Diş Hassasiyetine Sebep Olan Faktörler

Halk arasında diş kamaşması olarak tanımlanan diş hassasiyeti günlük yaşam kalitesini doğrudan düşürebilecek nitelikte bir rahatsızlıktır. Sıcak ya da soğuk yiyeceklerin tüketilmesi aşamasında dişlerin bu yiyeceklere olduğundan çok daha duyarlı hale gelmesi hassasiyet olarak tanımlanır. Fazlasıyla rahatsız edici bir durum olan diş hassasiyetleri diş altında bulunan tabakanın zararlı etkilerle karşılaşması ve diş eti çekilmesi gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkabilmekte.

Diş Hassasiyetine Neden Olan Faktörler

Asit İçeren Yiyecek ve İçecekler:

Diş minesini aşındırıcı ve dişlerde hassasiyeti ortaya çıkarıcı etkisi bulunan asitli yiyecek ve içeceklerin rahatsız edici bir noktaya ulaşabileceği belirtilmekte. Asitli yiyecek ve içeceklerde aşırıya kaçanlardansanız öncelikle buna bir sınır koymalısınız.

Yaş Faktörü:

Ortalama olarak 25-30 yaşında olan bireylerde daha sık görülen diş hassasiyeti yaşa göre farklılık gösterebilir.

Diş Fırçasının Yanlış Seçimi:

Hassas diş ve diş etlerine sahip bireylerin yumuşak diş fırçaları tercih etmeleri gerekmektedir. Bu aşamada sert diş fırçaları kullanan bireylerin diş etlerine zarar vererek diş hassasiyetine neden olabildikleri gözlemlenmekte.

Diş Gıcırdatma ve Sıkma Gibi Alışkanlıklar:

Stres, can sıkıntısı gibi nedenlerden dolayı diş gıcırdatan ve dişlerini sıkan bireylerin diş hassasiyetini artırdığı bilinmekte. Bu tür alışkanlıklardan vazgeçmelisiniz.

Diş Eti Rahatsızlıkları

En sık kaynaklanan durum diş eti rahatsızlıklarıdır. Dişin hassaslaşması ve tepki verir hale gelmesi diş etinde yaşanan bir sorunun belirtisi olabilir.

Diş Hassasiyetine Karşı Uygulanan İşlemler

  • Dişlerde sonradan açığa çıkmış olan yüzeyler temizlenir.
  • Diş etlerine uygulanacak tedavi yöntemleri ile sorun ortadan kaldırılabilir.
  • Dişlerde bakımsızlıktan dolayı oluşmuş tartar ve plak gibi zararlı oluşumlar ortadan kaldırılır.
  • Dişlerde zaman içerisinde eksilen bölümleri dolgu malzemeleriyle tamamlanır.
  • Diş gıcırdatma problemine neden olan faktör belirlenerek ortadan kaldırılabilir.

Diş Hassasiyetine Karşı Evde Yapılabilecekler

  • Ağız bakım ve hijyenine çok dikkat edilmelidir. Bakıldığı zaman diş ve diş eti hastalıklarının neredeyse tamamının bakım ve temizliği yapılmayan ağızlarda gözlemlendiği görülmekte.
  • Olabildiğince yumuşak fırçalarla yumuşak hamlelerle diş fırçalama işlemi yapılmalı, diş etlerine zarar vermekten kaçınılmalı.
  • Diş hassasiyetlerine iyi gelecek macunlar alınarak kullanılabilir.
  • Tüketilen gıdalarda düzenlemeler yapılarak asitli yiyecek ve içeceklerin tüketimi sınırlandırılabilir.
  • Flor içeren diş bakım ürünleri ile önlemler alınabilir.

Diş hassasiyeti günümüzde sıkça görülen diş ve diş eti problemlerindendir. Pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkan bu rahatsızlığın yeme, içme, konuşma gibi pek çok temel ihtiyaçların karşılanması aşamasında belirtiler ve rahatsızlıklar göstermesi kişinin kendini huzursuz hissetmesine neden olabilmektedir. Bazen yemeğin sıcağından etkilenen hassas dişler soğuk havalarda dışarıda gezerken dahi etkilenebilmektedir. Rahatsız edici niteliklere sahip olması bu konuda problem yaşayan bireylerin vakit kaybetmeden doktora görünmesini gerektirmektedir. Uzman diş hekimi bilgi ve birikimi ile sorunun kökünde yatan faktörleri ortaya koyup gerekli tedavi yöntemlerini uygulayacaktır. Bunun sonucunda da dişlerindeki hassasiyetten kurtulan bireyler daha rahat daha huzurlu bir yaşam elde edecektir.

UZMANLIKLARIMIZ

İlk Randevu

İlk randevuya gelirken, önceden çekilmiş röntgenler, yapılan eski tedavilerle ilgili belgeler bizlere tedavi geçmişinizle ilgili ayrıntılı bilgiler verecektir. 

RANDEVU AL
HAKKIMIZDA
GENEL BİLGİLER
AĞIZ BAKIMI