Diş Gıcırdatmanın Sebepleri ve Dişlere Vermiş Olduğu Zararlar

Diş hekimliğindeki adı “Bruksizm” olan diş gıcırdatma problemi genelde uyku esnasında bireyler tarafından yapılan çene sıkma gibi durumları kapsar. Diş gıcırdatma alışkanlığa sahip olan bireylerin büyük bir kısmı bu tür bir alışkanlıktan haberdar değildir. Elinde olmadan, bireysel anlamda bağımsız nedenlerden dolayı olur.

Diş Gıcırdatma Sebepleri Nelerdir?

Diş gıcırdatma hakkında yapılan araştırmalar pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkabileceğini göstermiştir. Araştırmacılar bu noktada ikiye ayrılmıştır. Bazı araştırmacılar  çenenin kapanış ilişkisinin bozuk olmasından kaynaklandığını iddia ederken bazı araştırmacılarda bahsedilen nedeni de kapsayan pek çok neden sıralamışlardır.

İşte O Nedenler:

Stres:

Diş gıcırdatma alışkanlığında birincil sebep stres düzeyidir. Aşırı derecede sinirli, titiz biri olan bireylerde daha sık görülen alışkanlık bu noktada stresin etkili olduğunu ispatlamıştır.

Dişlerin Diziliş Sırasındaki Bozukluklar

Dişlerin diziliş sırasında sonradan ya da doğuştan görülen bozukluklar kişiyi rahatsız eder bir halde olabilir. Bu tür bir durumda soruna çözüm bulduğunu düşünen bireyler dişlerini gıcırdatabilir. Bu da zamanla alışkanlık haline dönüşür.

Diş Gıcırdatmanın Diş ve Ağza Genel Anlamda Vermiş Olduğu Zararlar

Dişlerde Aşınma:

Genelde ön dişlerde daha çok görülen aşınma dişin fonksiyon kaybına neden olabilir.

Dişlerde Kırılma:

Diş gıcırdatma alışkanlığına sahip olan bireylerin dişlerinde zamanla mikro çatlaklar meydana gelir. Alışkanlığa devam edildiğinde çatlaklar genişleyerek dişin kırılması ile sonuçlanır. Özellikle dişlerin uç kısımlarında kırılmalar daha çok görülür.

Dişlerde Sallanma:

Dişlerde sıkma ve gıcırdatma alışkanlığı yıllar içerisinde sallanmaya dönüşebilir. Diş kökünün basınca dayanamayarak kendini bırakması dişin sallanmasına neden olur.

Yanaklarda İrritasyon

Yanağın iç bölümünde çizgi ve kabarcıklar oluşur.

Kas Ağrısı:

Yüz ve çene bölgesindeki kasların gereksiz bir şekilde yorulmasına neden olacağından kas ağrısı ortaya çıkabilir.

Baş Ağrısı:

Kas ağrısının nedenlerinden dolayı bazı dönemlerde baş ağrısı görülebilir.

Çene Ekleminde Aşınma ve Ağrılar:

Çene eklemi aşırı derecede yüke maruz kaldığından çenede kenetlenme, ağrı , çıtırtı gibi problemler görülebilmekte.

Diş Gıcırdatmanın Tedavisi

Diş gıcırdatma alışkanlığının çene başta olmak üzere dişlere, diş etlerine, yanak içlerine ciddi zararları bulunmaktadır. Sayısı zararı bulunan bu alışkanlıktan kendi imkanlarınızla kurtulamadıysanız uzman bir diş hekiminden yardım almanın vakti gelmiş demektir.

Diş hekimi ilk etapta “gece koruyucusu” kullanacaktır. Sporcuların kullandığı ağızlık şeklinde olan bu unsurlar gece diş gıcırdatmanın önüne geçecek unsurlardır. Bazı durumlarda tek başına yeterli olmayabilmektedir. Uygulanacak ek tedaviler bulunmakta. Stres terapisi, kas gevşetici ilaçlar, uygun bir şekilde yapılmayan diş dolgularının yenilenmesi, eksik dişlerin tamamlanması gibi ek tedavi uygulamaları ile soruna çözümler bulunmakta. Uzman hekime görünmekten çekinmemelisiniz. Son yılların modern tıbbi teknikleri sayesinde kısa ya da uzun vadede diş gıcırdatma alışkanlığından kurtulabilir, günlük yaşam kalitenizi artırabilirsiniz.

UZMANLIKLARIMIZ

İlk Randevu

İlk randevuya gelirken, önceden çekilmiş röntgenler, yapılan eski tedavilerle ilgili belgeler bizlere tedavi geçmişinizle ilgili ayrıntılı bilgiler verecektir. 

RANDEVU AL
HAKKIMIZDA
GENEL BİLGİLER
AĞIZ BAKIMI