Diş Hekimi Korkusunu Yenmek İçin Ne Yapılabilir?

İnsanın doğasında bulunan korku hissinin özellikle diş hekimi kliniklerine gitmeye engel olduğunu bilmekteyiz. Her insanın bazı konularda korkuları bulunmaktadır fakat insanların büyük bir bölümünün korku duyduğu konu “diş hekimi korkusudur”. Bu korkunun ortaya çıkmasında hiç şüphe yok ki kliniklerde kullanılan ürkütücü aletler etkilidir. Özellikle de diş hekimliğinde Aerator olarak tanımlanan halk arasında diş matkabı olarak bilinen aletin pek çok hastaya korkutucu geldiğini bilmekteyiz. Fizyolojik etkilerden ziyade psikolojik anlamda ortaya çıkan bu korkuyu yenme aşamasında pek çok şey yapılabilir. Diş hekimi kliniklerinde gerilip üzerinizde bir korku hissedenlerdenseniz dikkatle incelemenizi öneririz. Öncelikle yaşadığınız korkunun dünya üzerinde sadece sizde değil hemen herkeste olduğunu unutmamalısınız. Diş hekimi korkunuzu yenmek isteyenlerdenseniz öncelikle bu korkunun üzerine gitmeniz gerekiyor. Ağzınızda çürük ve zararlı bir diş dururken bununla yaşamayı göze alıp diş hekiminden kaçmanız pek de akıllıca bir hareket olmayacaktır. Bu bakımdan korkularınızın üzerine giderek bu korkudan kurtulmanız gerekiyor. Peki bunu nasıl yapacaksınız? Nasıl hareket edeceksiniz?

Diş Hekimi Korkusundan Kurtulma

  • Ağzınızda çekimi gerektiren zarar verecek niteliklere ulaşan dişin vücudunuza zarar verdiğini aklınızdan çıkarmayın ve bir şekilde bu sorumluluğu alıp dişinizi çektirmeniz gerektiğini unutmayın.
  • Çoğu kişinin diş hekimi korkusunu hissettiği halde kliniğe gidip doktoru ile iletişime geçmeden işlemi başlattığını görmekteyiz. Bu tutum tamamıyla yanlıştır. Diş hekiminize diş çekimi ile ilgili yaşadığınız korkuları anlatın ve özel bir diyalog kurun. Hasta – diş hekimi arası iletişim çok önemli. Diş hekimi tüm profesyonelliği ile sizi rahatlatarak işleme başlayacaktır.
  • Genelde lokal anestezi yoluyla gerçekleştirilen diş çekimlerinde hasta ağız içinde ortaya çıkan ve matkabın çıkardığı sesten gerildiği görülmektedir. Ağrı ve acı hissi olmamasına karşın sırf seslerden dolayı gerilen bireylerde istenmedik hareketler yapabiliyorlar. Bu tür bir durumda yardımcı aletlerin bir profesyonelin elinde olduğunu düşünün ve kendinizi rahatlatmaya çalışın.
  • İnsanların her söylediğine aldırmayın! İnsan yapısı gereği yaşadığı deneyimleri abartarak anlatır. Çevrenizde pek çok kişinin diş muayenesi sırasında yaşadığı korkuyu abartarak anlattığını görmüşsünüzdür. Söylenenlere aldırış etmeyin! Profesyonel bir diş hekiminin elinde korkulacak hiçbir durum bulunmuyor.
  • Ağzınızdaki acı hislerini iyi takip edin. Lokal anestezi yoluyla uyuşturulan ağzınızda tam bir uyuşma söz konusu değilse bunu diş hekimine belirtmekten çekinmeyin. İlave anestezilerle işlem yapılan bölgede gerçekleştirilen zorlamarda acı hissi ortadan kaldırılacaktır.
  • İşlem sırasında ortaya çıkan seslerden ciddi anlamda gerilen biri iseniz; bir kulaklıkla müzik ya da istediğiniz türde bir dinleti dinlemeniz faydalı olacaktır. Böylece işlem yapılırken ortamda bulunan sesleri de duymamış olursunuz.

Diş hekimi korkusu ile ilgili şunu unutmamalısınız: bu korku hemen herkeste görülebilir. Bu tür reaksiyonların normal olduğunu aklınızdan çıkarmayın ve abartı derecesine ulaştırmayın. Modern anlamda gerçekleştirilen diş muayenelerine gittiğinizde korkulacak bir durumun olmadığını da açık ve net bir şekilde göreceksiniz.

UZMANLIKLARIMIZ

İlk Randevu

İlk randevuya gelirken, önceden çekilmiş röntgenler, yapılan eski tedavilerle ilgili belgeler bizlere tedavi geçmişinizle ilgili ayrıntılı bilgiler verecektir. 

RANDEVU AL
HAKKIMIZDA
GENEL BİLGİLER
AĞIZ BAKIMI