Diş Ağrısı Neden Ortaya Çıkar?

Her insanın hayatının bir bölümünde dişleriyle ilgili yaşadığı sorunlardan olan diş ağrısı günümüzün sorunları arasındadır. Gelişen tıbbi teknikler ve ilaçlarla kısmi ya da tamamen ortadan kaldırılsa da kişi diş hekimine gidene kadar dayanılmaz ağrılarla karşılaşabilir. Çeşitli nedenlerden ve ihmallerden dolayı ortaya çıkan çürükler ve çürük başlangıçları bazı durumlarda diş ağrısına neden olabilmektedir ancak; diş ağrısına neden olan faktörler sadece çürükle sınırlı değil. Bu konuda kesin teşhisi koyacak olan bireyler uzman diş hekimleridir. Dişlerinizle ilgili yaşadığınız problemlerde vakit kaybetmeden uzman bir hekime görünmeniz iyiliğinize olacaktır.

Diş Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

  • Dişlerde ortaya çıkan çürükler ve çürük başlangıçları
  • Dişlerde yaşanan kemik kayıpları çiğneme esnasında ağrı verebilir.
  • Diş etinde yaşanan iltihaplanmalar yanma ve acı hissi oluşturur.
  • Doğru şekilde yapılamamış protez uygulamaları ve yüksek yapılı dolgular
  • Diş gıcırdatma alışkanlığı.
  • Kanal tedavisinin ardından çeşitli zamanlarda görülebilir.
  • Gribal enfeksiyon durumlarında sinüzitin aktif hale gelerek diş ağrısına neden olabildiği görülmüştür.
  • Bayanların adet dönemlerinde de diş ağrısı görülebilir

Görüldüğü üzere pek çok neden ve durumda diş ağrısı yaşanabilmekte. Diş ağrısının sadece çürüklerde değil onlarca durumda ortaya çıkabildiği unutulmamalıdır. Dişlerde çürük olmadığı halde tam sağlıklı olduğu halde ağrı görülebilir. Pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilen ağrılardan kendi yöntemlerinizle kurtulabileceğiniz gibi vakit kaybetmeden uzman hekime görünebilirsiniz. Kendi yöntemlerinizle anlık olarak ağrıyı durdursanız dahi çok geçmeden yeniden başlayacaktır. Bu bakımdan uzman diş hekimine gitmek en akıllıcası olacaktır.

Diş Sorunları Ne Tür Nedenlerden Dolayı Çene Ağrısına Neden Olur?

Yirmilik Yaş Dişleri

Alt çene kemiğinden başlayarak kulağa doğru giden bir ağrı hissedilebilir. Çıkma aşamasında göz ve şakak bölgesinde de ağrıya neden olduğu gözlenmiştir.

Kemik Kaybı:

Çene kemiğinde yaşanan kayıplarda dişler desteğini kaybedebilir. Bu tür bir durumda da çenenin içinden hissedilen bir ağrı gözlemlenir.

Hareketli Protez:

Hareketli protezlerin çeşitli nedenlerden dolayı kullanıldığını bilmekteyiz. Bu unsurları kullanan bireylerin çene kemiği gereğinden fazla aşınmaya uğradığında diş sinirlerine baskı yapar hale gelir. Buna bağlı olarak da kişi ağrı hisseder.

Diş Ağrısı Şişlik Derecesine Ulaştıysa Ne Yapmalı?

Diş ağrısının çene ve yüz bölgesinde şişlik noktasına ulaşması çürük ya da sorunlu dişin iltihaplandığı anlamına gelir. Bu bakımdan acil müdahale gerekebilir. İltihabın yayılması ve diğer dokulara sıçraması pek hoş sonuçlar doğurmayacaktır. Günümüzde diş hekimlerinin bu tip bir sorunun çözümü için öncelikle antibiyotik tedavisi uyguladığını görüyoruz. Bunu bireysel anlamda yapmaktan ziyade uzman hekime göründükten sonra önermesi halinde yapmanız daha sağlıklı olacaktır. Hekim tavsiyesiyle antibiyotiğe başladığınızda çok geçmeden iltihabın dağıldığını göreceksiniz. Bu tür bir durumda vakit kaybetmeden uzman diş hekiminiz ile görüşerek sorunlu bölgeyi göstermeniz rahatsızlığın kısa bir zaman dilimi içerisinde ortadan kaldırılması bakımından önemlidir.

UZMANLIKLARIMIZ

İlk Randevu

İlk randevuya gelirken, önceden çekilmiş röntgenler, yapılan eski tedavilerle ilgili belgeler bizlere tedavi geçmişinizle ilgili ayrıntılı bilgiler verecektir. 

RANDEVU AL
HAKKIMIZDA
GENEL BİLGİLER
AĞIZ BAKIMI