Dişlerde Kanal Tedavisi Neden Yapılır?

Dişlerde görülen çürük ve çeşitli travmalar nedeniyle iç kısımda yer alan sinirlerin iyileşemeyecek seviyeye ulaşması neticesinde uygulanan bir tedavi yöntemidir. Dişin içeriğinde bulunan sinirlerin ölmesi durumunda yapılan kanal tedavisi uygulamasında iç kısımda bulunan sinirler alınır, dişin içindeki mikroorganizmalar temizlenir ve dişin devamlılığı sağlanır. Hekimin uygun görmüş olduğu maddeyle işlem sonunda doldurularak operasyon tamamlanır. Çeşitli nedenlerden dolayı sinirleri ölmüş olan dişlerin ağrılı, iltihaplı ya da renk değişikliği olduğu durumlarda mikroorganizmalardan arındırılması sonucu uzun yıllar boyuna dişin ağızda kalmasını sağlamaya yönelik bir tedavi yöntemidir. Kanal tedavisine ihtiyaç duyan dişler ölü diş olarak nitelendirilir fakat; tedavinin ardından günlük yaşam işlevlerini yapmaya devam eder. Renginde ufak değişiklikler görülebilir. Çok dikkatli bakılmadığı sürece kolayca anlaşılmayan bu dişlerin günlük yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemediği görülür. Hasta operasyon sonrası çiğneme fonksiyonundan hiçbir şey kaybetmez.

Kanal Tedavisi Ne Tür Durumlarda Gereklidir?

  • Doğrudan dişe ya da çeneye gerçekleşen darbelerde.
  • Dişlerden herhangi birinde oluşan derin çürük durumlarında.
  • İleri seviyeye ulaşmış diş eti rahatsızlıklarında.
  • Yüksek yapılı dolgu ve protetik yapılarda.
  • Doğru uygulanamamış ortodontik tedavilerde.

Dişte Ağrısı Neden Olur?

Ağız içinde bulunan dişlerden herhangi birinde çürük oluşmaya başladığında tedavi gerektirir. Dişin sert dokusu olan diş minesi bölümünden başlayan çürük önlem alınmadığında ilerler ve zaman içerisinde dişin içerisindeki canlı dokuya kadar ulaşır. Dişin içindeki canlı dokunun ismi diş hekimliğinde “pulpa” olarak nitelendirilmektedir. Pulpaya ulaşan çürüğün pulpanın ölümüne neden olması neticesinde bu bölgede bakterilerin ortaya çıkardığı asitler oluşur. Kök deliğinden geçen bu asitler çene kemiğine yayılır. Asitlerin çene kemiğinde “apse” denilen iltihaplı dokuyu meydana getirmesiyle birlikte dişin ağrısına neden olur. Bu aşamadan sonra dişin destek dokuları da ölür. Seçim şansınız var ise; orijinal dişinizi kaybetmemek adına her türlü hamlede bulunmalısınız.

Kalan Tedavisi Riskli midir?

Gerekli prosedürlere göre gerçekleştirilen kanal tedavisinde başarının %90 – %95 düzeyinde olduğu ifade edilmekte. Tedavi esnasında kanal aletinin kök içine kırılması ve kanalların tam manasıyla temizlenememesi durumunda cerrahi müdahale gerekecektir. Kanal tedavisi bu aşamada tekrar denenir ve başarılı olmazsa cerrahi yöntemlerle diş kurtarılmaya çalışılır.

Kanal Tedavisi Diş Ömrü Ne Kadardır?

Dişin çekilmesini önleyebilmek adına ortaya çıkarılan tedavi yönteminin dişin kurtarılması için son şans olduğunu görüyoruz. Ömür boyu kullanıma vaat eder fakat; orijinal dişlere göre daha hassas bir yapıya kavuşan bu dişleri çok iyi korumanız gerekecektir.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır ve Ne Kadar Sürer?

Kanal tedavisinin uygulanması aşamasında diş çekiminde olduğu gibi lokal anestezi yapılır. Dişte bulunan çürük yerleştirilir ve dişin arkasından kavite açılır. Özel aletlerle dişin içeriğinde ulaşılır . Bu özel aletlerle dişin içindeki bakteriler temizlenir. Son olarak dezenfekte edilerek operasyon tamamlanır. Pulpa odası denilen dişin iç kısmı bir takım ilaçlarla doldurularak geçici dolgu ile kapatılır. Birkaç seans süren kanal tedavisinde tekrar diş hekimine gidip durumu göstermeniz gerekebilir.

UZMANLIKLARIMIZ

İlk Randevu

İlk randevuya gelirken, önceden çekilmiş röntgenler, yapılan eski tedavilerle ilgili belgeler bizlere tedavi geçmişinizle ilgili ayrıntılı bilgiler verecektir. 

RANDEVU AL
HAKKIMIZDA
GENEL BİLGİLER
AĞIZ BAKIMI