Lazer Diş Hekimliğinin Avantajları Nelerdir?

Teknolojik gelişmelerin tıp dünyasında yerini almasıyla birlikte diş hekimliğinden tutun da tıptaki tüm alanlarda büyük gelişmeler kaydedilmiştir. Özellikle diş uygulamalarında lazer kullanımının ortaya çıkması ve yaygınlaşmasıyla birlikte pek çok cerrahi operasyon kolaylaşmış, dişleri beyazlatmak mümkün olmuştur. Hemen her türlü durumda kullanılabilen lazer uygulamaları son yıllarda diş hekimliğinde önemli bir rol oynuyor.

Lazer Diş Hekimliğinin Avantajları

 • Yeni nesil lazerlerde dişlere ve diğer dokulara dokunmadan ışın yapmak mümkün. Isı, aşınma ve titreşimden kaynaklanan ağrılar bu sayede ortaya çıkmadığından lokal anesteziye gerek kalmadan operasyon gerçekleştirilebilmekte.
 • Lazer uygulamalarının bazı türlerinde gücü ayarlanan ışığın çürük ve hasarlı dokuyu seçip sağlam dokulara zarar vermediği gözlenmiştir.
 • Lazer ile gerçekleştirilen cerrahi operasyonların tamamına yakınında kanama durumu gözlenmez. Normal operasyonlar sonrasında görülen şişme, ağrı gibi komplikasyonlar çok daha az görülür.
 • Diş beyazlatma sürecinde çok iyi sonuçlarla karşılaştırır.
 • Kanal tedavisi uygulamalarında kök kanalı dezenfeksiyonunda oldukça etkilidir.
 • Genetik olarak gelen ve diş etlerinde morluk şeklinde kendini gösteren vakalarda diş eti soyma işlemi gerçekleştirilerek 3-4 seansta sorun ortadan kaldırılabilmekte.

Lazerin Uygulanma Sırasında Etkisini Belirleyecek Faktörler

Operasyonların gerçekleştirilmesi aşamasında etkiyi ortaya koyacak olan pek çok faktör bulunmaktadır. Bunlar; lazerin dalga boyu, lazer ucunun uzaklığı, kullanılan güç miktarı, dokunun karakteri gibi pek çok etmene bağlı olarak etkisi görülür.

Lazerler Zarar Vermemesi İçin Alınması Gereken Tedbirler

 • Lazer kullanacak olan diş hekiminin alanında profesyonel olması ve gerekli eğitimleri alması gereklidir. Parametreleri iyi belirlenmeyen lazer uygulamalarında ciddi riskler ortaya çıkacaktır.
 • Lazerin çeşidine göre hastaya gözlük takılması gerekir. Zarar görmüş, kırılmış gözlükler kullanılmamalı hastanın gözleri tam muhafaza edilmeli.
 • 10 saniyelik çalışma periyotları ile hareket edilerek olası riskler en aza indirgenmeli
 • Uygulama esnasında tavsiye edilen en küçük birimler kullanılmaya dikkat edilmelidir.
 • Lazer ışınını yansıtıp zararlı olabilecek bir yere yansımasına engel olunmalıdır.
 • Yüksek voltaj enerji kaynağı ile çalışan lazer cihazlarının bulunduğu lazer odalarında yangın tedbirleri alınmalıdır.
 • Hastanın cildinde olası bir durumda zarar görmemek adına cerrahi örtülerle kaplamadan önce cilt kurutulmalıdır.
 • Lazer odalarının havalandırılmasına çok dikkat edilmeli, patlayıcı gazlardan uzak tutulmalıdır.

Lazer Uygulamalarının Zararları:

Pek çok tedavi yöntemine yardımcı olan bu işlevsel uygulama dikkatli ve uzman ellerde olmadığında hasta, hekim ve yardımcı personelin bir takım tehlikelerle karşı karşıya kalabileceği unutulmamalıdır. Gözler ve deri kısımları lazer uygulamalarında risk barındıran kısımlardır. Lazerin olası bir sorunla göze ya da cilde temas etmesi görme yeteneğinde azalma, ciltte deformasyona neden olacaktır. Bu bakımdan lazerin sadece hedef bölgede kalması gerekiyor. Uygulama esnasında ihmalkar davranıldığında ortaya çıkacak zararlarının yanı sıra mekanik, elektriksel ve kimyasal zararları da bulunmaktadır. Bu bakımdan uygulamanın yapıldığı odada her türlü güvenlik tedbiri alınmalı, her şey için hazırlıklı olunmalıdır.

UZMANLIKLARIMIZ

İlk Randevu

İlk randevuya gelirken, önceden çekilmiş röntgenler, yapılan eski tedavilerle ilgili belgeler bizlere tedavi geçmişinizle ilgili ayrıntılı bilgiler verecektir. 

RANDEVU AL
HAKKIMIZDA
GENEL BİLGİLER
AĞIZ BAKIMI