Beyazlatılan Dişler Ne Kadar Süre Beyaz Kalır?

Diş beyazlatma tekniği ile beyazlatılan dişlerin beyaz kalma süresi bireyden bireye farklılık göstermektedir. Bazı bireylerin dişleri çabuk renk değiştirebilirken bazı bireylerin dişleri de bu konuda oldukça dirençlidir. Diğer yandan öne çıkan faktör her şeyde olduğu gibi ağız bakım ve temizliğidir. Bilindiği üzere günlük olarak yiyecek, içecek tüketimi dişlerde kalıntılar, zararlı etkiler bırakır. Bu etkileri ortadan kaldırıp dişlerin beyazlığını korumasını sağlamak adına düzenli olarak diş bakımları gerçekleştirilmelidir. Toplumumuzda ağız ve diş sağlığını gereken özen ne yazık ki tam manasıyla gösterilmemektedir. Her evde bulunan diş macunu ve diş fırçası 2–3 günde bir kullanılmakta günlük bakımlar ihmal edilmektedir. Düzenli olarak dişlerini fırçalayan bireylerinde gece yatmadan önce dişlerini fırçalamayı ihmal ettikleri görülmektedir. Oldukça zararlı bir hareket olması nedeniyle dikkat edilmelidir. Gün boyu tüketilen besinlerin dişlerde biriktiğini söylemiştik.

Ağızda kalan kalıntıların bakteri oluşumuna bakterilerinde asit oluşumuna neden olması diş çürükleri, diş eti hastalıkları gibi pek çok probleme neden olur. Dişlerde görülen renk değişiklikleri de oldukça önemli problemlerdendir. Kişinin günlük yaşamını doğrudan etkilemesi nedeniyle gerekli tedavi yöntemleri uygulanıp dişin orijinal beyazlığı elde edilmeli. Diş beyazlatma uygulaması gerçekleştirilmiş dişlerde ortalama 1 yıl verim alındığı görülmüştür. Uygulamanın ardından ortaya çıkan beyazlık 1 yıl boyunca muhafaza edilir. 1 yılın ardından yavaş yavaş renk değişiklikleri görülmeye başlar. Tabi burada ağız bakım ve temizliği temel faktördür. Bakım ve temizliğini düzenli olarak yapıp düzenli diş hekimi kontrollerini ihmal etmeyen bireylerin bu süreyi en üst noktalara çekerek olumlu sonuçlarla karşılaştığı görülür. Diş beyazlatma uygulamasının ardından elde edilecek beyazlık tonu kişinin orijinal diş tonuna bağlıdır. Bazı bireylerde krem renkte görülen dişler bazı bireylerde beyaz tonlarda görülmektedir. Krem rengine sahip olan bireylerin bembeyaz dişleri beklemesi pek de mantıklı bir beklenti olmayacaktır. Uygulanan yöntemin orijinal diş renklerine döndürmeye yönelik olduğu hiçbir zaman unutulmamalı. Estetik/Kozmetik diş hekimliğinin önemli bir tekniği olan diş beyazlatma tekniğinin genel anlamda kriterleri bu şekildedir. Dişte renk değişikliğine neden olan faktörü belirlemek burada temel esastır. Netice itibariyle beyaz etkiler barındıran uygulamanın başarıyla sonuçlandığı defalarca kanıtlanmıştır. Fiziksel görünüm üzerinde büyük etkileri bulunan dişlerin yüz bölgesinde ilk dikkat çeken bölgelerden olması kişilerin dişlerinde oluşacak bir değişim ya da kusurun doğrudan sosyal çevrenin dikkatini çekeceği aşikar.

Bu tür durumlarda bireylerin ciddi anlamda rahatsızlık duyması ve fiziksel açıdan kendini yetersiz hissetmesi psikolojik bakımdan kötü hissetmesine neden olur. Sosyo-psikolojik anlamda olumsuz etkiler gözlemleyen bireyler günlük yaşamda sıkça mutsuz olur, özgüvenleri kırılır. Oldukça büyük etkileri bulunan dişlere gereken özen gösterilmeli gerekmesi halinde diş beyazlatma tekniklerini yaptırmaktan da çekinilmemelidir. Oldukça etkili sonuçlarla karşılaştıran diş beyazlatma tekniği son yıllarda ciddi manada ilgi görmekte.

UZMANLIKLARIMIZ

İlk Randevu

İlk randevuya gelirken, önceden çekilmiş röntgenler, yapılan eski tedavilerle ilgili belgeler bizlere tedavi geçmişinizle ilgili ayrıntılı bilgiler verecektir. 

RANDEVU AL
HAKKIMIZDA
GENEL BİLGİLER
AĞIZ BAKIMI