Dişler İçin Kanal Tedavisinin Aşamaları Nelerdir?

Çürüğü derin bir düzeye ulaşmış çoğu zaman ağrı belirtileri gösteren dişler kurtarabilmek adına uygulanan kanal tedavisi pek çok aşamadan oluşmaktadır. Tedavinin ana amacı; orijinal dişi koruyarak işlevinin yeniden kazandırılmasıdır. Yetişkin bireylerde ağızda eksilen daimi dişlerin kendini yenilememesi çeşitli protez uygulamalarının yapılmasını gerektirmekte. Her ne kadar çeşitli yöntemlerle tamamlansa da hiçbir yöntem orijinal dişlerin yerini tutmamakta. Operasyon öncesinde lokal anestezi gerçekleştirilen bölge uyuştuğundan ağrı, acı hissi bulunmaz. Bu tedavinin ardından dişte hissiz bir yapıya kavuşur. Sıcak, soğuk hassasiyeti ortadan kalkar. Günlük yaşam işlevleri sürdürülmeye devam edilir fakat; diş artık ölü durumdadır. Dişte fonksiyon kaybının olmaması günlük yaşam fonksiyonlarında herhangi bir probleme neden olmaz. Tedavi sürecinde herhangi bir komplikasyon gelişmediği sürece 30 dakika gibi bir zaman dilimi içerisinde operasyon tamamlanmaktadır.

Kanal Tedavisinin Aşamaları

  • Ağrı ve acı hissinin ortadan kaldırılması adına lokal anestezi gerçekleştirilerek bölge uyuşturulur.
  • Çürük temizleme işleminin ardından diş içerisindeki yumuşak doku çıkarılır. Sinir ve doku artıkları ortadan kaldırılır.
  • Diş kökünün ucuna ve iç kanala şekil verilir. Gerekli olduğu durumlarda bir takım ilaçlar kullanılarak iyileşme süreci hızlandırılır.
  • Birkaç seansla gerçekleştirilen kanal tedavisinde seanslar arasında dolgu maddeleriyle dişin delik kısmı kapatılır. Zararlı mikroorganizmaların durması ve iltihapların kesilmesi sonucunda delik kapatılır.
  • Hafif vakalarda birkaç seansa gerek duyulmayıp tek bir seansta tedavi sonlandırılır.

Sorunlu Dişe Kanal Tedavisi Yapılmazsa Ne Tür Sonuçlarla Karşılaşılır?

Dişte meydana gelen çürüğün derinlere gitmesi ve pulpanın kendini iyileştiremeyeceği bir duruma gelmesi neticesinde diş canlı niteliğini kaybeder. Enfeksiyon dişe tamamıyla yayılır. Kanal tedavisinin yapılmaması durumunda dişte oluşan enfeksiyon kök ucundaki dokulara ulaşır ve çene kemiğinde iltihap oluşumuna neden olur. Meydana gelen iltihaplanmadan kaynaklanan aşınma sonucu bir boşluk oluşur. Bu boşluk içerisinde apse meydana gelir. Şiddetli diş ağrıları ve şişlik ortaya çıkarak kişiyi rahatsız eder. Görüldüğü üzere önlem ve tedbirleri alınmadığında çok ileri seviyeye ulaşan bir durumdur. Bu bakımdan dişe gerekli tedavi yöntemi vakit kaybedilmeden yapılmalıdır. Dişin sorunsuz bir şekilde kurtarılması isteniyorsa kanal tedavisi oldukça uygun bir tedavi yöntemidir. Bu bakımdan gönül rahatlığı ile diş hekimine yaptırılabilir.

Pulpa Nasıl İltihaplanır?

İnsanların ağız bölümünde bulunan boşlukta çeşitli bakteriler bulunmaktadır. Bakteriler alınan pek çok besin maddesi ile birleşerek asite dönüşür. Ortaya çıkan asitler temizlik ve bakım ile ağızdan uzaklaştırılmadığında dişlerde çürük diş etlerinde hastalığa neden olur. Önce diş minesine zarar veren çürük zaman içerisinde tedbir alınmadığında ilerleyerek diş minesinin altındaki dentin tabakasına kadar ulaşır. Bu aşamada da tedaviye başlanmadığında bakteriler pulpaya kadar ulaşır. Pulpa dokusu kendini bu zararlı organizmalara karşı korumak için çeşitli savunma mekanizmalarını devreye sokar. Bir süre bu şekilde gider ve süreçte ağrı hissedilir. Buna rağmen tedavi edilmediği takdirde bakteriler pulpanın iç kısmında bulunan damar ve sinirleri tahrip edip iltihap oluşumuna neden olur.

UZMANLIKLARIMIZ

İlk Randevu

İlk randevuya gelirken, önceden çekilmiş röntgenler, yapılan eski tedavilerle ilgili belgeler bizlere tedavi geçmişinizle ilgili ayrıntılı bilgiler verecektir. 

RANDEVU AL
HAKKIMIZDA
GENEL BİLGİLER
AĞIZ BAKIMI