Dolgu ve Kuronlar Hangi Aralıklarla Yenilenmelidir?

Laboratuvar ortamında ortaya çıkarılıp dişin yüzeyini kaplamak için kullanılan tekniklerden bir tanesidir. Desteği bulunmayan ve hastalı dişlerin yeniden kazandırılabilmesi adına laboratuvar ortamlarında gerçekleştirilen restorasyonları kapsar. Dişlerde zamanla oluşan çürümeler, darbe sonucu kırılmalar, çatlama gibi problemlerde görsel anlamda pek hoş görüntüler ortaya çıkmaz. Fiziksel açıdan olduğu kadar psikolojik açıdan da olumsuz etkilere sahip olması nedeniyle hasarlı dişlerin yerinin doldurulması gerekmektedir. Kanal tedavisinin ardından kullanılan kuronlar dişleri kırılmaya karşı koruyan etmenlerdendir. Altın, bakır, nikel ve krom gibi metallerin yanı sıra porselen  ya da bir çeşit kompozitten elde edilirler. Röntgen çekimi ile başlayan restorasyon sürecinde ilk aşama kanal tedavisini uygulamaktır. Hasarlı dişin sinirleri kökten alınarak “guta perka” adı verilen dolgu maddesi ile doldurulur. Orijinal dişlere renk, şekil ve uzunluk bakımından benzerlik gösteren kuronlarda oluşan hasarlarda onarımı gerçekleştirilebilir. Hasarın durumuna göre diş hekimi kararını verir. Dişin tüm yüzeylerini kaplayıp hoş bir görüntü sunan kuronlar dişin kusurlu bölümlerini kapatmanın yanı sıra desteklemek için de kullanılır.

Kuronlar Hangi Aralıklarla Yenilenmelidir?

Ortalama olarak 8-10 yıl kadar ömre sahip olan diş kuronlarına ne kadar iyi bakılırsa bu süre artar ya da azalabilir. Kuronların ömrü bir yerde kullanıcının ağız bakım ve temizliğini tam manasıyla yapması, darbelerden korumasına bağlıdır. Ağız bakım ve temizliği yeterli olmayabilir. Süreç içerisinde diş sıkma alışkanlığından uzak durma, dengeli beslenme ve dişi zorlama alışkanlığından vazgeçilmelidir.

Kuronlar Ne Tür Materyallerden Elde Edilir?

Gelişen teknoloji ile birlikte dişle ilgili tedavilerde kullanılmak üzere pek çok materyalden faydalanılmaya başlanmıştır. Altın ve metal alaşımlı porselen gibi insan vücudu ile uyumlu materyallerden elde edilir. Metal destekli porselenlerde görülen en büyük problem karanlık bir görünüm oluşturması ve dışarıdan bakıldığında fiziki olarak anlaşılabilmesi. Bu durum da kullanıcıyı rahatsız eden etmenlerdendir.

Kuronlar Her Zaman İçin İyi Bir Çözüm müdür?

Estetik anlamında kuronlar diş hekimlerinin ilk başvuracağı yöntem değildir. Büyük oranda porselen lamina tarzında invasiv yöntemler tercih edilir. Kuronlarda büyük oranda dişi kuvvetlendirme etkisi bulunmaktadır.

Kuronlarla Nasıl Yaşanır?

En az doğal dişler kadar önem arz eden kuronların bakımı hiçbir surette ihmal edilmemelidir. Kuron tekniğinin kullanılmasının ardından hastanın hayat boyu sert yiyeceklerle dişlerini zorlamaktan kaçınması gerekir. Özellikle fındık, ceviz gibi yemişleri dişlerle kırmaktan kaçınılmalıdır. Bu tarz hareketler dişlere büyük bir basınç uygulayacağından kuronlara zarar vererek ömrünü kısaltacaktır. Ağız bakımına özen göstermek bu aşamada çok önemli. Ağızda kuron olsa da olmasa da düzenli olarak her gün dişler fırçalanmalı, ara sıra vakit ayırarak baştan sona temizlenmelidir. Bunların yanında düzenli olarak diş hekimi kontrollerine gitmekte gerekecektir. Doğru ve bilinçli hareket edildiğinde kuronların ve doğal dişlerin ömrü kat ve kat artacaktır.

UZMANLIKLARIMIZ

İlk Randevu

İlk randevuya gelirken, önceden çekilmiş röntgenler, yapılan eski tedavilerle ilgili belgeler bizlere tedavi geçmişinizle ilgili ayrıntılı bilgiler verecektir. 

RANDEVU AL
HAKKIMIZDA
GENEL BİLGİLER
AĞIZ BAKIMI