Diş Çektirdikten Sonra Nelere Dikkat Etmeli?

Diş hekimliğinde koruyucu tedavi yöntemlerine yanıt vermeyen çekilmesi mecburi duruma gelmiş dişlerin çekildiğini bilmekteyiz. Diş hekimlerinin öncelikle sorunlu dişi korumak, kurtarma doğrultusunda hareket etmek sonuç vermemesi halinde dişi çekmek zorunda kalmaktadır. Her insanın hayatının bir döneminde diş çektirdiği ortada.

Peki diş çekiminden sonra nelere dikkat edilmeli?

  • Her şeyden evvel diş çekimi aşamasında sürekli olarak kullandığınız ilaçları doktorunuza bildirmelisiniz. Cerrahi işlem öncesi tüm detayları diş hekiminin bilmesi bu noktada olası sorunların önüne geçecektir.
  • Diş çekimi için uygulanan cerrahi işlemin ardından ağız içi antiseptik gargara ile çalkalanmalıdır. Mikrop öldürücü etkisinden dolayı yaranın enfeksiyon kapmasının önüne geçerek iyileşme sürecini daha da hızlandıracaktır. Antiseptik gargaranız yok ise dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Bunu yaparken yaraya temas etmemeye özen gösteriniz.
  • Dişiniz çekilmek için uyuşturulduktan sonra ağzınızı bir kere çalkalamanızı öneririz. Bunun yanı sıra diş çekiminin ardından en az yarım saat süre ile ağzınızı çalkalamamaya özen göstermelisiniz. Ağzınızı diş çekiminin ardından hemen çalkalarsanız kan pıhtısı oluşumu zorlaşarak kanama devam edecektir. Buna dikkat!
  • Diş çekiminin ardından diş hekimi bölgeye tampon uygulaması yapacaktır. 15-20 dakika boyunca tamponu sıkıca ısırın ve gevşememesine özen gösterin. Uzman diş hekiminin yerleştirdiği tamponla işiniz bittikten sonra kendiniz bir tampon uygulaması yapmamalısınız. Cerrahi müdahalenin gerçekleştirildiği bölgeye enfeksiyon kaptırmamak için bu hususa dikkat!
  • Cerrahi müdahalenin tamamlanmasının ardından 6 – 24 saat boyunca sızıntı şeklinde kanama devam edebilir. Bu aşamada panik yapmamanızı öneririz. Cerrahi müdahalenin bu tür tepkiler vermesi oldukça doğaldır. İçiniz yine de rahat etmediyse uzman diş hekiminizle görüşebilirsiniz.
  • Diş çekiminin ardından diş eti üzerinde çekilen dişin bulunduğu bölgede boşluk oluşacaktır. Bu boşluğa dilinizle dokunmanız ya da başka aletlerle kurcalamanız önerilmez. İyileşme sürecini doğrudan uzatan durumlardandır.
  • Sigara, alkol gibi zararlı alışkanlıklara sahipseniz 24 saat boyunca bu alışkanlıktan uzak durmanız gerekecek.
  • Cerrahi operasyonun ardından ağzınızda bulunan uyuşukluk geçene kadar herhangi bir şey yemeniz, içmeniz uygun değildir.
  • Cerrahi işlemin ardından 24 sonrasında dilediğiniz gibi ağız bakımına devam edebilirsiniz.
  • Diş çekiminin yapıldığı bölgede çeşitli nedenlerden dolayı şişlik ya da ağrı oluşabilir. Bu tür bir durumda panik yapmanıza gerek olmadığını belirtmek isteriz. Oldukça doğal bir etki olduğunu belirtelim. Poşetin içine buz koyarak şişliğin oluştuğu bölgeye uygulayabilirsiniz.

Diş çekimi sonrasında dikkat edilecek hususlardan bahsettik peki öncesinde nasıl hareket etmeli? Özellikle diş hekimi korkusu bulunan bireylerin bu durumu diş hekimi ile mutlaka paylaşması gerektiğini belirtelim. Diş çekimi sırasında hastanın yapacağı ani bir hareket ağız içi tahribata neden olabilir. Bu konuda korkusu olan bireylerin diş hekimi ile paylaşması her iki tarafında rahatlığı açısından gereklidir. Diş hekimi ile paylaşılan korkunun çok geçmeden ortadan kalkacağını da ifade etmiş olalım.

UZMANLIKLARIMIZ

İlk Randevu

İlk randevuya gelirken, önceden çekilmiş röntgenler, yapılan eski tedavilerle ilgili belgeler bizlere tedavi geçmişinizle ilgili ayrıntılı bilgiler verecektir. 

RANDEVU AL
HAKKIMIZDA
GENEL BİLGİLER
AĞIZ BAKIMI