Diş Çekimi Sonrası Oluşacak Kanamalarda Ne Yapmalı?

Diş çekimi birçok nedene bağlı olarak gerçekleştirilen operasyonlardan bir tanesidir. Hissedilen ağrının büyük ya da küçük olmasının diş çektirmek isteyen bireyler için pek bir önemi yoktur. Halk arasında en ufak bir sorunda diş çektirilmek istenir ve diş hekimine gidilir. Diş hekimlerinin apse yapmış, şiddetli ağrı yapan ve çürüğü oldukça ilerlemiş dişleri öncelikli olarak çektikleri görülür. Bunun haricinde kalan diş vakalarında dişin çekilmesinden ziyade sorunun ortadan kaldırılarak orijinal dişin korunması tercih edilir. Diş hekimlerinin büyük bir bölümünün hastaya diş çekiminin ardından ortaya çıkacak boşluk ne kadar doldurulsa da orijinal dişlerin yerini tutmayacağı söylense de bazı hastalar dişlerini yine de çektirmek isterler. Dişin çok ağır olmayan vakalarda kanal tedavisi gibi koruyucu tedavi yöntemleri ile kurtarılabildiği bilinmektedir.

Çekim Sonrası Oluşacak Kanamalarda Nasıl Hareket Etmeli?

Küçük bir cerrahi operasyonla sorunlu olan diş bölgeden çıkarılır. Dişin bulunduğu konumda oluşan yara bir süre kanar. Dişin çekildiği gün ufak kan sızıntılarının olması normaldir. Çekim yerine uzman hekimin yerleştireceği pamuğu 20-25 dakika boyunca sıkıca ısırmalısınız. O bölgede kan pıhtısı oluşumunu sağlayacak bir uygulamadır. Diş hekiminizin yerleştirdiği tamponu ikide bir değiştirmeniz pıhtı oluşumunun önüne geçer. Bu tür bir hareketten kaçınılmalıdır.

Dişin çekildiği bölgede oluşacak boşlukta meydana gelecek pıhtı oluşumu boşluğun  kemik yapıyla dolması adına gerekli alt yapıyı oluşturacaktır. Dilinizle ya da elinizle dişin çekildiği bölgeye dokunmaktan kaçınmalı, tamponu sıkıcı sıkmalısınız. Bazı hastaların tamponu sıkma faaliyetini biraz abartıp kanamanın daha da artmasına ve canlarının yanmasına neden olabildikleri görülmektedir. Bu konuda abartılı hareket etmekten ziyade yeteri kadar sıkmalısınız.

Çekimin yapıldığı gün kanamaların olması normaldir. 24 saat boyunca kanamanın görüldüğü gözlemlenmiştir. Bu bakımdan gün içerisinde hafif kanamalar olduğu takdirde panik yapılacak bir durum yok demektir. Ağır kanamalar yaşıyorsanız  steril bir pamuktan tampon uygulaması yaparak yarım saat kadar ısırabilirsiniz. Tamponu mümkün mertebe az değiştirmeye dikkat etmelisiniz. Sıkça değiştirip bir de suyla çalkaladığınızda yaranın kanamasını teşvik etmiş olursunuz. Buna dikkat! Tüm tampon uygulamalarına rağmen kanamayı bir türlü durduramadıysanız eczaneden transamin kapsül ya ampül temin ederek tampon yapacağınız pamuğa biraz döküp ısırınız. Bu öneri elbette son çaredir. Kanama ile baş etmekte zorlanıyorsanız mutlaka uzman hekiminize giderek bu konu hakkında yardımını isteyiniz.

Çekimin yapıldığı bölgede kanamanın durması için pıhtı oluşumu gereklidir. Bu bakımdan diş çekimi yapıldığı gün sigaradan uzak durulmalıdır. 24 saat boyunca sigaradan uzak durmanız sizin için iyi olacaktır. Sigara kullanımı oluşan pıhtının kopmasına neden olabileceği gibi oluşacak pıhtıya da engel olarak kanın daha geç durmasına neden olabilir. Sigara tiryakisi biri olabilirsiniz. Bu durumda dayanamıyorsanız emme hareketi yapmadan dişlerinizi ısırır pozisyonda birkaç nefes alabilirsiniz.

UZMANLIKLARIMIZ

İlk Randevu

İlk randevuya gelirken, önceden çekilmiş röntgenler, yapılan eski tedavilerle ilgili belgeler bizlere tedavi geçmişinizle ilgili ayrıntılı bilgiler verecektir. 

RANDEVU AL
HAKKIMIZDA
GENEL BİLGİLER
AĞIZ BAKIMI