Dişler Neden Çürür?

İnsanların günlük besin ihtiyacını karşılayabilmesi adına beslenmesi gerekmektedir. Tüketilen besinlerin hemen hepsinin ağız içinde asit oluşumuna neden olması diş çürüklerini ortaya çıkarır ve ağız sağlığını tehdit edici bir noktaya gelir. Özellikle karbonhidratlı ve şekerli besinler başta olmak üzere çikolata, pilav ve makarna gibi pek çok besin diş sağlığını tehdit edebilir. Belirttiğimiz hususların içerisine birde günlük düzenli olarak fırçalanmayan ağız yapısı girdiğinde büyük bir tehdit ortaya çıkar. Tüketilen besinlerin asite dönüşmesini engellemenin yolları bulunmaktadır. Bireysel anlamda yapılacak diş temizliği ve bakımı ile bu tür zararlı etkilerden kurtulmak mümkün.

Diş Çürüğü Nasıl Oluşur?

Dişlerde oluşan çürüklerin tamamında dişin yüzeyinden bir deformasyon etkisi başladığı gözlenir. Zamanla gerekli bakımları gerçekleştirilmeyen dişlerde çürük başlangıcı dentin tabakasına kadar ulaşır. Dentin tabakası oldukça hassas bir yapıdır. Bu bakımdan mine üzerinde ortaya çıkan çürüğün bu tabakada daha hızlı yayıldığı gözlemlenir. Çürüklerin ilerleme hızının bireysel anlamda farklılıkları ortaya koyabildiği söylenebilir. Kişinin diş yapısı, sağlamlığına göre belirli süreler sonunda dişler giderek oyulur ve kişiye rahatsızlık vermeye başlar. Dentin tabakası diş yapısında oldukça önemli bir tabakadır. Bir savunma mekanizması olarak tanımlanabilecek dentin tabakası içerisinde bulunan kanalcıkların ucunda odontoplast denilen maddeler zarar görebilir. Odontoplast dişlerin onarım ve yapım merkezidir. Bunlar zarar gördüğünde tamir dokusu tamamen ortadan kalkar.

Diş Çürükleri Nasıl Anlaşılır?

Çürük başlangıcı olan dişleri dikkatle incelediğinizde üzerinde siyah bir tabaka oluştuğunu görürsünüz. Diş hekimlerinin çürük başlangıcı olarak nitelendirdiği bu durum henüz yeni oluşmaya başladığını gösterir. Fark edilemeyecek şekillerde ortaya çıkan diş çürükleri de bulunmaktadır. Bunları gözlemleme ve teşhis koyma işi de elbette uzman diş hekimi tarafından mümkündür. Diş oluklarında, dişlerin birbirleriyle kesiştiği yerlerde ortaya çıkabilen çürükler çıplak gözle fark edilemeyebilir. Uzman diş hekiminin ağız kamerası ve yardımcı aletlerle incelemesi halinde rahatça gözlemlenir. İnsanların büyük bir bölümünün ağızla ilgili şikayetleri olmadan diş hekimine gitmediği görülmektedir. Uzmanlık gerektiren bir alan olduğundan en azından 6 ayda bir periyodik kontrollere gidilerek ortaya çıkan sorunlara tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Dİşler çürüdükten sonra değil de çürümeden önce diş hekimine gidilmesi çok daha mantıklı bir hareket olacaktır.

Diş çürüklerinde diş hekimine gitmeyi gerektiren en belirgin kriter diş ağrıları olmaktadır. Zamanla ilerleyen ve iltihaplanmalara yol açan çürük dişlerin ağız içinde rahatsızlık verecek dereceye ulaşması ile insanların diş hekimine gittiğini görmekteyiz. Diş ağrılarının başlamasıyla hekime gitmek çok geç olabilir. Ağızda hiçbir problem görülmese bile düzenli olarak uzman hekim kontrollerine gidilmesi sağlıklı bir ağız yapısı için gerekli olan kriterlerdendir. Diş bakım ve temizliğini düzenli olarak yaptığınız halde dişlerinizde çeşitli problemler ortaya çıkabilir. Bu tür durumları her zaman için göz önünde bulundurarak periyodik bakımlarınızı hiçbir zaman ihmal etmemeniz öneriliz.

UZMANLIKLARIMIZ

İlk Randevu

İlk randevuya gelirken, önceden çekilmiş röntgenler, yapılan eski tedavilerle ilgili belgeler bizlere tedavi geçmişinizle ilgili ayrıntılı bilgiler verecektir. 

RANDEVU AL
HAKKIMIZDA
GENEL BİLGİLER
AĞIZ BAKIMI