Diş Eti Hastalıkları ve Nedenleri

Sağlıklı diş etlerinin genel anlamda pembemsi renkte olduğunu söyleyebiliriz. Çeşitli nedenlerden dolayı deformasyona uğramış, yapısı bozulmuş olan diş etlerinin ilerleyen zamanlarda ciddi problemler çıkarabildiği görülmekte. Diş eti hastalıklarının pek çok çeşidi bulunmaktadır. Bunlar ağız içinde çeşitli yollarla kendisini belli eder ve kişiye rahatsızlık verir. Diş eti kanamaları, kırmızı diş eti, kötü ağız kokusu, diş eti iltihaplanmaları, diş çürümeleri gibi pek çok rahatsızlık günlük yaşamda hissedilir ya da gözlemlenir. Bakıldığı zaman pek çok nedene bağlı olarak karşımıza çıkan diş eti hastalıklarının günümüz modern tıp tekniklerinde tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Diş etinin zarar görmesinde en büyük etken diş plağı oluşumudur. Diş ve diş etinin başlangıç kısmında ortaya çıkan ve bakteri üreten kireçli bir tabakanın ağız sağlığını tehdit altına aldığını ifade edelim. Gerek fiziksel görünüm gerekse konuşma fonksiyonu bakımından büyük etkileri bulunan ağız sağlığının tam manasıyla korunması gerekmektedir.

Diş Eti Hastalıklarının Belirtileri

  • Dişleri fırçalarken ortaya çıkan kanamalar
  • Kırmızı renkte şiş ve hassas diş eti yapıları
  • Dişlerden parçalanıp ayrılan diş etleri
  • Diş ve diş eti arasındaki iltihaplı akıntı belirtisi
  • Sallanan ve birbirinden ayrılan dişler.
  • Alt ve üst çenenin birleşimi esnasında dişlerin kenetlenmemesi
  • Sürekli görülen ağız kokusu

Çeşitli bulgu ve belirtilerle kendini belli eden diş eti hastalıklarının birden fazla yolla rahatsızlığın sinyallerini verdiği ortada. İleri safhalara ulaşmadan uzman bir diş hekimine gidilerek gerekli tedavi yöntemi uygulanmalıdır.

Diş Eti Rahatsızlıklarının Nedenleri

En önemli neden olarak karşımıza çıkan etkenin “bakteriyel diş plağı” olduğunu görüyoruz. Dişlerin üzerinde bakımsızlıktan dolayı zamanla biriken renksiz bir film tabakasına benzetilecek olan diş plağının ağız sağlığını tehdit eder hale gelmesiyle ortaya çıkar. Diş plağının ağız temizliği ve bakımı esnasında dişlerden uzaklaştırılamaması diş taşı ve tartar oluşumuna  neden olarak diş etlerine ve dişlere zarar vermeye başlar. Bunun sonucunda da çeşitli rahatsızlık türleri görülür ve kişinin yaşam kalitesi düşer.

Diş Eti Rahatsızlıklarının Tedavi Yöntemi

Erken dönemde ilk yapılacak şey diş üzerindeki bu zararlı etkenlerin uzaklaştırılması olacaktır. Düzenli bir kök yüzeyinin sağlanması adına günlük ağız bakımları gerçekleştirilmelidir. Diş taşı temizliği, plağın uzaklaştırılması gibi başarılı sonuçlarla karşılaştıran tedavi yöntemleri tercih edilir. Tedavi sonrası hasta alışkanlıkları ve hareketleri çok önemlidir. Dişlerin düzenli olarak fırçalanması zaman zaman uzman hekimin önerdiği ölçüde bakımının yapılması gerekmektedir. Her gün en azından 2-3 defa fırçalanan dişlerde bu tarz unsurların oluşumu oldukça zorlaşacaktır. Bu bakımdan çeşitli rahatsızlıklar başlamadan önce siz ağız bakım ve temizlik işlerine başlamalısınız. Ayrıca; düzenli olarak diş hekimi kontrollerinin yapılması her bakımdan önemlidir. Periyodik olarak gideceğiniz uzman diş hekimi diş ve diş etlerinizde kendini belli etmeye başlayan rahatsızlıkları görüp müdahale edecektir.

UZMANLIKLARIMIZ

İlk Randevu

İlk randevuya gelirken, önceden çekilmiş röntgenler, yapılan eski tedavilerle ilgili belgeler bizlere tedavi geçmişinizle ilgili ayrıntılı bilgiler verecektir. 

RANDEVU AL
HAKKIMIZDA
GENEL BİLGİLER
AĞIZ BAKIMI