Diş Apsesi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

İnsanların büyük bir bölümünün diş çürümesi durumlarda yaşadıkları problemleri geçici yollarla geçirmeye çalışarak diş hekimlerinden uzak durdukları görülmektedir ancak çürümenin ilerlemesi durumunda daha büyük problemlere davetiye çıkarır ve kişi olduğu durumdan daha kötü bir duruma gelebilir. Gerekli ve zamanında müdahale edilmesi ile kişi sorunlarından kurtulur. Çürüme durumunda ağız içerisinde oluşan bakterinin her yere zarar verdiğini söyleyebiliriz. Enfeksiyonun ilerleyerek çene kemiği ve diş köküne kadar ilerlemesi diş apsesi oluşumuna neden olur. Bu durumda dişin çekilmesini zorlayan haller olabilir. Enfeksiyonun köke ulaşıp zarar vermesi zamanla diş kökünün ölmesine neden olacaktır. Bu tür bir durumda kişi ağrılarından kurtulacaktır fakat, ağız içinde zarar vermeye devam edecektir.

Diş Apsesi Belirtileri Nelerdir?

  • Dişte aralıklı ya da sürekli görülen ağrılar
  • Sıcak ve de soğuk içeceklere karşı aşırı hassasiyet
  • Çiğneme aşamasında ortaya çıkan ağrı hissi.
  • Ateşlenme ve halsizlik durumu.

Diş Apsesi Teşhisi Nasıl Konur?

Yukarıda sayılan hallerden herhangi birinden dolayı şikayetiniz var ise, muhtemelen apse yapmış bir dişe sahipsiniz demektir. Bu tür bir durumda vakit kaybetmeden uzman bir diş hekimine gidilmelidir.

Diş Apsesi Tedavi Yöntemleri

Bundan yıllar öncesinde diş apsesine tedavi yöntemi olarak tek yöntem diş çekilmesiydi fakat; son yılların teknolojisinin tıbbi yöntemler arasındaki yerini almasıyla birlikte diş hekimlerinin apseli dişleri çekmeden iyileştirebildikleri görülmekte.

Tedavi Yönteminin Aşamaları:

İlk etapta uzman diş hekimi enfeksiyonu giderebilmek adına antibiyotik tedavisine başvuracaktır. Enfeksiyonun diğer bölümlere yayılmasının önüne geçmek ve ortadan kalkmasını sağlamak adına antibiyotik tedavisi önemlidir. Bunun yanı sıra günlük yaşamda görülebilecek problemler adına ağrı kesicilerde yazabilir.

Dişi çekmekten ziyade kurtarabilmek adına diş hekimi sorun yaşanan dişin yuvasına bir delik açacaktır. Bu delik ortada bulunan basıncı azaltıp rahatlatacaktır. Dişin yuvası temizlendikten sonra uygun maddeyle doldurulmalı. Apseli dişin temizlenmesinin ardından şişlik problemi halen sürüyorsa diş hekimi aktinomikoz şeklinde isimlendirilen rahatsızlığın olup olmadığını incelemek için kültür yapmayı talep edebilir.

Enfeksiyonun temizlenmesi ve dolgu işleminden sonra uzman diş hekimi sizi tekrar görmek isteyecek. Birkaç ay sonra uzman diş hekime gittiğinizde durum hakkında bilgi almanız mümkün. Uzman hekime gittiğinizde dişinizi röntgeni çekilerek incelenecektir. Oluşturulan boşluk sağlıklı bir durumdaysa tedavi orada sonlandırılır. Aksi bir durumda ek tedaviler uygulanarak soruna çözüm aranır. Tedavilerin uygulanması ve kararı doğrudan uzman diş hekiminin inisiyatifindedir. Acil durumlarda hastaya nasıl bir tedavi yöntemi uygulanacağı sorulmaz ve bir an evvel sorun ortadan kaldırılmaya çalışılır.

Dişlerde Apse Oluşumu Nasıl Önlenebilir?

  • Dişleri günde 2-3 defa fırçalayınız.
  • Yemek artıklarından kurtulabilmek adına diş ipi kullanın.
  • Diş fırçanızı belirli periyotlarla değiştirin.
  • Şekerli gıdalardan olabildiğince uzak durun.
  • 6 ayda bir uzman diş hekimine kontrole gidin.
  • Diş çürümelerinden koruyacak ağız gargarası ürünlerini kullanın.

UZMANLIKLARIMIZ

İlk Randevu

İlk randevuya gelirken, önceden çekilmiş röntgenler, yapılan eski tedavilerle ilgili belgeler bizlere tedavi geçmişinizle ilgili ayrıntılı bilgiler verecektir. 

RANDEVU AL
HAKKIMIZDA
GENEL BİLGİLER
AĞIZ BAKIMI