DİŞ ve DİŞETİ HASTALIKLARI VE TEDAVİSİ

Dişeti hastalıkları basit dişeti iltihabından (gingivitis), diş kökünün çevresini saran alveol kemiğinin iltihaplanıp erimesine (periodontitis) neden olan şiddetli enfeksiyonlara kadar geniş bir alanı kapsar. Hastalıkla birlikte diş etleri şişer, kanar, çekilerek diş boyları uzar, dişler yer değiştirebilir, dişler sallanarak kaybedilebilir.

DİŞETİ HASTALIKLARININ SEBEPLERİ

Dişeti hastalıklarının birinci nedeni, dişlerin her yüzeyinde ve aralarında biriken ve içinde birçok çeşit bakteri içeren mikrobiyal dental plak adı verilen birikintilerdir. Bu plak temizlenmezse plak içinde bulunan bakterilerin ürettiği zararlı maddeler dişeti hastalıklarına ve diş çürüklerine neden olurlar.

Mikrobiyal dental plak dişle aynı renkte olduğu için gözle tespiti oldukça zordur. Bu plak yumuşaktır, dişleri fırçalayarak ve diş ipi kullanarak kolayca uzaklaştırılır. Eğer plak temizlenmezse kişiden kişiye değişen süreçlerde bu plak kireçleşerek “diştaşına” dönüşür. Diştaşının pürüzlü yapısı daha kolay ve daha çok plak birikimine olanak sağlayarak ilitihabın ilerlemesini hızlandırır.

DİŞETİ HASTALIKLARININ TEDAVİSİ

Diş hekimi tarafından özel aletler kullanılarak diş dokuları çevresindeki diştaşları ve plak uzaklaştırılır. Hasta tarafından fırça, diş ipi ve ara yüz fırçası kullanarak temizlenmesi şeklinde tedavinin ilk adımı tamamlanır.

Büyümüş dişetini, çekilmiş dişetini, alveol kemiğinin erimesine bağlı olarak meydana gelmiş boşlukları (cep) ve kemik erimelerini tedavi etmek amacıyla lokal anestezi altında uygulanan ve kayıp dokuları yeniden oluşumu hedeflendiğinde, yardımcı biyomaterlallerin (membran, kemik grefti) kullanıldığı cerrahi işlemlere periodontal operasyonlar denir. Operasyonlar 3-6 aralıklarla kontrol gerektirmektedir.

UZMANLIKLARIMIZ

İlk Randevu

İlk randevuya gelirken, önceden çekilmiş röntgenler, yapılan eski tedavilerle ilgili belgeler bizlere tedavi geçmişinizle ilgili ayrıntılı bilgiler verecektir. 

RANDEVU AL
HAKKIMIZDA
GENEL BİLGİLER
AĞIZ BAKIMI