Diş Gangreni Nedir? Sebepleri Nelerdir?

Dişin özü konumunda bulunan pulpa tabakasının canlılığını kaybetmesinin ardından içeriğinde barındırdığı protein, karbonhidrat ve yağların kimyasal bir takım olaylar neticesinde parçalanmasına diş gangreni adı verilmektedir. Çürük oluşumuna uygun dişlere sahip bireylerde küçük yaşlarda görülebilen bir sorundur.

Diş Gangreni Sebepleri Nelerdir?

Aniden dişlere gelen darbelerden kaynaklanan travmaların oluşturabildiği diş gangreni  aniden ortaya çıkabileceği gibi yavaş yavaşta ortaya çıkabilmektedir. Sinir bölgesinde ulaşan çürük ve bakterilerin dişin ölümüne neden olduğu görülmekte.

Diş Gangreni Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dişin canlılığını kaybetmesinin ardından yapılacak pek bir işlem kalmamaktadır. Bu aşamadan sonra yapılacak en akıllıca işlem dişin içeriğinin temizlenmesi ve işlevlerinin devam etmesinin sağlanması. Kanal tedavisi ile sorunlu dişin arka tarafından açılacak bir boşluktan yerleştirilen çubuklarla içerdeki sinirlerin alınması neticesinde diş çekiminden kurtulunabilir. Bozulmuş yapının temizlenmesinin arından diş yerinde durmaya ve günlük yaşam fonksiyonlarını sunmaya devam edecektir. Dişin olası bir darbe sonucu çıkmak üzere olduğu durumlarda yapılacak bir işlem yok diş çekimi yapılmak durumunda kalınacaktır. Ağızda oluşacak diş eksikliğini kapatacak pek çok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden biri ile eksik diş tamamlanabilmekte. Doğal dişin yerini hiçbir zaman tutamayan fakat eksik dişten kat ve kat iyi olan protez dişler bulunmaktadır. Son yıllarda geliştirilmesi sonucu orijinal dişe benzer niteliklere sahip yapılar elde edilmiştir. Bu bakımdan dişlerin kesiciliği, işlevsel özellikleri ve estetiki görünüm bakımından orijinaline benzetildiğini ifade edelim. Doğal dişin eksikliğinde alternatif tedavi yöntemi olarak kullanılabilen yapay dişler eksiği doldurmaya yaramaktadır. Dişin çekilmesine gerek yok ise; ısrarla dişinizi çektirmeye çalışmamalısınız. Dişin içine kanal tedavisi yapıldığında diş ölü olacak fakat günlük yaşam fonksiyonlarını devam ettirecektir. Diş hekimleri kanal tedavisinin mümkün olduğu durumlarda dişi kurtarma çalışmalarına başlamaktadır ancak bazı bireyler dişin durumunu takıntı yapıp ısrarla çekilmesini talep etmekte. Şu hiçbir zaman unutulmamalıdır ki yapay dişler ne kadar orijinal dişe yakın özellikler gösterseler de hiçbir zaman orijinal diş gibi kullanışlı olmayacaklardır. Bu bakımdan dişlerinize çok iyi sahip çıkmanız gerekiyor.

Dişlerin şiddetli darbelere karşı fazla dayanıklı olmadığı unutulmamalıdır. Her ne kadar sağlam köklere sahip olsalar da dayanıklılık dereceleri bir yere kadar devam edecektir. Aniden, şiddetli bir şekilde ortaya çıkacak darbeler dişlerde travma oluşturup zor durumda bırakacaktır. Bu bakımdan dişler çok iyi muhafaza edilmelidir. Bireylerin düşme, kavga gibi nedenlerden dolayı dişlerini kaybettikleri görülmektedir. Olabildiğince dişlere darbe almaktan kaçınılmalıdır. Sporcu iseniz ağız koruyucusu ürünler kullanılabilir.  Hayat boyu muhafaza etmeniz gereken dişlerden herhangi birini kaybettiğinizde eksikliğini her zaman için hissedebileceğinizi unutmamalısınız. İnsanların yapay dişlere güvenerek en ufak bir sorunda dişlerini çektirmeye çalıştıkları görülmektedir. Bu tür bir tutum tamamıyla yanlış bir tutumdur. Dişler her türlü durumda kurtarılmaya çalışılmalı.

UZMANLIKLARIMIZ

İlk Randevu

İlk randevuya gelirken, önceden çekilmiş röntgenler, yapılan eski tedavilerle ilgili belgeler bizlere tedavi geçmişinizle ilgili ayrıntılı bilgiler verecektir. 

RANDEVU AL
HAKKIMIZDA
GENEL BİLGİLER
AĞIZ BAKIMI