Diş Eti Hastalıkları Nasıl Teşhis Edilir?

Diş etlerinde görülen değişiklikler diş hekimi tarafından fark edildiğinde “periodontal sonda” adı verilen bir alet yardımıyla diş ve diş eti arasındaki diş eti cebinde ölçümler yapılır. Düzenli olarak diş hekimi kontrolüne giden bireylerin prosedür olarak bu tür işlemlerden geçtiğini söyleyebiliriz. Olası şüpheli bir durumda röntgen çekimi istenerek sorunun teşhisine çalışılmaktadır. Diş etlerinde pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkan sorunları rahatça hissedecek kişi hastanın kendisi olmaktadır. Diş etlerinde görülen sızlamalar, hassasiyet, acı hissi gibi belirtiler veren rahatsızlık türlerinin yanında bir de renk değişimine neden olan rahatsızlıklarda vardır. Halk arasında en yaygın görülen problemin diş eti renginin olduğundan daha koyu ya da daha açık olmasıdır. Bu tür bir görünüm doğrudan diş eti hastalıklarını işaret edeceğindne uzman hekim kontrolü gereklidir.

Diş Eti Hastalıklarından Korunma

Diş eti hastalıklarında korunmak o kadar da zor bir iş değildir. Tıpkı diş bakımında olduğu gibi dişleri günlük olarak fırçalamaya , zaman zaman diş ipi kullanılmaya devam edilmelidir. Burada temel amaç ağız içi bakım ve hijyeni tam manasıyla sağlayarak olası enfeksiyonların hastalık geliştirmesinin önüne geçmektir. Her insanın ağzında az veya çok bir miktar bakteri bulunuyor. Tüketilen besinlerden tutun da hava yoluyla bulaşan bakterilere kadar pek çok zararlı organizma vardır. Bunların sayılarında görülen artışlarda ağız içi denge bozularak asit oranı artar. Temizlik ve bakımın gerçekleştirilmemesi de pek çok rahatsızlığa davetiye çıkarır. Günlük ağız bakımları gerçekleştirilerek diş taşı oluşumu önlenmelidir. Diş taşı doğrudan diş etlerini tehdit eden bir sorun olduğundan bu hususa çok dikkat edilmelidir. Olası bir problem durumunda diş hekimine gidilerek özel gereçler yardımıyla diş taşlarını temizletmeniz mümkün. Diş hekimizden özel talep ile isteyebileceğiniz ağız bakım planı çok önemlidir. Hangi aralıklarla nasıl hareket edeceğiniz hekiminiz tarafından size aktarılacaktır. Programa uygun olarak diş fırçalama ve diş ipi kullanımını periyodik olarak gerçekleştirdiğinizde diş eti hastalıkları da dahi ağızda genel anlamda görülen tüm rahatsızlıklardan kendinizi korumuş olacaksınız.

Diş Eti Hastalıklarına Neden Olan Faktörler

Diş etinde ortaya çıkan hastalıkların en önemli nedenlerinden bir tanesi “bakteri plağı” olarak karşımıza çıkmaktadır.  Beslenme biçimi de hastalıklar üzerinde etki gösteren faktörlerden bir tanesidir. Düzensiz bir beslenme biçimine sahip olan bireylerin risk bakımından düzenli beslenenlere göre çok daha fazla tehlikede olduğu söylenebilir. Her rahatsızlıkta etkili olduğu gibi streste vücudun direncini düşürerek diş eti hastalıklarına daha açık hale getirebilir. Tütün kullanan bireylerin günlük olarak tükettikleri sigaralarla diş etlerini tahrip etmektedir. Bu tür bireyler sigara kullanmayan bireylere göre çok daha fazla diş eti hastalığı ile karşılaşmakta. Genel sağlık durumuna bağlı olarak riskli olan bireyler ve risk durumu az olan bireyler olarak ikiye ayırmak mümkündür. Her zaman için vücut direncini yüksek tutmaya, düzenli beslenmeye, zararlı etkilerden korunmaya dikkat edilmelidir.

UZMANLIKLARIMIZ

İlk Randevu

İlk randevuya gelirken, önceden çekilmiş röntgenler, yapılan eski tedavilerle ilgili belgeler bizlere tedavi geçmişinizle ilgili ayrıntılı bilgiler verecektir. 

RANDEVU AL
HAKKIMIZDA
GENEL BİLGİLER
AĞIZ BAKIMI