Dişler Neden Çekilir?

Diş hekimliği teknikleri her ne kadar gelişme göstermiş olsa da diş hekimlerinin büyük bir bölümünün dişi çekmekten ziyade önce tedavi edip kurtarabilir miyim? düşüncesi ile hareket ettiği görülmektedir. Özellikle yetişkin bireylerde dişlerin kendini tamamlamaması onların yapay dişlere olan gereksinimini artırmakta. Her ne kadar bu konuda çeşitli çalışmalar yapılıp çeşitli unsurlar çıkarılmış olsa da protez dişler orijinal dişler kadar işlevsel olmayabilmekte. Bu bakımdan diş çekimi en son düşünülen seçenek olarak karşımıza gelmektedir. Dişte ya da diş etlerinde görülen sorun diş çekimini gerektiriyor ve hastanın sağlığını tehdit ediyorsa diş çekimi gerçekleştiriyor. Acil olmayan durumlarda da dişi kurtarma yeniden işlev kazandırma amaçlanıyor.

Diş Neden Çekilir?

  • Çarpma, darbe sonucu işlevini kaybedecek derecede kırılmış dişler.
  • Kanal tedavisi ile işlev kazandırılamayan apseli dişler
  • Diş eti iltihabının ileri seviyeye ulaşması.
  • Çürük sorununun ileri seviyeye ulaşması.
  • Düşmesi gerektiği halde düşmeyen süt dişleri.
  • Dişlerde görülen konum değişiklikleri.
  • Ağız içinde kist ya da tümör oluşturabilecek durumlar.
  • Tam olarak çıkmamış gömük dişler.
  • Diğer dişlerin çekim ve bakımına engel olan dişler

Yukarıdaki durumlarda diş hekimi büyük olasılıkla sorun yaratan dişi çekecektir. Bu tür durumların haricinde kalan küçük problemler ilaç takviyeleri, küçük operasyonlarla giderilerek dişe dokunulmamaktadır. Burada amaç dişi çekmek değil doğal dişin hastaya yeniden kazandırılmasıdır. Diş çekmenin yerinde oluşacak boşluğun doldurulması için oldukça büyük çabalar gerekmektedir ve yerleştirilen protez nitelikli dişler orijinal dişlerin yerini tam olarak tutamamaktadır. Bu bakımdan modern diş hekimliği kriterleri arasında her şeyden evvel kurtarılması mümkün olan dişleri kurtarmak vardır. Aşırı madde kaybı yaşamış ve periodontal rahatsızlıklar durumunda dişler yine çekilmektedir. Kişinin sağlığını tehdit eder hale gelecek dişler vakit kaybedilmeden çekilerek gerekli müdahale yapılmakta.

Diş Çekimi Aşamasında Dişler Neden Kırılıyor?

Burada pek çok nedene bağlı olarak kırılma gerçekleşmektedir. İleri yaşlarda vücut yapısında görülen değişiklikler nedeniyle kemiğin elastikiyetini kaybetmesi ile yaşlı kişilerin diş çekiminde kırılma yaşanabiliyor. Esnemeyen çok kalın yapılı çene kemiğine sahip olan hastalarda kırılmalar gerçekleşebiliyor. Bu tür durumların yaşanması normaldir. Diş hekimi yılların tecrübesi ile bu tür durumlarda gerekli müdahaleyi yapacaktır. Kısacası hastanın korkacağı bir durum bulunmamaktaıdr. Lokal anestezi ile uyuşturulmuş olan bölgede yapılacak hamlelerde kişiye acı hissi verilmediğinden diş hekimi rahatlıkla çalışabilir.

Diş Çekimi Öncesi Neler Yapmalı?

Doktorunuz iltihaplanma nedeniyle herhangi bir antibiyotiği kullanmanızı uygun gördüyse bu bakımdan mutlaka verilen hapı kullanmalısınız. İltihap dağılmadan gerçekleştirilecek olan diş çekimlerinde bir takım riskler bulunmaktadır. Bazı sorunlar ve komplikasyonlarla karşılaşmamak adına doktorunuzun önerdiği antibiyotiği gerektiği doz ve periyotta kullanarak diş hekiminizin yanına gitmelisiniz. Bir hastalık, alerji  ya da sürekli kullandığınız ilaçları uzman diş hekiminize mutlaka belirtmelisiniz. Diş çekimine gitmeden önce kanın pıhtılaşmasını engelleyecek olan aspirin tarzı ilaçlardan uzak durulmalıdır. Aksi takdirde kanın durdurulması zorlaşacaktır.

UZMANLIKLARIMIZ

İlk Randevu

İlk randevuya gelirken, önceden çekilmiş röntgenler, yapılan eski tedavilerle ilgili belgeler bizlere tedavi geçmişinizle ilgili ayrıntılı bilgiler verecektir. 

RANDEVU AL
HAKKIMIZDA
GENEL BİLGİLER
AĞIZ BAKIMI