Diş Beyazlatma Uygulamasının Başarıya Ulaşması Nelere Bağlıdır?

Dişler doğal yapısında bulunan mine ve dentin tabakasında zaman içerisinde ortaya çıkan renklenmeleri giderme yöntemi olarak bilinen diş beyazlatma uygulaması diş hekimliğinde son yıllarda ilgi görmeye başlamış tedavi yöntemlerindendir. Dişleri bakımsızlıktan ve çeşitli nedenlerden dolayı renk değiştirmiş, sararmış, kararmış olan hastalara uygulanan diş beyazlatma yönteminin iki türü bulunmaktadır.

Diş Beyazlatmanın Başarılı Olması İçin Neler Gerekli?

  • Beyazlatma sırasında kullanılan ilacın kalite ve içeriği çok önemlidir. Bazı kliniklerde maliyetin düşürülebilmesi adına kötü ilaçların kullanıldığı görülmektedir. Bu tür ilaçlar faydadan çok zarar getireceğinden klinik seçimine çok dikkat edilmeli.
  • Alanında uzman ve deneyim sahibi diş hekimlerinin diş beyazlatma uygulamasını yapması çok önemli. Daha önce tecrübesi bulunmayan ve diş beyazlatma işlemi yapmayan diş hekimleri dişlerinize ciddi zararlar verebilir.
  • Diş beyazlatma aşamasında ilacın kullanım şekli ve tedavi ilçin ayrılan süre.
  • Ev tipi beyazlatma yönteminde sigara hususuna dikkat edilmelidir. Sigara alışkanlığı olan biri iseniz; dişlerinizin birinci düşmanı bir alışkanlığınızın olduğunu unutmamalısınız. Evinizde beyazlatma yapabilmeniz adına uzman hekim tarafından verilen lastik kalıp ağzınızda ise; sigara kullanımından kaçınmalısınız.

Diş Beyazlatma Yöntemi İle Beyazlatılmış Dişler Ne Kadar Süre Beyaz Kalır?

Beyazlatma işleminin uygulandığı dişin ne kadar süre beyaz kalacağı kişinin bakımına gösterdiği özene paralel olarak farklılık gösterir. Ağız bakım ve temizliğine çok dikkat eden bireylerin dişlerinde herhangi bir problem görülmeyeceği düşünüldüğünde bu tedavi yönteminden faydalanan bireylerin büyük bir bölümünün düzenli ağız bakımı yapmadıkları çıkarımı yapılabilir. Bu bakımdan eski alışkanlıklar bir kenara bırakılıp beyazlatma işleminin ardından dişlere gereken özen gösterilerek günlük olarak vakit ayrılmalıdır. Günde 2-3 defa diş fırçalama faaliyetinin ciddi manada etkisi görülecek, beyazlık daha uzun süre dayanacaktır. Ortalama olarak 1 yıl boyunca bembeyaz dişlere sahip olacaksınız. Bu süreyi uzatmak ya da kısaltmak sizin elinizde. Sigara, alkol, çay, neskafe gibi diş düşmanı içecekler tüketiyorsanız beyazlık 1 yıla kalmadan ortadan kalkabilir. Şu durumda göz önüne alınmalıdır. Diş beyazlatma yöntemi her zaman için istediğiniz beyazlığı sağlayamayabilir. Bireysel farklılıklara göre değişiklik içeren bir uygulamadır. Kişinin asıl diş tonu ne ise o tona dönecektir. Daha fazla beyazlatma mümkün değildir. Kimi bireylerin dişleri krem renginde iken kimininki de bembeyaz olmaktadır. Bu bakımdan orijinal diş rengi ne ise; ona dönüşmekte. Son yıllarda diş hekimliğinde sıkça uygulanan bir yöntem haline gelmiş olan diş beyazlatma yönteminin sonuçları bireysel anlamda farklılık göstermektedir. Diş beyazlatma hususunda çok büyük beklentileriniz var ise şunu söyleyebiliriz ki aşırı beyazlık her zaman her kişide estetik durmayabilir. Ten rengi, dudak şekli gibi hususlara göre yakışıp yakışmayacağı belirlenebilir. Bir anda bembeyaz dişlere sahip olmuş olabilirsiniz fakat; güldüğünüzde dişleriniz aşırı derecede dikkat çekiyorsa burada çok fazla estetikten bahsetmek pek mümkün değildir.

UZMANLIKLARIMIZ

İlk Randevu

İlk randevuya gelirken, önceden çekilmiş röntgenler, yapılan eski tedavilerle ilgili belgeler bizlere tedavi geçmişinizle ilgili ayrıntılı bilgiler verecektir. 

RANDEVU AL
HAKKIMIZDA
GENEL BİLGİLER
AĞIZ BAKIMI