Bebeklerde Dişler Ne Zaman Çıkar?

Bebeklerde diş çıkma süreci 6 – 7. aylardan itibaren başlar. Bireysel farklılıklara göre değişebilecek bir durum olduğundan bu aylarda çıkması şart değildir. Bebeklerde öncelikle ön dişler çıkar ve ilk yıllarını tamamlamalarının ardından 8 adet süt dişleri vardır. 3 yaşının sonunda 16-21 dişi olduğu görülür. Dişlerin geç ya da erken çıkması kalıtsal niteliklere bağlanabileceğinden önemli bir problem değildir. Dişlerin çıkmasını etkileyen bir diğer etmen raşitizm( D vitamini eksikliği ). Bu aşamada doktor takibatının yapılması ve düzenli aralıklarla doktor kontrollerine gidilmesi önemlidir.

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri

Diş çıkarma süresi farklılık gösterebileceği gibi belirtilerde de farklılıklar görülebilir. Bazı bebeklerde hiçbir belirti göstermeden çıkarken bazı bebeklere aylar boyu azap verebildiği görülmektedir. Diş çıkarma belirtileri genel anlamda 2-3 ay içerisinde belli edecektir.

Diş çıkarma aşamasında bebeklerde ağrı, acı hissi ve huzursuzluk belirtileri görülebilir. Yaşadığı ağrılardan dolayı iştahı olmayabilir. Bu aşamada diş etleri kaşınmasından dolayı bebeklerin ellerine geçirdikleri her şeyi ağzına aldıkları görülür.

Diş çıkarma aşamasında dişin çıktığı bölgede kanamalar görülebilir. Mavimsi bir leke olarak görülebilen bu kanamanın önemli bir durum olmadığının da altını çizmiş olalım.

Bebekler azı dişlerin çıkma aşamasında sıkça kulaklarını çekiştirebilirler. Kulak ve yanak kısımlarına yapılacak hafif masajlarla rahatlamasına yardımcı olunabilir. Diş çıkarma sürecinde uyku düzensizliği de yaşayabilir.

Bir diğer belirti ateş yükselmesi ve ishal durumlarıdır. Şu unutulmamalıdır ki bahsettiğimiz bu belirtiler dişten kaynaklanmayabilir. Her ihtimale karşı bebeğinizi doktora göstermeniz yerinde olacaktır.

Bebeklerde Dişler Çıkmaya Başladığında Ne Yapmalı?

Çiğneyebileceği Bir Şeyler Verin!

Burada amaç; diş etlerindeki basıncı azaltarak bebeğinizi rahatlatmaktır. Çiğnenen şeyin biraz soğuk olmasına dikkat etmelisiniz. Lastik diş halkaları, dondurulmuş çörekler bu aşamada kullanılabilir. Her ne verirseniz verin hijyenik olmasına özen göstermelisiniz. Bebeğinizin ağzının enfeksiyon kapması pek hoş sonuçlar getirmeyecektir.

Soğuk İçecekler:

Bebeğinize soğuk içecek içirmekten korkmayın fakat, bu demek değildir ki hastalayacak derecede soğuk içecekler içirmelisiniz.

Soğuk Yiyecekler:

Soğutulmuş şeftali püresi, yoğurt gibi besinler verebilirsiniz.

Ağrıyı Azaltacak Şeyler:

Bebeğinizin huzursuzluğu tüm yöntemleri denemenize rağmen geçmediyse uzman doktora göstererek bu aşamada çeşitli jeller temin edebilirsiniz. Parasetamol jelini doktor tavsiyesi yoluyla bebeğinizin diş etlerine sürmeniz mümkün fakat, bunu bilinçsiz bir şekilde yapmanız bebek sağlığı açısından doğru olmayacaktır. Bu bakımdan doktor önerisi dışında hiçbir doz aşımı ya da ekstra unsur kullanımı yapılmamalıdır.

Anne karnında başlayan diş çıkarma sürecinde diş kökleri gelişiyor ve doğumundan ilk 6-7 ay içerisinde de büyüyerek çıkmaya başlıyor. Bazı bebeklerde erken diş çıkarma görülebilir. İlk 3-4 ay içerisinde bireysel gelişimine bağlı olarak dişleri görmeniz mümkündür. Bu tür bir durumda panik yapmaya gerek yoktur! Bebekten bebeğe değişebilecek süreler olacaktır. Kiminde geç çıkarken kiminde de erken çıkabilir.

UZMANLIKLARIMIZ

İlk Randevu

İlk randevuya gelirken, önceden çekilmiş röntgenler, yapılan eski tedavilerle ilgili belgeler bizlere tedavi geçmişinizle ilgili ayrıntılı bilgiler verecektir. 

RANDEVU AL
HAKKIMIZDA
GENEL BİLGİLER
AĞIZ BAKIMI