Lazer Diş Hekimliği Nedir?

1960’lı yıllardan itibaren tıp alanında kullanılan lazer uygulamalarının pek çok alanda yerini aldığı gibi diş hekimliğinde de önemli bir yere sahip olduğu bilinmektedir. Diş beyazlatma, yumuşak doku operasyonlarında kullanılan ve başarıya ulaştıran lazer uygulamaları son yıllarda ilgi görmeye başlamış durumda. Atomize halde bulunan su spreylerinin lazer enerjisi ile birleşmesi neticesinde elde edilen enerjinin sert ve yumuşak doku üzerinde başarılı sonuçlarla karşılaştırıyor. Kullanıldığı tedavi yöntemlerine bakıldığında; diş çürüklerinin temizlenmesi işlemi, kanal tedavileri, diş dolguları, çene kemiğinde gerçekleştirilmek isteyen cerrahi işlemler olduğu görülmektedir. Bunun yanı sıra estetik diş uygulamaları, hassas dişlerin hassasiyetinin ortadan kaldırılması, uçuk tedavisi,ağız içinde görülen aft yaralarının giderilmesi, rengi değişmiş diş etlerinin renginin açılması gibi pek çok işlemde lazer uygulamalarına başvurulmakta. Cerrahi işlem basamaklarını basitleştirip operasyon süresini kısaltan lazer uygulaması titreşim yapmaması ve anesteziye gerek bırakmaması nedeniyle geniş bir alanda kullanılmakta.

Diş Hekimliğinde Lazer Kullanımı

Diş hekimliğinde genel anlamda kullanılan lazer türleri: Nd YAG lazer, diode lazer, erbium lazer, CO2 lazer ve Ktp lazer türleri bulunmaktadır. Lazerin çeşitleri kullanılan lazerin türüne göre farklılık göstermiş farklı isimler almasına neden olmuştur. Kullanım alanlarına bakıldığında lazerin dalga boyuna göre karar verilmekte.

Nd YAG Lazer:

Diş hekimliğinde büyük oranda başarıyla karşılaştıran bir lazer türüdür. Genel anlamda sterilizasyon amacıyla kullanılan lazerin kanal tedavisi ve diş eti hastalıklarında tercih edildiği görülmekte. İyileşme süreci zorlaşmış apseler, bir türlü geçirilemeyen enfeksiyonlar lazer uygulaması sayesinde rahatlıkla halledilebilmekte. Yüksek maliyetli bir lazer uygulaması olması nedeniyle her klinikte bulunamayabilir.

Diode Lazer:

Nd YAG lazer türüne oldukça benzerlik gösterir. İçeriğinde lazer kristali yerine diode lambası bulunduğunundan maliyeti Nd türüne göre biraz daha düşüktür. Diş klinliklerinde yaygın olarak kullanılan bir lazer türüdür. Lazer türünün kötü yanı yüksek ısı açığa çıkarıp hasarlı dokuların yanında diğer dokulara da zarar verebilmesidir.

Erbium Lazer:

Acısız çürük temizleme işlemlerinde tercih edilir. Çürük dokusunu uzaklaştırıcı etkisinden dolayı diş çürüklerinde kullanılabilmektedir. Hasta uygulama esnasında ve sonrasında rahat bir imkan elde eder.

CO2 Lazer:

Cerrahi operasyonlarda faydalanılan CO2 lazer dokuyu kesme amaçlı olarak kullanılır. Cerrahi işlemi bu lazer türü ile yapan ellerin profesyonel olması gerekmektedir. Lazer türü ile kesi işleminin yapılmasının ardından yaranın iyileşmesi oldukça uzun sürmekte.

KTP Lazer:

Kendine has bir beyazlatma yeteneği bulunmaktadır. Nd Yag lazer türü ile benzerlik gösterir. KTP lazer yeşil ışık ile yapılan beyazlatmalar oldukça güzel sonuçlarla karşılaştırmaktadır.

Lazer Türleri Kimlere Uygulanabilir?

Lazerin uygulanacağı kişide bir takım kriterlere dikkat edilir. Kanserli dokular hariç her türlü dokuya uygulanabilir. Çocuk, hamile ve kalp hastaları da dahil olmak üzere dileyen herkese uygulanabilen lazerlerin kötü bir durumla karşılaştırmadığı ortada.

UZMANLIKLARIMIZ

İlk Randevu

İlk randevuya gelirken, önceden çekilmiş röntgenler, yapılan eski tedavilerle ilgili belgeler bizlere tedavi geçmişinizle ilgili ayrıntılı bilgiler verecektir. 

RANDEVU AL
HAKKIMIZDA
GENEL BİLGİLER
AĞIZ BAKIMI