Çocuklarda Diş Fırçalama Eğitimi Ne Zaman Başlatılmalı?

Dünya üzerindeki hemen her çocuk dişlerini fırçalamaktan pek hoşlanmaz, yapmak istemez! Ebeveynlerin en çok zorluk çektiği konulardan  bir tanesi de doğal olarak diş fırçalama alışkanlığı olur. Bu alışkanlık zamanında kazandırılmadığı takdirde oldukça hassas olan dişleri kısa bir zamanda çürür ve düşer. Süt dişi en az daimi dişler kadar önem arz etmektedir. Bu bakımdan her ailenin çocuklarına diş fırçalama eğitimi vererek bu alışkanlığı kazandırması fazlasıyla önem arz etmekte.

Çocuklarda Diş Temizliği Ne Zaman Başlamalı?

Ailelerin bu konuda bir takım yanlış düşünceleri bulunmaktadır. Bireysel anlamda diş fırçalayabilecek seviyeye gelene kadar bu konuda girişimler bulunulmaz. Halbuki çocuklarda diş temizliği 6-8 aylıkken başlatılmalıdır. Katı yiyecekler tükettiğinde, emzirme ve kusma sonrasında ağız temizliği gerçekleştirilmelidir. Aksi takdirde çocuklarda görülebilecek ağız hastalıkları ve diş problemleri ilerleyen dönemlerde baş gösterecektir. Bir pamuğun hafif nemlendirilmesi neticesinde temizlenen ağızların her türlü bakteriden uzak kaldığını söyleyebiliriz.

Diş Fırçalama Eğitimine Ne Zaman Başlamalı?

Çocukların ilerleyen yaşlarda diş fırçalama alışkanlığını sürdürebilmesi adına temeli ne kadar erken atarsanız o kadar iyi sonuçlarla karşılaşırsınız. Erken yaşlarda diş fırçalama alışkanlığı kazanmış olan çocukların ilerleyen yaşlarda bu hususa hassasiyet gösterecekleri aşikar. Bebeklerin arka dişleri çıkmaya başladıktan sonra eğitimlere başlanabilir. İlk başlarda bu alışkanlığı kazanması aileleri zorlayacaktır fakat; zaman içerisinde çocuğunda sevebileceği bir aktivite haline dönüşeceğinden alışkanlık giderek oturmaya başlayacaktır. Çocukların diş çıkarma esnasında yaşadığı rahatsızlıkları da hafifleten etkisi bulunan diş fırçalama alışkanlığının diş etlerine masaj etkisi yaparak diş etlerinde bulunan basıncı hafifletip çocukları rahat ettirdiği görülüyor. Bu aşamada kaşınma, acı hissi gibi rahatsız edici etmenlerde en aza indirgenmiş olacağından çocuğunda hoşuna gidecektir. Genelde okul çağına gelene kadar alışkanlığın kazandırılması hayli zorlamaktadır. Çoğu çocuk bu alışkanlığı kazandığında dişlerinin ön yüzeyi haricinde bir yeri fırçalamadığı görülmektedir. Gerçek anlamda fırçalanması gereken bölgeler atlanabilmekte. Ailelerin çocuklarının diş fırçalama esnasında yanında olması ve ona hatalarını söylemesi faydalı olacaktır. Öte yandan bebeklikten itibaren düzenli bir şekilde uzman diş hekimi kontrolüne götürülmesi de ihmal edilmemelidir.

Çocuklarda Diş Macunu ve Fırça Seçimi

Yetişkin bireyler için kullanılan diş macunu ve fırçalar kesinlikle çocuklara verilmemelidir. Bu aşamada çocuklar için özel olarak hazırlanan macun ve yumuşak diş fırçaları vardır. Diş fırçalama esnasında çocuk macunu yutabileceğinden zararsız diş macunları elde edilmesi önem arz etmekte. Günde 2 kez olmak üzere sabah kahvaltısının ardından ve gece yatarken 3 dakikalık bir fırçalama eğitimi verilmelidir.

Diş Fırçalama Çocuklara Nasıl Sevdirilir?

  • Çocuklar anne ve babalarının hareketlerini, davranışlarını kopyalar ve örnek alırlar. Bu bakımdan onunla birlikte aynı anda dişlerinizi fırçalamanız alışkanlığın kazanılmasını kolaylaştıracaktır. Çocuğunuza dişini fırçalaması gerektiğini söyleyip bunu kendiniz uygulamadığınızda çocuğunuzun bu alışkanlığı kazanması zorlaşacaktır.
  • Fırça alma aşamasında birkaç tane farklı renklerde fırça temin edebilirsiniz. Her seferinde farklı bir fırça ile hareket etmesini söylediğiniz adeta bir oyunmuş gibi gelecektir.
  • Oyuncak bebekleri ve oyuncaklarının dişlerini fırçalamasını isteyin. Burada amaç çocuğa eğlenceli bir aktivite hissi verilmesidir.

UZMANLIKLARIMIZ

İlk Randevu

İlk randevuya gelirken, önceden çekilmiş röntgenler, yapılan eski tedavilerle ilgili belgeler bizlere tedavi geçmişinizle ilgili ayrıntılı bilgiler verecektir. 

RANDEVU AL
HAKKIMIZDA
GENEL BİLGİLER
AĞIZ BAKIMI