Diş Çekimi Öncesinde Yapılması Gerekenler

Diş hekimliği tekniklerinin gelişim ve değişim göstermesinin ardından diş hekimlerinin tamamı dişi eskiden olduğu gibi doğrudan çekmek yerine her şeyden evvel dişi kurtarma çalışmaları yürütmektedir. Yetişkin bireylerde eksilen dişin yerinin yeniden tamamlanmaması ortodonti tedavilerini gerektirmekte. Her ne kadar diş hekimliği gelişim gösterse de orijinal dişlerin yerini tam manasıyla hiçbir yöntem tutamıyor. Orijinal dişlere yakın estetik ve işlevsel özellikler gösteren tekniklerde yok değil. Uygulanan tüm tekniklere rağmen dişin kurtarılma durumu yok ise; vücuda ve ağıza zarar vermemesi adına çekilmek zorunda olunan dişler küçük bir operasyonla hastadan ayrıştırılıyor. Diş çekimine gitmeden önce dikkat edilmesi gereken pek çok husus bulunuyor. Bu konuda bilinçli hareket edilmesi olası sorunların önünü en başından kapatacaktır.

Diş Çekimi Öncesinde Neler Yapmalı?

  • Toplumumuzda halk arasında önerilen ilaçları kullanmak oldukça yaygın olarak görülmektedir. Bu tür bir tutumdan uzak durup diş hekiminin diş çekimi öncesi kullanmanızı istediği ilaçları kullanınız.
  • Diş çekimine gitmeden önce uygun bir ortamda dişler fırçalanmalı ve antiseptik su yardımıyla ağızdaki bakteri sayısı azaltılmalıdır. Dişin çekildiği yerde yara oluşacağından bakteri sayısının fazla olması yaranın geç iyileşmesine neden olacaktır. Bu yüzden bakterilerin azaltılması yönünde hareket edilmeli.
  • Hastanın daimi bir rahatsızlığı var ise; mutlaka diş hekimine işlem öncesinde bildirmelidir. Şeker, kalp hastalığı, yüksek tansiyon gibi problemlerde kullanılan ilaçlarda belirtilmeli.
  • Diş hekimi korkusu olan bireylerde kliniğe gidip muayene koltuğuna oturduğunda bunu diş hekimi ile paylaşmalıdır. Operasyon sırasında yapacağınız beklenmedik bir hareket çok şeye mal olabilir. Diş hekimi ile paylaşacağınız korku hekimin rahatlamaları ve bilgilendirmesiyle biraz olsun ortadan kalkacak, sorunsuz bir süreç sağlayacaktır.
  • Diş çekimi öncesinde heyecan ve korkularınızı atmanız gerekiyor. Çekim esnasında lokal anestezi uygulandığından acı ya da sızı hissi olmayacaktır. Korkularınızın ciddi oranda olduğunu düşünüyorsanız işlem sırasında genel anestezi talebinde bulunabilirsiniz.

Cerrahi Çekim Her Durumda Gerekebilir mi?

Diş çekimi esnasında küçük bir cerrahi operasyon geçirirsiniz fakat; çekilecek diş ağız içinde rahatça görünemiyor ya gömük dişlerin çekilmesi durumlarında cerrahi çekim uygulanacaktır. Cerrahi çekimde de lokal anestezi tercih edilmektedir.

Diş Çekimi Ne Zaman Yapılır?

  • Çürümüş ya da kırılmış dişler diğer yöntemlerle geri kazandırılamıyorsa
  • Diş etinde ortaya çıkan hastalığa bağlı olarak kemik dokusunda kayıplar oluşmuş veya diş hareketlenmeye başlamışsa
  • Düşmesi gerektiği halde düşmeyen süt dişlerinde.
  • Ortodontik tedaviye alt yapı hazırlanacak durumlarda.
  • Çürük oluşumu ya da ağrı hissine neden olan gömük dişlerde.

Diş Çekiminin Ne Tür Riskleri Vardır?

Bağışıklık sisteminin güçlü olması her rahatsızlıkta olduğu gibi diş hastalıklarında da önemlidir. Diş çekimi sonrası ortaya çıkabilecek enfeksiyonlarla savaşacak olan bağışıklık sisteminin yeteri kadar güçlü olmadığı durumlarda enfeksiyon gelişerek rahatsız edici noktaya gelebilmekte. Diş çekimi esnasında yaygın olarak görülen komplikasyon dişin çıkarıldığı bölgede kan pıhtısının gerektiği ölçüde oluşmaması ve kan pıhtısında bozulma görülmesi.

UZMANLIKLARIMIZ

İlk Randevu

İlk randevuya gelirken, önceden çekilmiş röntgenler, yapılan eski tedavilerle ilgili belgeler bizlere tedavi geçmişinizle ilgili ayrıntılı bilgiler verecektir. 

RANDEVU AL
HAKKIMIZDA
GENEL BİLGİLER
AĞIZ BAKIMI