Diş Protezlerinin Amacı Nedir?

Diş protezlerinde temel amaç kişinin dişlerinden kaynaklanan günlük yaşam fonksiyon kayıplarını tekrar kazandırmaya çalışmaktır. Bir takım nedenlere bağlı olarak yerinden çıkan , çürüyen, düşen ve çekilen dişlerin ağız içerisinde ciddi problemlere yol açarak kişiye gün içerisinde sıkça rahatsızlık verebildiği görülmekte. Bu tür bir durumda kişinin yaptıracağı protez diş uygulaması ile eksik dişin yerini tamamlatabileceği düşünüldüğünde çeşitli olumlu etkiler gözlemlenebilir. Ağızda kaybedilen dişin yerine koyulması sağlam bulunan dişlerin yapısını ve yerleşimini de düzene sokacağından ağız sağlığı açısından önemli bir uygulama olarak göze çarpmaktadır. Kaybedilen dişin yerine koyulması gerek fonksiyonel nitelikler gerekse fiziksel görünüm bakımından oldukça önemlidir. Herhangi bir dişin eksikliği hangi konumda olursa olsun hissedilecek ve kişiye rahatsızlık verecektir.

Protez Diş Çeşitleri Nelerdir?

Kron/ Kaplama:

Çürük ya da rengi bozulmuş olan olan diğer yöntemlerle düzeltilememiş dişlerde ve biçim bozukluğu olan durumlarda kullanılır.

Köprü:

Eksik dişin kapatılabilmesi adına yakın dişlerden birinden destek alınması suretiyle gerçekleştirilen bir yöntemdir.

İmplant Üstü Sabit Protez:

Bir ya da birden fazla diş eksikliğinde uygulanan porselen kron uygulamalarını içeren bir yöntemdir.

Günlük yaşamda dişlerin önemi herkes tarafından bilinen gerçeklerden. Yeme, içme ve konuşma gibi temel aktivitelerde olmazsa olmazlar arasında bulunan dişlerde görülecek problemlerde kişi fonksiyonel kayıplara maruz kalabilmektedir. Yaşam kalitesini doğrudan düşürebilen bir durum olduğundan ağız içinde görülen eksik diş çeşitli diş protezleri aracılığıyla tamamlanmaktadır. Kişinin günlük yaşamda bu rahatsızlığı sıkça hissetmesi protez diş yöntemlerinden faydalanmasına neden olmakta. Konuşma bozukluklarından tutun da estetik görünümün kötü bir noktaya ulaşmasına kadar dişlerin büyük etkileri bulunmaktadır. Bu tür bir durumda kişinin özgüven kaybı yaşaması günlük yaşamda içine kapanmasına neden olduğundan psikolojik sağlığını da etkilemektedir. Yakın çevre ile olan konuşmalarında kusurunu gizlemek adına mümkün mertebe gülmeyen bireyler zaman içerisinde içe kapanık bir birey haline gelebilmekte. Küçük bir sorun olarak görülen diş eksikliği daha da büyüyerek içinden çıkılmaz bir hal alabilmekte. Bu bakımdan çeşitli tedavi yöntemleri geliştirilerek insanların mağdur olmasının önüne geçilmiştir.

Darbe, şiddet, kendiliğinden olan düşmelerde dişin eksikliği hissedilmektedir. Bu tür bir durumda uygulanabilecek pek çok yöntem olduğundan kişinin korkması gereken bir durum bulunmamaktadır. Eksik dişin tamamlanması aşamasında doğru yöntemin kullanılması ve yöntemi uzman hekimin uygulaması bu bakımdan oldukça güzel sonuçlarla karşılaştıracaktır. Dişin tamamlanmasının ardından kişide ayların alışkanlığı olan özgüven sorunu görülebilir. Psikolojik destek alması gereken hastalar ilgili bölüme iletilmelidir. Psikolojik anlamda doğrudan etkileyebilecek olan diş eksikliği probleminin çok kısa bir zaman dilimi içerisinde giderilebilecek bir sorun olduğunun da altını çizmiş olalım. Bu bakımdan bu tür bir mağduriyeti yaşayan bireylerin kafalarına takacakları bir konu olmadığını söyleyelim. Alanında başarılı bir uzman diş hekimi bulmanız ve sorununuzu iletmeniz yeterlidir.

UZMANLIKLARIMIZ

İlk Randevu

İlk randevuya gelirken, önceden çekilmiş röntgenler, yapılan eski tedavilerle ilgili belgeler bizlere tedavi geçmişinizle ilgili ayrıntılı bilgiler verecektir. 

RANDEVU AL
HAKKIMIZDA
GENEL BİLGİLER
AĞIZ BAKIMI