağlanmaktır. Sonrasında ortodontik tedavi devam ederken ameliyat yoluyla çenelerin birbirine ve yüze uygun hale getirilmesi sağlanır.

Bazı vakalarda diş teli taktırılarak yapılan tedavi yetersiz kalır. Böyle durumlarda maksillofasiyal cerrah ve ortodonti uzmanı birlikte çalışarak ağır bir anomaliyi cerrahi metotla düzeltebilir.

UZMANLIKLARIMIZ

İlk Randevu

İlk randevuya gelirken, önceden çekilmiş röntgenler, yapılan eski tedavilerle ilgili belgeler bizlere tedavi geçmişinizle ilgili ayrıntılı bilgiler verecektir. 

RANDEVU AL
HAKKIMIZDA
GENEL BİLGİLER
AĞIZ BAKIMI