Hamilelikte Ağız ve Diş Bakımı

Gebelik sürecinde anne adaylarının  hormonal etkilerle karşı karşıya kaldığını bilmekteyiz. Kanda ve tükürük içeriğindeki asit miktarının arttığı bu hassas dönemde ağız ve diş bakımına çok özen gösterilmelidir. Dişlerde görülecek çürüme ve diğer problemlerde gebelikte daha sık görülebilir. Bu bakımdan bakım ve temizliğe ayrıca hassasiyet göstermek gerekiyor. Hamilelik döneminde ağız ve diş sağlığına doğrudan katkı sağlayacak olan A,C ve D vitaminlerini yeterli oranlarda almak gerekiyor. Fosfor ve kalsiyum bakımından zengin meyve ve sebzelerin tüketilmesi et, balık ve yumurtanın dengeli bir şekilde yenilmesi çok önemli. Bilindiği üzere bebeklerin diş gelişimleri anne karnında başlamaktadır. Anne adaylarının hem bebeklerinin sağlığı hem de bireysel anlamda sağlıklarını korumaları anlamında dengeli ve yeterli beslenmeleri şart.

Hamilelikte Dişler Daha Kolay mı Çürür?

Halk arasında bu konuda doğruluğu kanıtlamamış düşünceler bulunmaktadır. Hamilelik döneminde annenin dişlerinden çekilen kalsiyumun ağız ve diş sağlığı sorunlarına davetiye çıkardığı düşünülür. Bu hususun tıpta hiçbir kanıtı ve doğruluğu olmadığı uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Daha çok şu nedenlerden dolayı dişlerin daha kolay çürüyebildiği görülmektedir.

  • Hamilelik sürecinde olan bayanların gebelikten kaynaklanan etkilerden dolayı tatlı ve abur cubur ürünlere daha fazla yöneldiği görülmektedir. Bu tarz unsurların tüketilmesinin ardından dişler fırçalanmadığında doğrudan soruna davetiye çıkarılmış olur.
  • Hamileliğin ilk aylarında pek çok annede mide bulantısı ve kusma problemleri görülür. Bu tarz sorunların ardından ağız temizliğini gerçekleştirmeyen annelerin diş ve diş eti sorunlarını gözlemleyebildiği görülür.
  • Östorojen ve progertron gibi gebelik kaynaklı hormonların diş etlerini hassaslaştırması neticesinde kanamalar oluşturur. Anne adayları diş etlerini kanatmamak adına ağız ve diş bakımını ihmal ederler.

Hamilelik Sürecinde Diş Tedavisi Yapılabilir mi?

  • Hamilelik sürecinde kritik olan süre ilk 3 aydır. Bebeklerin organ gelişim evresi olması nedeniyle diş tedavilerinden kaçınılmalıdır. İlk 3 ayın ardından diş tedavileri rahatlıkla yapılabilir. Gebeliğin 4,5 ve 6. aylarında her türlü diş tedavisi yapılabilir.
  • Diş iltihabı ya da diş eti iltihaplanması gibi aciliyet gerektiren vakalarda ortaya çıkan enfeksiyonun bebeği etkileyebileceği düşüncesi ile jinekologun a onayı alınarak diş tedavileri vakit kaybetmeden yapılabilir.

Hamilelikte Diş Tedavisi Yapılmadan Önce Anestezi Yapılması Uygun mudur?

Gebelik sırasında pek çok ilaç ve türevinin kullanımının dikkatle yapılması önerilmektedir. Dental tedavilerde uygulanan lokal anestezi işlemlerinin bir yan etkisi rapor edilmemektedir fakat; lokal anestezi üreticisi olan firmadan bu konuda bilgi alınmalıdır. Bu konuda olumsuz bir durum olmaması halinde lokal anestezi uygulanabilir. Ayrıca; günlük yaşamda kullanılan ilaçlara da dikkat edilmelidir. Bebeğin gelişimini etkileyebilmesi nedeniyle en basitinden bir ağrı kesicinin dahi zararı olabilir. Doktor tavsiyesi olmadan hiçbir ilacı kullanmamanız önerilir. Gebelikte pek çok hususa dikkat edilmelidir. Ağız ve diş bakımı günlük olarak devam ettirilmeli.

UZMANLIKLARIMIZ

İlk Randevu

İlk randevuya gelirken, önceden çekilmiş röntgenler, yapılan eski tedavilerle ilgili belgeler bizlere tedavi geçmişinizle ilgili ayrıntılı bilgiler verecektir. 

RANDEVU AL
HAKKIMIZDA
GENEL BİLGİLER
AĞIZ BAKIMI