Diş Beyazlatma İşlemi Nedir ? Nasıl Yapılır?

Dişlerin mine ve dentin tabakasında zamanla ortaya çıkan lekelenmelere karşı uygulanan bir tedavi yöntemidir. İki farklı türü bulunmaktadır. İlki hastanın bireysel anlamda uygulayabileceği bir türdür.

Bireysel Anlamda Diş Beyazlatma Aşamaları

  • Uzman hekim hastanın ağız ölçülerini alır ve dişlerin üzerine konumlandırılacak ince lastik kalıpları hazırlanır.
  • Hasta bu kalıbı alır ve üzerine ilaç yerleşimi yaparak günlük 6-8 saat arası takar.
  • Tedavi ortalama olarak 1 ila 4 hafta arasında sonuçlanır.

Klinikte Gerçekleştirilen Diş Beyazlatma Yöntemi

  • Renk açıcı, ağartıcı ilaç diş üzerine konumlandırılır.
  • Beyaz renkli ışık dişlerin üzerine bir süre tutulur.
  • İşlemin ardından sonuç doğrudan gözlemlenir.

İki yönteminde etkili sonuçlarla karşılaştırdığını belirtelim. Renklenme derecesi, tedavi süresi ve hekim görüşüne göre yöntem seçimi uzman hekim tarafından yapılabileceği gibi hasta tarafından da yapılabilir. Evde bireysel anlamda uygulanan yöntem belirli bir süreci kapsamaktadır klinikte uygulanan yöntemde anında sonuç vermektedir. Burada seçim hastanın kendi durumuna bağlıdır.

Dişlerde Leke Neden Oluşur?

Yaşlılık, dişleri boyayan unsurlar, travma, eskimiş protez, kaplama ve dolgular dişlerde lekelere neden olabilir. Birden fazla nedene bağlı olarak oluşan lekelerin giderilmesinde diş beyazlatma yönteminden faydalanılır.

Diş Beyazlatma Kimlere Uygulanabilir?

Dileyen herkesin uygulatabileceği bir tedavi yöntemidir. Diş hekiminin diş yapısını incelemesi sonucu karar alınır. Bu işlem için dişlerin uygun olup olmadığı da diş hekiminin kararlarına bağlıdır.

Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

Kimyasal Diş Beyazlatma:

Diş beyazlatıcı jelin özel biçimde hazırlanmış kalıplar yardımıyla sorunlu dişlere uygulanması yöntemidir. Bu yöntemin diş minesine zarar verebildiği gözlemlenmiştir. Uzman diş hekimi gözetiminde kullanılması gereken bir yöntem olduğunun altını çizelim.

Fototermal Diş Beyazlatma:

Özel beyazlatıcı jel bu yöntemde de bulunmaktadır. Yüksek enerjili özel ışın demeti ile uygulanan bir yöntem olduğunu görüyoruz. Olumsuz etkiler görülebilecek bir yöntemdir.

Fotokimyasal Diş Beyazlatma:

Dişler üzerinde daha etkili bir beyazlatma sağlayan yöntemlerdendir. Beyazlatma jeli ve UV-Lamba yardımıyla kullanılır. UV-Işık türü kullanılırken işlem aşamasında dudaklar ve diğer dokularda görülebilecek yanma ve deformasyonlara karşı önlem alınması gerekmektedir. Bir diğer lazer türü KTP lazeridir. Bu yöntemde yanma problemi yoktur.

Görüldüğü üzere diş beyazlatma uygulamasının pek çok türü bulunmaktadır. Burada seçimler hasta ve uzman diş hekimi gözetiminde yapılmalıdır. Yeterli donanıma sahip olmayan kliniklerde bu uygulamada dahil diş çekimi dahi yapılmamalıdır. Uzman diş hekimi araştırması çok iyi yapılmalı ve alanında markalaşmış isimler tercih edilmelidir. Özellikle merdiven altı kliniklerden uzak durulması kişinin ağız ve diş sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. Alanında başarılı bir uzman diş hekiminin yapacağı uygulamaların oldukça güzel sonuçlarla karşılaştıracağı düşünüldüğünde kişinin bu durumda memnun edici faktörlerle karşılaşacağı görülebilir. Bu bakımdan diş hekimi seçimi aşamasında acele etmemeli kapsamlı araştırmaların ardından karar verilmelidir. Tam donanımlı kliniklerde emin ellerde gerçek anlamda memnun edici sonuçlarla karşılaşır, bembeyaz dişlere sahip olursunuz.

UZMANLIKLARIMIZ

İlk Randevu

İlk randevuya gelirken, önceden çekilmiş röntgenler, yapılan eski tedavilerle ilgili belgeler bizlere tedavi geçmişinizle ilgili ayrıntılı bilgiler verecektir. 

RANDEVU AL
HAKKIMIZDA
GENEL BİLGİLER
AĞIZ BAKIMI