Dişlerinizi Fırçalarken Bu Hatalara Düşmeyin!

Diş fırçalama alışkanlığı bazı insanlar için hiç aksatılmayan bir alışkanlıkken bazı insanlar için de bir külfet konumundadır.  En temel diş bakım yöntemi olarak karşımıza çıkan diş fırçalama hakkında doğru bilinen pek çok yanlış bulunmaktadır. Diş fırçalama aşamasında insanların büyük bir bölümünün pek doğru bilgilere sahip olmadığını görmekteyiz. Hatalı yapılan işlemlerde diş minesine ve diş etlerine zarar vererek çeşitli rahatsızlıklara neden olabilmekte. Peki nedir bu doğru bilinen yanlışlar?

Doğru Diş Fırçası

Diş fırçası seçimi pek çok insanın rastgele yaptığı bir faaliyettir. Markete giderek herhangi bir fırçayı alır ve kullanmaya başlar. Bu tutumun tamamıyla yanlış olduğunu belirtelim. Ağzın açılma çapına dikkat etmek gerekiyor. Ağız genişliğine uygun fırça seçimlerinde çeneyi ve ağzı zorlamamış olursunuz. Bu bakımdan ağzınızın açılma kapasitesine uygun fırçalar temin etmeniz gerekir.

Diş Fırçası Kıllarının Durumu

Diş fırçası temin etme aşamasında birçoğunuzun dikkatini çekmiştir. Bazı fırçaların kılları çok sert olurken bazıları da zarar vermeyecek ölçüde yumuşak olur. Her zaman için tercihinizi yumuşak dokulu olanlardan yana kullanmalısınız. Sert fırçaların diş etlerine doğrudan zarar vermesi yumuşak türlerin tercih edilmesini gerektiriyor. Hayvan kılı ve domuz kılından yapılan çeşitlerinden uzak durmalısınız.

Dişleri Yeterli Sıklıkta Süreklilikle Fırçalamak

Dişlerini düzenli fırçaladığını iddia eden bireylerin bir gün fırçalayıp öbür gün fırçalamadığını görmekteyiz. İdeal oran günlük olarak 2-3 defa yemek tüketimlerinin ardından fırçalamak olacaktır. Burada temel nokta sürekliliktir. Diş sağlığını koruma aşamasında sürekliliği sağlamak istiyorsanız diş fırçalama alışkanlığınızda süreklilik arz etmeli ve hiçbir şekilde ihmal edilmemelidir.  Buradan şu anlaşılmamalı ne kadar fırçalanırsa o kadar iyi! Bu tür bir yanlışa düşen bireylerin dişlerini günde 4-5 gibi oranlarda fırçaladıkları görülmekte. Bu tutumda çeşitli zararları beraberinde getirecektir. Aşırı tahriş olan diş etleri zarar göreceğinden ideal oranlardan yukarı çıkılmamalı.

Dişleri Doğru Fırçalama

Diş fırçalama alışkanlığı bulunan bireylerin büyük bir bölümünün dişlerini uzunlamasına fırçaladıkları görülmektedir. Bu tür bir hamle dişlere zarar verecektir. Dişleri diziliş yönleri doğrultusunda fırçalamalısınız. Yukarıdan aşağıya yapılacak yumuşak hareketlerle fırçalama işlemini sonlandırabilirsiniz.

Aynı Taraftan Fırçalamaya Başlama

Dişlerinizi her fırçaladığınızda farklı yerlerden fırçalamaya başlamalısınız. Her seferinde farklı yerlerden başlanmalıdır.

Dişlerin İç Kısmını Fırçalamayı İhmal Etmek

Diş fırçalama aşamasında dişlerin iç kısmı genelde unutulur. Diş plaklarının, zararlı etmenlerin dişlerin fırçalanmayan bölümlerinde ortaya çıktığını unutmamak gerekir.

Diş Fırçası Temizliği

Bakterilerin hemen her türlü unsurda olduğu gibi diş fırçalarında da rahatlıkla üreyebileceği unutulmamalıdır. Ağız gibi hassas bölümlerin temizliğini yapan bu unsurların çok iyi yerlerde muhafaza edilmesi gerekmekte. Durulanmayan, güzelce temizlenmeyen diş fırçalarında ortaya çıkan bakteriler doğrudan ağız sağlığını tehdit eder bir hale gelir. Bu bakımdan diş fırçalama işleminin ardından fırça temizliği ve durulanması çok iyi yapılmalıdır.

UZMANLIKLARIMIZ

İlk Randevu

İlk randevuya gelirken, önceden çekilmiş röntgenler, yapılan eski tedavilerle ilgili belgeler bizlere tedavi geçmişinizle ilgili ayrıntılı bilgiler verecektir. 

RANDEVU AL
HAKKIMIZDA
GENEL BİLGİLER
AĞIZ BAKIMI