Diş Taşı Temizliği Zararlı Bir Uygulama mıdır?

Diş hekimlerinin “kalkülüs” ismini verdiği diş taşları bir diğer ismiyle tartar tükürükte bulunan mineral ve plakların ortaya çıkardığı bir bileşendir. Diş eti iltihabı ve periodontit gibi diş eti rahatsızlıklarının nedenleri arasındadır. Ağız yapısı içerisinde diş etinin görünümünü bilmektesiniz. Diş görünümünün bittiği noktadaki çizginin altında ortaya çıkan ve zamanla gözle görülür derecelere ulaşan diş taşlarının temizlenmemesi durumunda ağız içinde tahriş edici bakteriler gözlemlenir. Ağız içinde ortaya çıkan bakteriler kemik tahribine neden olan salgılar ortaya çıkarır ve netice itibariyle diş kaybedilir. Diş eti hastalıklarına kadar ulaşan sonuçlarla karşılaşmamak adına diş hekiminizin plak, tartar ve diş eti cebindeki bakterileri ağız ortamından uzaklaştırmalıdır. Uygun el aletleri ile uzaklaştırılan bu zararlı oluşumların ortaya çıkaracağı sorunlarda devre dışı bırakılmış olur. Diş eti taşları ve diş eti temizliği neticesinde olumlu sonuçlar alınmıştır. Hastalıklı dokuların uzaklaştırılması adına diş etleri çekilir. Bunun neticesinde de diş köklerinin daha belirginleştiği gözlenir. Hastaların büyük bir bölümünün diş taşı temizliğinin ardından ortaya çıktığını sandığı durum aslında kötü ağız bakımı ve ihmal edilen bir takım faaliyetlerin eseridir. Diş eti çekilmelerinin zaman içerisinde çeşitli görünüm bozukluklarına yol açacağı göz önüne alındığında sıkça bu işlemin yaptırılması önerilmez. Ağız bakım ve hijyeni diş taşı oluşumunun önüne geçme açısından oldukça önemlidir. Bu hususa mutlaka dikkat edilmelidir.

Yetişkin bireylerde diş ve diş eti kayıplarının büyük bir bölümünü oluşturan diş taşı operasyonunun ardından yeni diş taşlarının oluşumunun önüne geçmek gerekir. Bunun için de hasta ağız bakım ve temizliğinde büyük bir hassasiyet göstererek ihmalkar tavırlarını bir kenara bırakmalıdır. Düzenli olarak dişlerini her gün fırçalamalı, zaman zaman yapacağı faaliyetler ile ağız sağlığı korunmalıdır. Bir diğer dikkat edilecek hususta periyodik olarak doktor kontrolüne gidilmesidir. Bu hususa kesinlikle dikkat edilmelidir. İnsanların genel anlamda dişleri ile ilgili problem yaşamadıkları takdirde diş hekimlerine pek uğramadıkları görülmektedir. Bunun sonucunda da çok basit işlemlerle halledilebilecek sorunlar büyüyerek daha kötü problemleri beraberinde getirebilmekte. Düzenli olarak uzman hekim kontrolüne mutlaka gidilmeli.

Ağız ve diş eti bakımının yapılması vücut sağlığını da doğrudan etkileyebilecek etmenlerdendir. Unutulmamalıdır ki vücudun önemli bir parçası olan ağız bölümlerinin sağlık üzerinde doğrudan etkisi vardır. Düzenli olarak bakım ve temizliği gerçekleştirilmeyen ağızlarda bakteriler eksik olmayacağından zaman içerisinde büyük problemleri ortaya çıkararak rahatsız edici bir noktaya ulaşabilir. Kişinin yediklerinden tat alamaması, günlük yaşam kalitesinin düşmesi gibi pek çok rahatsız edici etmen ortaya çıkarak olumsuz sonuçlarla karşılaştıracaktır. Bu bakımdan herkesin bu konuda gereken hassasiyeti gösterip uygun hareket etmesi oldukça önemlidir. Ağız hijyeni iyi olmayan bireylerde görülen diş taşları da ihmal edilmemeli uzman hekim kontrolünde olmalıdır.

UZMANLIKLARIMIZ

İlk Randevu

İlk randevuya gelirken, önceden çekilmiş röntgenler, yapılan eski tedavilerle ilgili belgeler bizlere tedavi geçmişinizle ilgili ayrıntılı bilgiler verecektir. 

RANDEVU AL
HAKKIMIZDA
GENEL BİLGİLER
AĞIZ BAKIMI