Çocukların Dişleri Neden Çabuk Çürür?

Ağız ve diş sağlığının temelleri bebeklik döneminde atılıyor. Süt dişlerin çıkmaya başlaması ve çocukların şeker oranı yüksek besinleri sık tüketmeleri nedeniyle çocukların dişlerinin yetişkinlere oranla daha çabuk çürüdüğü görülmekte. İlk doğduğu andan itibaren 6 ay sonrasında alt ön bölgeden başlayan dişler yaklaşık olarak 3 yaşında tamamlanır. Bu dönemlerde çocuğun ağzında toplamda 20 diş vardır. Toplumda yıllardır süregelen bir yanlış düşüncenin bulunduğunu uzmanlar belirtmektedir. “Süt dişler önemsizdir” düşüncesinin tamamıyla yanlış bir düşünce olduğu belirtiliyor. Doğum anında ergenlik dönemine kadar bulunan süreçte görevleri bulunan dişler süt dişleridir. Süt dişlerinin doğal seyrinden erken çürüyerek düşmesi ya da çekilmesi durumunda  kalıcı dişlerde çarpıklık sorunları görülebilir. Çarpıklık sorununun fiziksel anlamda rahatsız edici bir sorun olması da ortodontik tedaviyi gerektirebilir. Bu bakımdan çocuklara ağız bakımının eğitiminin gerektiğinde verilmeye başlanması bir nevi geleceğe yatırım olarak nitelendirilebilir.

Çocukların Dişleri Neden Çürür?

Daimi dişlere göre çok daha fazla organik madde içeren süt dişleri daha kolay çürür.

Çürük oluşumunun başlangıcında görülen soğuk ve sıcak içeceklere karşı hassasiyeti tam olarak anlayıp yorumlayamayan çocukların ağzında zaman içerisinde çürük problemi büyür ve ağrıya dönüşür. Bu aşamadan sonra geç bir sürece girilmiş olabilir

Ağız bakımına yeterince dikkat edemeyen henüz bu olgunluğa erişememiş çocuklarda dişlerin hızlı çürümesi normaldir.

Çocuklarda Çürük Oluşumu Engellenebilir mi?

Tıbbi teknikler her geçen gün daha da gelişmektedir fakat; çürüğü tamamıyla engelleyip ortadan kaldıran bir ilaç ya da aşı henüz geliştirilmemiştir. Çocuklara verilecek diş bakımı eğitimi ile dişlerini korumaları sağlanmalıdır. İlk zamanlarda diş fırçalama faaliyetini ihmal edeceklerdir ancak; üzerinde durduğunuzda zamanla alışkanlık haline getirdiğini göreceksiniz.

Çocuklar İçin Diş Fırçası ve Macunu Seçimi

Çocukların ağız yapısı yetişkin bireylere göre çok daha hassas ve narin olduğundan seçim aşamasında büyük hassasiyet gösterilmesi gerekir. Ağzın büyüklüğü ile uygun oranlarda, yumuşak diş fırçaları çocuklar için uygun olacaktır. Diş macunu seçiminde pütürsüz türleri tercih edilmelidir. Çocukların dişlerini fırçalarken diş macununu yutabileceği ihtimali hiçbir şekilde göz ardı edilmemeli.

Çocuklara Diş Fırçalama Alışkanlığı Kazandırmak İçin Ne Yapmalı?

  • Mümkünse diş fırçalama işini birlikte yapın. Küçük yaşlarda sizi örnek alacağından ona güzel bir alışkanlıkta örnek olmuş olursunuz. Bunun yanı sıra alışkanlığı kazanma sürecini de hızlandırmış olursunuz.
  • Diş fırçalama periyotlarını belirlemek ve faaliyetin gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğini öğrenmek adına bir pano oluşturun. Her fırçalama işleminin ardından ilgili bölümü doldurmasını isteyin. Hafta boyunca eksiksiz fırçalama yaptığı takdirde ona küçük bir hediye alın.
  • Son olarak diş fırçalamanın faydalarını somut bir şekilde çocuğa gösterebilmek adına ona çikolata, bisküvi gibi gıdalar yedirin. Aynanın karşısına geçin ve dişlerini fırçalamasını isteyin. Fırçalama işleminin ardından dişlerinin kadar temiz ve beyaz olduğunu ifade ederek sonuçları gösterin.

UZMANLIKLARIMIZ

İlk Randevu

İlk randevuya gelirken, önceden çekilmiş röntgenler, yapılan eski tedavilerle ilgili belgeler bizlere tedavi geçmişinizle ilgili ayrıntılı bilgiler verecektir. 

RANDEVU AL
HAKKIMIZDA
GENEL BİLGİLER
AĞIZ BAKIMI