Diş Hekimliğinde Sterilizasyon Önemli midir?

Diş hekimliği kliniklerinde sterilizasyon konusu kritik önem taşımaktadır. Ağız gibi hassas, enfeksiyonları anında kapabilecek bir bölgeye yapılacak müdahalelerde yardımcı gereçlerin temizliğinden ortam temizliğine kadar büyük bir dikkat gerekli. Cerrahi işlemler sırasında kullanılan tüm cihazlar, alet ve cerrahi örtüler sterilizasyon sürecine sokulmalı ve dezenfekte işlemi sağlanmalıdır. Diş hekimliği kliniklerinde genelde uygulanan sterilizasyon yöntemi kuru hava yöntemidir. Kuru hava ile gerçekleştirilen sterilizasyonun 1.5 saat süre boyunca alet ve cihazları steril tutabildiği bilinmekte. Eksik yanı tüm unsurlarda kullanılamamasıdır. Diş hekimliğinde kullanılacak olan aletlerin ayrı bir öneme sahip olduğunu bilmekteyiz. Ağız ve dişlerle doğrudan temas eden aletlerin sterilizasyonu hemen her şeyden daha önemli. Basınç altındaki su buharı yardımıyla gerçekleştirilen aletlerin sterilizasyonu periyodik halde devam etmesi gereken işlemlerdendir. Klinik genelinde enfeksiyon kontrolünün sağlanması için pek çok hususa dikkat edilmelidir. Gerçek anlamda modern imkanlara sahip olan kliniklerin bu hususta yeterince hassasiyet gösterdiği merdiven altın uygun olmayan diş hekimi kliniklerinde hiçbirine dikkat edilmediği görülüyor. Bu bakımdan dişleriyle ilgili sorun yaşayan bireylerin diş hekimi seçimine de bu husustan dolayı dikkat etmesi gerekiyor.

Enfeksiyon kontrolünün olumlu sonuçlar vermesi 3 aşamanın gerektiği gibi gerçekleştirilmesine bağlı bir durumdur.

Temizleme Aşaması:

Cerrahi müdahalelerde kullanılan araç gereçlerin yanı sıra basit muayenelerde kullanılan araç gereçlere kadar hemen her türlü unsurda bulunan kirin temizlenmesi aşamasıdır.

Mikroorganizmalardan Uzaklaştırılması:

Klinikte kullanılan aletlerin üzerinde üreyen ya da bulaşan bakteri, virüs gibi zararlı mikroorganizmaların tamamıyla ortadan kaldırılması aşamasıdır. Yüksek ısıda kuru hava cihazı ve basınçlı buhar cihazı kullanılarak bu işlem gerçekleştirilir.

Sterilizasyonun Devamlılığının Sağlanması

Gerek klinik ortamı gerekse kullanılan araç gereçlere uygulanan sterilizasyon işlemlerinin ardından temizliğin devamının sağlanması çok önemlidir. İçinde bulunulan steril şartlar korunmalı bu hususa çok dikkat edilmelidir.

Enfeksiyon Kontrolü İçin Bir Takım Önlemler

Kliniklerde mutlaka bulunması gereken unsurlar: galoş, hasta önlüğü, maske, eldiven, koruyucu gözlük gibi unsurlar her klinikte bulunmalıdır. Uzman bir diş hekimi gerek muayenelerde gerekse operasyonlarda gerekli tüm donanımları kullanarak enfeksiyonların kontrolünü sağlayacaktır.

Sterilizasyon Türleri:

Isıyla Gerçekleştirilen Sterilizasyon:

Klinikte kullanılan pek çok araç gerecin yüksek ısı yardımıyla sterile edildiğini ifade edelim. Isıyla gerçekleştirilen sterilizasyon işlemlerinde her unsur kullanılamayabilmektedir. Sterilizatör yüksek ısı yaydığından bazı aletlerin yapı ve niteliklerini bozabilmektedir. Bu tür bozulmaya müsait aletlerde de otoklav adı verilen basınçlı hava sterilizatörü kullanılır.

Sterilizasyonu gerçekleştirilen bir takım araç gereçlerin yanı sıra tek kullanımlık unsurlarda bulunmaktadır.  Enjektör, anestezik solüsyon, plastik bardaklar, tükürük emici başlıklar gibi unsurların tekrar tekrar kullanılması söz konusu değildir. Tek bir hastada kullanıldığında çöpe atılır ve yenisi bir diğer hastada kullanılır. Tüm bu sterilizasyon yöntemlerinin yanı sıra dezenfektan spreyler ve solüsyonlarda kullanılabilir.

UZMANLIKLARIMIZ

İlk Randevu

İlk randevuya gelirken, önceden çekilmiş röntgenler, yapılan eski tedavilerle ilgili belgeler bizlere tedavi geçmişinizle ilgili ayrıntılı bilgiler verecektir. 

RANDEVU AL
HAKKIMIZDA
GENEL BİLGİLER
AĞIZ BAKIMI