Diş Eti Kanaması Tedavisi

Diş eti kanaması rahatsızlığı ülkemiz başta olmak üzere tüm dünya genelinde önem arz eden bir rahatsızlıktır. Periodontal rahatsızlıklar  diş ve diş etini destekleyen dokularda oluşan iltihabi rahatsızlıklardır. Diş kayıplarının %70’inden sorumlu olan bir problem olması nedeniyle acil çözüm önerisi geliştirilmelidir. Erken dönemde teşhisi gerçekleşen bu tarz problemler önlem alındığında tedaviye başarılı bir şekilde yanıt vermektedir ancak ilerlemiş son seviyeye gelmiş problemler uzun bir süre tedavi gerektirebilir. Bu bakımdan erken teşhis çok önemli.

Dişleri çevreleyen kan ve sinir unsurlarını içeren bir bölüm olduğundan ağız içinde en önemli bölümlerden olduğu söylenebilir. Dişlerin canlılığını koruması ve fonksiyonel niteliklerini sürdürmesi diş etlerinin genel anlamda sağlıklı olmasına bağlıdır. Diş etinde ortaya çıkacak en ufak bir rahatsızlık ağız içinde doğrudan kendini belli edeceğinden diş eti sağlığı çok önemlidir.

Diş Eti Kanaması Ağız Kokusuna Neden Olur mu?

Günlük olarak kanayan diş etleri ağızda kan kokusuna neden olacaktır.

Diş Eti Kanaması Probleminden Nasıl Kurtulunur?

Diş hekimlerinin ilk adım olarak uyguladıkları yöntem diş taşı temizliğidir. İşlemin ardından diş ve diş etlerinde hissedilir bir rahatlama görülür. Günde iki kez diş bakımlarına devam edilmeli, ağız hijyeni sağlanmalıdır. Dişler fırçalanırken diş etlerini tahriş edecek şekilde değil de nazikçe hamleler yapılmalı. Diş eti kanaması ciddi bir duruma geldiği takdirde acilen hekim kontrolüne gidilmesi gerekmiş demektir. Bu tür durumlarda hiçbir şekilde ihmal etmeyip doğrudan uzman hekime görünmelisiniz.

Diş Eti Kanaması Tedavi Edilmediğinde Ne Tür Sonuçlarla Karşılaşılır?

Diş eti kanaması hiçbir şekilde ihmale gelecek bir sorun değildir. İlerleyen zamanlarda önce gingivitis sonrasında periodontitis adı verilen iltihaplı oluşumlara neden olarak daha fazla rahatsız edici bir seviyeye gelir.

Diş Eti Kanaması Nasıl Önlenir?

Düzenli ağız bakımı önlem açısından çok önemli etmenlerden. Yumuşak diş fırçası, zararsız diş macunu ve diş ipine ihtiyacınız olacak. Günlük olarak dişlerinize vakit ayırmalı gerekli temizlik ve bakımlarını yapmalısınız. Ağız içinde görülen her türlü rahatsızlığın bakteri kaynaklı olduğu düşünüldüğünde bu hususun ne denli önemli olduğu gözler önüne serilebilir.

Diş ve Diş Eti Sağlığı Nasıl Artırılır?

Günlük bakım ve temizlikler yapılarak ağız içi hijyenik koşullar sağlanmalıdır. Diş hekimi kontrolleri de fazlasıyla önemli. Kişinin uzmanlık alanı olmadığından ağız içi bir rahatsızlığın başlangıcını fark edemeyebilir. Prosedür olarak gerçekleştirilecek bazı işlemlerde uzman hekim rahatsızlığı teşhis  edip size bildirdikten sonra gerekli müdahaleyi yapacaktır. Şu unutulmamalıdır ki diş hekiminin uygulayacağı yöntemler evde uygulanamaz. Diş hekiminin zaman içerisinde ortaya çıkan diş taşlarını temizlemesi evde yapılacak bir iş değildir. Bu bakımdan diş hekimi korkusu yüzünden kontrolleri aksatmayı aklınızdan bile geçirmemelisiniz. Özellikle dikkat etmeniz gereken bir diğer hususu uzman hekiminizden ağız sağlık ürünleri ile ilgili bilgi ve tavsiye almanız olacaktır. Alan uzmanları hangi ürünlerin daha güzel sonuçlarla karşılaştıracağını çok iyi bileceğinden bu konuda bilgi edinilebilir. Uzman hekiminize danıştığınızda size gerekli açıklamaları yapacaktır.

UZMANLIKLARIMIZ

İlk Randevu

İlk randevuya gelirken, önceden çekilmiş röntgenler, yapılan eski tedavilerle ilgili belgeler bizlere tedavi geçmişinizle ilgili ayrıntılı bilgiler verecektir. 

RANDEVU AL
HAKKIMIZDA
GENEL BİLGİLER
AĞIZ BAKIMI