Diş taşları toplum içinde daha çok tartar ismiyle bilinir. Daha doğrusu eskiden reklamlarda tartar diye bahsedilirdi, son yıllarda bu tabir yerini diş taşı söylemine bıraktı. Arada fark var mı ? Yok elbette.

Diş taşları eksik ağız hijyeni yüzünden ağızda biriken besin artıkları ve mikroorganizmaların tükürük yapısındaki minerallerle birleşmesi sonucu oluşur. Diş yüzeyine tutunan bakteri plağına, tükürük içerisindeki mineral ve tuzların çökelmesiyle diş taşı ortaya çıkmış olur. Yani bakteri plağı olmazsa diş taşı oluşumu gözlenmez. Bakteri plağının oluşma sebebi ise eksik ağız hijyenidir.

Diş Taşı Oluşumu Nasıl Önlenir ?

Yukarıda behsettiğim gibi diş taşı esasen tükürükteki maddelerin çökelmesi ile oluşur. Bu durumun önüne geçmek için dişleri düzenli ve etkili bir şekilde fırçalamak ve düzenli olarak diş ipi kullanmak gerekir.
Bazı insanlarda tükürük yapısı yüzünden normalden daha fazla diş taşı birikimi olur. Bu kişilerin yapması gereken tek şey diş fırçalamaya ve ara yüz temizliğine daha fazla özen göstermektir.

Sigara, alkol, aşırı çay kahve tüketimi gibi alışkanlıklar ağız florası üzerinde etkili olduğundan diş taşı oluşumunu artırırlar.

Bazı ilaç ve hastalıklar tükürük mineral yapısını etkileyerek diş taşı oluşumuna zemin hazırlayabilirler.

Her ne olursa olsun, etkili bir şekilde diş fırçalamak diş taşı oluşumunun ve dolayısıyla diş eti rahatsızlığının önüne geçmek için yapılması gereken tek şeydir denilebilir.

Diş taşının en temel ve nihai zararı, dişleri saran çene kemiğinin erimesine sebep olup dişlerin sallanması ve kaybedilmesidir.
Bu mekanizma şöyle gerçekleşir; diş taşları diş yüzeyine yapışınca ileriki dönemlerde, diş eti hastalığı ilerledikçe, vücut diş taşlarının yabancı ve zararlı bir madde olduğunu anlayıp onu dışarı atmaya uğraşır. Diş taşları bir mikrop gibi vücut tarafından parçalanıp yok edilemeyeceği için, vücut diş  taşının olduğu bölgeyi kendinden uzaklaştırır ki bu da diştir. Dişi vücuttan dışarı atarak diş taşından kurtulmuş olur.
Diş taşlarının zararları şunlardır; 
Diş Eti Hastalığı; Diş taşları, dişlerin diş eti ile birleştiği bölgelerde oluşurlar. Diş taşı yapısı bakterilerin yaşaması için ideal bir ortam olduğundan üzeri diş taşlarıyla kaplı diş eti bu bakterilerden etkilenir ve enflamasyon başlar.
Diş eti rahatsızlığının ilk aşaması kanama olarak gözlenir ve sonu dişin sallanıp düşmesiile biten bir sürecin başlangıcı olarak kabul edilir.
Diş taşlarını diş eti rahatsızlığı ileri dereceye varmadan hemen temizletmek gerekir.
Kanama; yukarıda belirttiğim gibi, kanama diş eti rahatsızlığının ilk aşaması olup, bazı hastalarda durum o kadar ilerler ki sabahları yastıklarını kan içinde bulabilirler.
Diş Eti Çekilmesi; diş taşlarının sebep olduğu enflamasyona karşı vücudun verdiği tepki o bölgeden uzaklaşmak şeklinde ortaya çıkan diş eti çekilmesi tablosudur. Malesef diş eti çekilmesinin tedavisi çok zordur hatta bazen mümkün değildir.
Dişlerde Sallanma ve Yer Değiştirme; diş eti hastalığına bağlı olarak dişlere destek olan kemik dokusu da yıkılır ve desteksiz kalan dişler sallanmaya, yer değiştirmeye başlar. Bu tablonun da tedavisi çoğu zaman mümkün değildir.
Ağız Kokusu; diş taşları çoğunlukla ağız hijyeni iyi olmayan kişilerde fazlaca oluşur. Zaten var olan ağız kokusunun üzerine enflamasyonlu diş eti de eklenince kişinin kendisini bile rahatsız edecek kadar ağız kokusu olabilir.

UZMANLIKLARIMIZ

İlk Randevu

İlk randevuya gelirken, önceden çekilmiş röntgenler, yapılan eski tedavilerle ilgili belgeler bizlere tedavi geçmişinizle ilgili ayrıntılı bilgiler verecektir. 

RANDEVU AL
HAKKIMIZDA
GENEL BİLGİLER
AĞIZ BAKIMI