Dişlerde Çürük Oluşumu Nasıl Engellenebilir?

Dişin yapısında bulunan dokuların ve diş etlerinin mikroskopik bakterilerin oluşturduğu olumsuz etkilerle zararlı bir hale gelmesi “çürük” şeklinde adlandırılmıştır. Dişlerde çürüklerin en sık görüldüğü bölgeler çiğneme yüzeyleri ve dişlerin birbirleriyle bağlantıda olduğu bölümler. Başlangıç, orta ve ileri seviye olarak adlandırılan çürüklerin başlangıç seviyesinde iken çözüme kavuşturulması olası sorunları doğrudan ortadan kaldıracaktır. Beslenme, bakteriler ve zamanla dişlerde görülen çürüklerin oluşumunu engelleyerek sağlıklı dişler ve ağız yapısına sahip olabilirsiniz.

Dişlerde Çürük Nasıl Engellenir?

Diş çürüklerini önlemede en önemli faktör düzenli olarak gerçekleştirilen diş hekimi kontrolleridir. İnsanların büyük bir bölümünü bu konuda ihmalkar davrandığı görülmektedir. Periyodik olarak dişlerinizi uzman diş hekimlerine muayene ettirmeniz olası sorunlara en başından önlem alınmasını sağladığından oluşacak çürüklerde doğrudan pasifize edilmiş olacaktır. Diş bakım ve temizliği de çok önemlidir. Günlük olarak dişlerinizi düzenli olarak fırçalamanız gerekiyor. Bunu haftada birkaç gün değil her gün yapmalısınız. Her gün düzenli olarak günde 2-3 defa dişlerin fırçalanması çürük oluşumu ve bakteri oluşumlarının önüne geçecektir. Ağız temizliği ve bakımı gerektiği ölçüde yapıldığında çürüklerin oluşumu ve ilerlemesi durdurulmuş olacaktır. Dişlerinizle yakından ilgilenmeniz olası sorunları ortadan kaldıracaktır. Diş macunu, diş fırçası, diş ipi ve gargara maddesine ihtiyacınız olacak. Günlük olarak belirli periyotlarla sayılan unsurları kullanmalısınız. Sabah kahvaltı sonrası ve gece yatmadan önce dişlerin fırçalanması kesinlikle ihmal edilmemelidir. En önemli zaman dilimleri bunlardır. Günlük olarak diş ipi kullanımı ve ağız gargarası çürüklerden korunma noktasında oldukça etkilidir. Uzman diş hekiminin önerileri doğrultusunda temin edeceğiniz diş macunu ve fırça çok daha verimli sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Alanında uzman bir diş hekiminin önerdiği diş macunu ve diş fırçasını dilediğiniz gibi alabilirsiniz. Diş fırçasını aylarca, yıllarca kullanmak pek uygun değildir. Dişlerin çürümesine neden olan bir diğer faktör diş fırçasının gerektiğinden uzun bir süre kullanılmasıdır. Her 2-3 ayda bir yenilenecek olan diş fırçasının temiz ve steril olma bakımından sağlıklı sonuçlarla karşılaştıracağını da ifade etmiş olalım.

Diş Çürüklerinin Sıkça Görüldüğü Bireyler

Diş çürükleri hemen herkeste görülen bir rahatsızlıktır. Beslenme alışkanlıkları burada temel faktördür. Şeker ve karbonhidrat bakımından zengin besinlerin sık tüketen bireylerin dişleri daha çabuk çürür ve sorun çıkarır. Dişlerin korunması ve doğal yapısının barınması adına tükürük salgısı çok önemlidir. Tükürük oluşumunu engelleyen hastalığa sahip bireylerde, tükürük miktarını azaltıcı ilaç kullanan bireylerde daha sık görülebilen bir rahatsızlıktır. Tükürüğün yeterli oranlara ulaşması adına şekersiz sakız çiğnenebilir.

Diş Çürüklerinden Korunmak Adına Diş Hekimi Kontrollerine Hangi Sıklıkta Gidilmeli?

Hemen her rahatsızlıkta olduğu gibi diş sorunlarında da erken teşhis çok önemlidir. Dişte oluşmaya başlamış olan problemlerin uzman diş hekimi tarafından fark edilip hastaya bildirilmesi ve gerekli tedavi yönteminin uygulanması olası çürüklerin önüne geçecektir. Yılda en az iki defa olmak üzere diş hekimi kontrollerini gerçekleştirmelisiniz. Düzenli olarak gerçekleştirilen kontrollerin ardından ağızda görülebilecek herhangi bir soruna anında müdahale edildiğinden sorun büyümeden ortadan kaldırılmış olur.

UZMANLIKLARIMIZ

İlk Randevu

İlk randevuya gelirken, önceden çekilmiş röntgenler, yapılan eski tedavilerle ilgili belgeler bizlere tedavi geçmişinizle ilgili ayrıntılı bilgiler verecektir. 

RANDEVU AL
HAKKIMIZDA
GENEL BİLGİLER
AĞIZ BAKIMI