Kompozit Dolgu Nedir?

Teknolojik gelişmelerin etkisi ile birlikte ağız ve diş sağlığı konusunda uygulanan tedavi yöntemleri her geçen gün çeşitlenmiş ve artmıştır. Eskiden estetik bakımdan pek hoş görüntüler sunmayan pek çok tedavi yöntemi alternatif tedavilerle desteklenmiş görünüm bakımından da güzel sonuçlar elde edilmiştir. Diş hekimliğinin gelişmesinin altında hiç şüphe yok ki teknolojik gelişmelerin etkileri yer almaktadır.  İlk olarak 1962 yılında insanlara duyurulan kompozit dolgular yıllar geçtikçe geliştirilmiş ve daha estetik görünümlere kavuşturulmuştur. İnsanlar arasında beyaz dolgular, lazerli dolgular, ışıklı dolgular, kemik rengindeki dolgular ve diş rengindeki dolgular olarak tanımlanan kompozit dolgu türleri yıllar içerisinde ortaya çıkmıştır. Dişlerde birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkan kırılma, çürüme, erezyon, aşınma, renk değişimleri, diş aralarındaki açıklar, yüzey bozuklukları ve daha pek çok vakada kullanılan kompozit dolgular insanların dişleri ile ilgili sorunlarını etkili bir şekilde çözüme kavuşturmaktadır.

Kompozit Dolguların Avantajları Nelerdir?

  • Ücret bakımından porselen restoranlara göre uygun bir fiyat aralığındadır.
  • Uygulama süreci oldukça kolaydır ve tek seansta tamamlanır.
  • İlerleyen dönemlerde olası sorunlarda tamiri gerçekleştirilebilir.
  • Renk seçenekleri çeşitlidir.
  • Uygulanması aşamasında dişte oluşacak madde kaybını minimal seviyeye çeker.

Kompozit Dolguların Dezavantajları Nelerdir?

  • Amalgam türler ile karşılaştırıldığında pahalı görünmektedir.
  • Dişlerin kapanma şiddetine dikkat edilmemesi halinde kırılma ve aşınmalar görülebilir.
  • Kullanıldıkça renk değişimlerine uğrayabilir.
  • Alkol tüketimini fazla kaçıran hastalarda süreç içerisinde yapıda bozulmalar görülür.

Kompozit Dolgular Nasıl Yapılır?

En kolay ve en ucuz ücretlerle uygulanabilen kompozit dolgular diş hekimliğinde sıkça tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Kolayca uygulanabilir yapısıyla dikkatleri üzerine çekmiş olan kompozitler hasta dişine en yakın şekil ve renktedir. Rahatlıkla şekillendirilebildiğinde düzeltmeler yapılmasına müsade eder. Renk skalasından yardım alınarak hastanın sahip olduğu diş rengine en uygun renk seçilir uygun olacak olan kompozit reçine belirlenir. Kompozit dolguların uygulanmasından önce diş hekimi ağız bölgesinde diğer dişlerde bir takım düzenlemeler ve temizlemeler yapacaktır. Kompozit dolgunun ağız yapısına uygun bir şekilde şekillendirilmesinin ardından ışık cihazı ile sertleştirme işlemine maruz bırakılır. Yarım saat ile bir saat arasında değişebilen süreler içerisinde dolgu hazır olacaktır. Kompozit uygulamasının ardından diş üzerinde lekeler bırakacak çay, kahve, sigara gibi içeceklerden birkaç gün uzak kalınmalıdır. Ayrıca; işlemin gerçekleşmesinin ardından başlayan süreç içerisinde ağız bakım ve temizliğine çok dikkat etmek gerekiyor.

Kompozit Dolguların Ömrü Ne Kadardır?

Kompozit dolguların genel bir ömrü bulunmamaktadır. Kullanım ömrü tamamıyla hastanın hal ve hareketlerine bağlıdır. Uygulanan dolguların ağır bir darbeye maruz kalması, düşmesi gibi problemler kişinin kendisinden kaynaklanan problemlerdir. Olabildiğince hassas davranılmalı. Dolguların ömrü bir noktada da ağız ve diş bakımına bağlıdır. Doktor tavsiyelerine uygun hareket ederek gerekli temizlik ve bakımlar yapılmalı hem doğal dişler hem de dolgularıın ömrü uzatılmalıdır.

UZMANLIKLARIMIZ

İlk Randevu

İlk randevuya gelirken, önceden çekilmiş röntgenler, yapılan eski tedavilerle ilgili belgeler bizlere tedavi geçmişinizle ilgili ayrıntılı bilgiler verecektir. 

RANDEVU AL
HAKKIMIZDA
GENEL BİLGİLER
AĞIZ BAKIMI