Genel Ağız ve Diş Sağlığı

Diş hekimliği son dönemlerde yalnızca varolan problemlerin çözümüne değil ,aynı zamanda problem oluşmasını önlemeye yönelik çalışmalarda da yoğunlaşmıştır.Koruyucu diş hekimliği olarak adlandırılan bu yeni branş çocukluk döneminden başlayarak ağız sağlığının korunması ve oluşabilecek problemlerin önlenmesine yönelik çalışır.

Ağzımız; dişlerimiz, dişetleri ve çevre dokulardan (dil, dudak, yanak, tükürük bezleri) oluşan bir bütündür. Bu sistemdeki herhangi bir aksama, öncelikle kendi içinde olmak üzere tüm vücudumuz üzerinde etkisini gösterir.

Ağız, sindirimin başladığı ilk organdır. Bir lokmayı çiğnemeye başladığımızda başlangıçta dişlerimiz olmak üzere salgılanan enzimler, tükürük bezlerinin salgıladığı tükürük, dil ve yanakların yaptığı mekanik etkiler sindirim organlarımızın işini kolaylaştırır.Eksik veya sorunlu dişler sonucu yapılan sindirim,midemiz ve diğer sindirim organları üzerine fazla yük binmesine ve bu organlarda rahatsızlıklar ortaya çıkmasına neden olur.

Ama ağzımızın görevi sadece sindirim değildir. Dişlerimiz, dil, dudak ve yanaklarla birlikte konuşmamızda da etkin rol oynar. Ayrıca dişlerimizdeki şekilsel bir bozukluk estetik olarak görüntümüzü etkiler. Bu iki faktör psikolojimiz üzerinde etkin rol oynayan faktörlerdir. Herhangi birinde meydana gelen bir bozukluk psikolojik olarak kendimizi toplum içinden dışlamamıza neden olabilir.

Tedavi Sonrası Dikkat Edilecek Hususlar

İmplant Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

1- ilk 24 saat içinde ağzınızı kuvvetli şekilde çalkalamayınız.
2- İki gün süre ile ameliyat bölgesine buz uygulaması yapınız. Buzu uygulama süreniz her seferde en çok 10 dakika olsun.
3- Eğer burun kanaması olursa burnunuzdan kuvvetli şekilde üflemeyiniz.
5- 1 hafta boyunca yumuşak diyetle besleniniz.
6- İlk iki gece normalden daha yüksek yastıkla yatınız.
7- Eğer kanama olursa temiz bir gazlı bez ile baskı yapınız.
8- İlk günden sonra her yemekten sonra ağzınızı tuzlu su veya önerilen bir başka ağız gargarası ile çalkalayınız.
9- Protezinizin altı düzeltilip ilave madde koyulana kadar katiyen kullanmayınız.
10- İlaçlarınızı almayı unutmayınız.
11- İyileşme sırasında dikkatinizi çeken olumsuz bir bulgu olursa kendi doktorunuz ile temasa geçiniz. İyileşmenin tamamlanması için alt çenede ortalama 2 üst çenede ise ortalama 4 ay bekledikten sonra sıra üst yapının hazırlanmasına gelir.

 

 Ortodontik Tedavi (Diş Teli) Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

 • Ön dişlerinizle yumuşak veya sert hiçbir gıdayı (hamburger,tost,haşlanmış mısır,meyve çeşitleri) ısırmayınız, yiyecekleri elinizle kopararak veya çatal bıçak yardımıyla bölerek küçük lokmalar halinde yiyiniz.
 • Meyvelerinizi soyarak veya bölerek küçük lokmalar halinde yiyiniz.
 • Cips gibi gıdalar tüketmeyiniz.Kesinlikle yemek istiyorsanız önce toz haline getirip kaşık yardımıyla yiyiniz.
 • Kabuklu veya kabuksuz kuruyemişleri kesinlikle tüketmeyiniz.
 • Sert gıdalardan (ekmek,kızarmış ekmek,mısır vs.)uzak durunuz.
 • Sakız çiğnemeyiniz.
 • Yapışkanlı gıdalar(jelibon türü) tüketmeyiniz.
 • Zeytin, yeşil erik gibi yemişlerin çekirdeğini dışarıda çıkarıp öyle yiyiniz.
 • Asitli ve şekerli  içecekler (kola, fanta vs.) tüketmeyiniz.Bu içeçekler dişlerde lekelenme ve çürüğe neden olabilir.
 • Dişlerinizi doktorunuzun size anlattığı şekilde  sabah akşam olmak üzere günde  en az 2 kere fırçalayınız. Diş ve tellerinizin üzerinde yiyecek artıklarının  kalıp kalmadığını kontrol ediniz.

Eğer bu  artıkları sadece diş fırçası ile uzaklaştırmanız mümkün olmuyorsa  ara  yüz fırçası          kullanınız. Ağız hijyenini sağlayamadığınız durumlarda diş çürükleri ve renk değişimleri meydana gelecektir.

 • Tellerinizde batan ve sizi rahatsız eden sivri çıkıntılar farkederseniz bu bölgelere ortodontik mum yerleştiriniz.
 • Kopan veya kırılan tellerin varlığında lütfen sonraki randevunuzu beklemeden doktorunuzu bilgilendiriniz. Braket veya tellerin kopması, kırılması tedavinizi olumsuz etkileyecektir.
 • Randevu tarih ve saatlerinize düzenli olarak zamanında gelmeye özen gösteriniz.Size verilen randevuya tarihi ve saatinde gelemeyecekseniz lütfen bir gün önceden doktorunuza ulaşıp randevunuzu değiştiriniz.Randevunuzda meydana gelecek aksilikler tedavinizi olumsuz yönde etkileyecektir.
 • Ortodontik aparey tatbikinden sonraki hafta ve kontrol seanslarımızın sonrasında aktivasyon sebebiyle ağrınız olabilir, gerekirse ağrı kesici alabilirsiniz.(çocuklar daha önce çocuk doktoru tarafından önerilmiş ağrı kesicisini kullanabilirler.)

Beyazlatma Sonrası Dikkat Edilecek Hususlar

1-Beyazlatma işlemi sonrasında 24 saat içinde çakma şeklinde hissedebileceğiniz hassasiyetler olabilir. İşlemden yarım saat önce ve işlem sonrasında 24 saat süreyle 8 saatte bir alacağınız ağrı kesici bu hassasiyeti azaltacaktır.

2-Beyazlatma reaksiyonu 24 saat süreyle devam eder. Bu nedenle işlem sonrası 24 saat süreyle renklendirici herhangi bir besin (kırmızı şarap, köri soslu besinler, meyve suları, salçalı besinler, çay ve çay çeşitleri, kahve vs.) kullanmamanızı tavsiye ederiz.

3-Beyazlatma işlemi geri dönüşümlü bir işlemdir. Bu nedenle işlem sonrası 24 saat süreyle hiç sigara tüketmemenizi, daha sonrasında da azaltmanızı tavsiye ederiz.

4-İşlem sonrası tüketeceğiniz asitli içecekler hassasiyetinizi arttırabilir. Bu nedenle 24 saat süreyle bu tür içecekler tüketmeyiniz.

5-Dişlerinizin temizliğini aynı şekilde sürdürünüz.

6-24 saat süreyle çok sıcak-soğuk besinler tüketmeyiniz. Hassasiyetinizi arttırabilir.

Lokal Anestezi Sonrası Dikkat Edilecek Hususlar

Ağzınıza hangi işlem yapılmış olursa olsun lokal olarak uygulanmış anestezi sonrasında uyuşukluğunuz geçene kadar:

1-Herhangi bir sebeple uyuşuk olan bölgeyi kontrol amaçlı ısırmayınız.

2-Herhangi bir besin tüketmeyiniz. Farketmeden dudağınızı ısırabilirsiniz.

3-Uyuşukluğunuz geçmeden karnınız çok acıkır veya kan şekeriniz düşerse sıvı besinler veya meyve suyu tüketiniz. Herhangi bir çiğneme yapmayınız.

4-Anestezinin çözülmesi karıncalanma şeklindedir. Korkulacak bir şey yoktur.

5-Anestezi süresi üst çenede ortalama 2 saat, alt çenede 4?6 saat olabilir.

6-Anestezinin çözülmemesi nadir de olsa rastlanabilen bir durumdur. Böyle bir durumla karşılaşırsanız hekiminize başvurun.

Kanal Tedavisi Sonrası Dikkat Edilecek Hususlar

1-Kanal tedavisi seansları arasında dişinizi sert besinler çiğnemek için kullanmayınız. Dişinizde geçici dolgu olduğu için dişiniz kırılabilir.

2-Seans aralarında ağrı şikâyetiniz olabilir, pansuman için hekiminize başvurunuz.

3-Seans aralarında yüzünüzde şişme olabilir. Kaygılanacak bir şey yoktur, bu mikroorganizmaların meydana getirdiği bir reaksiyondur ve pansumanlarla düzeltilir. Hekiminize başvurunuz.

4-Kanal tedaviniz bittikten sonra birkaç gün dişinizin üzerine bastırdığınızda ağrı şikâyetiniz olabilir. Bu dönemde o bölgeye yüklenmemeniz gerekmektedir. Bir süre sonra şikâyetiniz geçecektir, geçmediği durumlarda hekiminize başvurunuz.

5-Kanal tedavisi gören dişler canlılığını yitirdiği için esnekliği azalır. Bu nedenle sonrasında kırılma riski çok yüksektir. Dişteki harabiyete göre dişin ağız içinde bulunan kuron kısmının restorasyonu için lütfen hekiminizin önerilerini dikkate alınız.Bu dişinizi uzun süre kullanmanızı sağlayacaktır.

Dolgu Sonrası Dikkat Edilecek Hususlar

1-Dişinize gri (amalgam) dolgu yapıldıysa:

a)İki saat süreyle hiçbir şey yemeyiniz.

b)Dolgunuzun tam olarak sertleşmesi ortalama 24 saat sürer. Bu zaman zarfında dolgu yapılan dişinizle çok sert besinler çiğnemeyiniz.

c)Amalgam dolguların cilası en erken 1 gün sonra yapılabilmektedir. Dolgunuzun cilası için hekiminize başvurunuz.

d)Dolgunuzda yükseklik olması durumunda ağzınızı kapattığınızda dişinizde oluşan ve yaklaşık bir hafta sonra ortaya çıkan bir ağrı olur. Yüksekliğin alınması için hekiminize başvurunuz.

e)Derin dolgularda başlangıç döneminde soğukta ve baskıda ağrı olabilir. Bu normal bir durumdur. Eğer ağrınızın şiddeti zamanla azalıyorsa sorununuz geçecektir.Ağrınızın arttığı durumlarda hekiminize başvurunuz.

2-Dişinize beyaz (kompozit) dolgu yapıldıysa:

a)Eğer dişinize anestezi yapıldıysa uyuşukluğunuz geçene kadar hiçbir şey yemeyiniz. Anestezi yapılmadığı durumlarda dolgunuz ışıkla sertleştirildiği için hemen kullanabilirsiniz.

b) Dolgunuzda yükseklik olması durumunda ağzınızı kapattığınızda dişinizde oluşan ve yaklaşık bir hafta sonra ortaya çıkan bir ağrı olur. Yüksekliğin alınması için hekiminize başvurunuz.

c) Derin dolgularda başlangıç döneminde soğukta ve baskıda ağrı olabilir. Bu normal bir durumdur. Eğer ağrınızın şiddeti zamanla azalıyorsa sorununuz geçecektir.Ağrınızın arttığı durumlarda hekiminize başvurunuz.

UZMANLIKLARIMIZ

İlk Randevu

İlk randevuya gelirken, önceden çekilmiş röntgenler, yapılan eski tedavilerle ilgili belgeler bizlere tedavi geçmişinizle ilgili ayrıntılı bilgiler verecektir. 

RANDEVU AL
HAKKIMIZDA
GENEL BİLGİLER
AĞIZ BAKIMI