Diş Eti Hastalıklarından Nasıl Korunulabilir?

Ağız ve diş bakımı yeteri kadar yapılmadığında ortaya çıkan bakterilerin zararlı etkileriyle diş eti hastalıklarına neden olduğu bilinmektedir. Günlük olarak yemek öğünlerinin ardından dişlerin temizlenmemesi yemek artıklarının diş aralarında birikmesine neden olarak bakteri sayısını artırıp ağzın genel yapısına zarar verici etkiler ortaya çıkmakta. Ağızda zaman içerisinde ortaya çıkan bakteri plağı zararlı mikroorganizmaların sayısını daha da artırıp asit üretimine neden olurlar. Ortaya çıkan asitte pek çok diş problemine neden olduğu gibi diş etlerinin de deformasyona uğramasına neden olur. Sıkça görülen diş eti iltihabı sorununun temel belirtisi diş etlerinde fırçalama ya da beslenme esnasında görülen kanamalardır. Renk değişimi, ağız kokusu, şeklide görülen bozulmalar olarak kendini belli eden diş eti hastalıkları hemen her insanda görülebilmekte. Özellikle de diş ve diş etlerini yeteri kadar temizlemeyip bu konuda ihmalkar davranan bireyler doğrudan risk altındadır. Diş çürüğünden daha tehlikeli bir rahatsızlık olan diş eti iltihapları diş kaybı konusunda çürüklerden daha kötü sonuçlarla karşılaştırmaktadır. Sağlıklı bir diş eti her şeyden evvel pembe renkte, pütürlü bir yapıdadır. Renk tonunda gözle görülür renk ve şekil değişikliklerinin görülmesi diş eti hastalıklarının işaretçisi olabilir.

Diş Eti Hastalıklarının Belirtileri

  • İlk ve öncelikli olarak görülen belirti diş eti kanamalarıdır. Sağlıklı bir yapıya sahip olan diş etleri kanama yapmaz.
  • Diş etlerinde görülen kızarma ve şişme durumları.
  • Diş etlerinde görülen çekilme durumları.
  • Diş köklerinde hassasiyet durumu.
  • Diş etinin bazı bölgelerinde siyah alanlar
  • Diş etinin dişle başlangıcı olan bölümden gelen iltihaplar
  • Dişlerde nedensiz bir şekilde görülen sallanma, uzama ve acı hissi.
  • Kötü ağız kokusu.
  • Kötü ağız tadı.

Diş eti hastalıklarını fark etmek o kadar da zor bir iş değildir. Bu bakımdan yukarıda sayılan belirtileri gözlemlemeye başlayan bireylerin vakit kaybetmeden uzman bir diş hekimine görünmesi gereklidir. Erken tanı  pek çok anlamda faydalı olacağından bu hususa yeterince hassasiyet gösterilmelidir.

Diş Eti Hastalığına Sebep Olan Faktörler

Diş temizliği ve bakımı tam olarak gerçekleştirilmediğinde ortaya çıkan bakteri plağının diş eti hastalıklarının temel sebebi olduğu görülmektedir. Yapışkan bir yapıda olan bakteri plağının dişe sıkıca tutunarak bir takım rahatsızlıklara sebep olduğu belirtiliyor. Tırnak yardımıyla yapılacak basit bir uygulama ile oluşup oluşmadığı görülebilir. Tırnakla dişin yüzeyi kazındığında fark edilecek bir durumdur. 1 miligramında 200-500 milyon bakteri bulunur ve diş eti sağlığını doğrudan tehdit altına alır. Sadece diş etiyle kalmaz dişler, ağız içi genel yapıyı da bozarak rahatsızlık verir. Diş eti hastalıklarının %70’lik bir bölümü kişinin ağız bakımına yeterince dikkat etmemesinden kaynaklanır. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki %30’luk bir oran genetik yatkınlıktan kaynaklanabilmektedir. Hastalıkları tetikleyen kişinin ağız bakımını ihmal etmesi durumu olarak karşımıza çıkmakta.

UZMANLIKLARIMIZ

İlk Randevu

İlk randevuya gelirken, önceden çekilmiş röntgenler, yapılan eski tedavilerle ilgili belgeler bizlere tedavi geçmişinizle ilgili ayrıntılı bilgiler verecektir. 

RANDEVU AL
HAKKIMIZDA
GENEL BİLGİLER
AĞIZ BAKIMI