Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

Ağız bakım ve temizliğine yeteri kadar önem vermeyen bireylerin yıllar içerisinde dişlerinde renk farklılıkları, sararma ve kararmalar görülmektedir. Bu tür durumlarda eski rengin geri kazandırılabilmesi adına diş beyazlatma yöntemleri kullanılarak orijinal rengine döndürülmeye çalışılır. Kimyasal beyazlatma, fototermal beyazlatma ve fotokimyasal beyazlatma olarak 3 türü bulunmaktadır. Ayrıca klinik içi ve ev tipi olarak da türleri bulunmaktadır. Hastanın içinde bulunduğu duruma göre evinde uygulaması adına gerekli malzemeler ve talimatlar verilir hasta kalıba koyduğu dişlerini beyazlatır. Klinik tipi beyazlatmada da olaylar uzman hekim kontrolünde sürdürülür.

Kimyasal Beyazlatma:

Dişi beyazlatmada kullanılacak olan jel diş kalıplarına sürülür ve dişlere uygulanır. Diş minesine az da olsa zarar verebilecek bir uygulamadır. Kozmetik firmaları tarafından satışı gerçekleştirilen türleri de bulunmaktadır. Bu tarz ürünleri kullanmadan önce uzman bir diş hekimine danışılmasında fayda bulunmaktadır.

Fototermal Beyazlatma:

Kimyasal beyazlatmada olduğu gibi bu yöntemde de jel kullanımı yapılır. Kimyasal yöntemden farklı olarak yüksek ışın demeti yardımı da alınır ve yöntem o şekilde uygulanır. Olumsuz etkileri görülebilmektedir.

Fotokimyasal Beyazlatma:

Diş beyazlatma amacıyla kullanılan jel UV-lamba ya da KTP lazeri ile kullanılır. Jelin yanı sıra iletilen ışık kaynağının da dişleri beyazlatıcı etkisinin bulunması diğer yöntemlerden ayrılmasını sağlar. Dişler üzerinde diğer yöntemlerden çok daha derin bir beyazlatma sağlayarak memnun edici sonuçlarla karşılaştırır. Mavi ışık ve yeşil ışıklı olanları bulunmaktadır. KTP lazerinde herhangi bir yanma etkisi bulunmazken  UV-ışık türünde yanmalar görülebilir

İlk uygulamanın başlamasıyla beyazlatma süreci başlar. Tam sonuç alınabilmesi adına 10-14 gün arasında uygulamaya devam edilir. Yapılan araştırmalara göre diş beyazlatma yöntemlerinin güzel sonuçlarının yanı sıra güvenilir olduğu da kanıtlanmıştır. Uzman bir diş hekimi gözetimi altında yapıldığında herhangi bir riski bulunmamaktadır fakat bireysel anlamda bilinçsiz bir şekilde bu tarz ürünleri kozmetik firmalarından temin edip uygulamayı yapmaya kalktığınızda dişlerinize zarar verebilirsiniz. Uzmanlık gerektiren bir uygulama olduğundan uzman diş hekimi gözetiminde gerçekleştirilmesinde fayda bulunuyor. Dileyen herkesin dilediği zaman yararlanabileceği diş beyazlatma uygulamasında tedavinin yanıt vermediği bir takım durumlar vardır. Diş beyazlatma uygulamasını talep eden hastanın ağzını inceleyecek olan diş hekimi ağız içi ortamın uygun olup olmadığına karar verecek kişidir. Dişler sağlıklı ve uygulanacak yöntemin olası bir zarar vermesi beklenmiyorsa diş beyazlatma uygulaması yapılmaya başlanacaktır.

Dişlerde Leke Neden Oluşur?

Dişlerde leke oluşturan pek çok faktör bulunmaktadır. Günlük yaşamda insanların besin maddelerinin yanı sıra bir takım içecekleri de tüketirler. Özellikle dişlere zarar vermesi nedeniyle öne çıkan içecekler çay, kahve, sigara, kola gibi içeceklerdir. Bunun yanı sıra ağız içinde bulunan protezler, kaplama ve dolgular bir de ağız içinde olası bir durumda ortaya çıkacak travmalardır. Antibiyotik ilaçların çok kullanılması da dişleri olumsuz yönde etkilemektedir. Özellikle küçük yaşlarda gelişim çağında alınmak durumunda olan antibiyotikler dişlere ciddi zararlar verebilmekte.

UZMANLIKLARIMIZ

İlk Randevu

İlk randevuya gelirken, önceden çekilmiş röntgenler, yapılan eski tedavilerle ilgili belgeler bizlere tedavi geçmişinizle ilgili ayrıntılı bilgiler verecektir. 

RANDEVU AL
HAKKIMIZDA
GENEL BİLGİLER
AĞIZ BAKIMI