Bebeklerde Diş Çıkarma Aşamasında Görülebilecek Rahatsızlıklar

Anne karnında başlayan diş kökü gelişiminin  doğum anından ergenlik döneminin sonuna kadar sürdüğünü bilmekteyiz. Bebeklerde diş çıkarma aşamasında gözlemlenebilecek pek çok rahatsızlık bulunmaktadır. Kimi bebek bu süreci hafif atlatırken kimi de oldukça huzursuz atlatabilmekte. Diş çıkarma aşamasında görülebilecek rahatsızlıklar bebekten bebeğe göre değişebilir. Yani; bir bebekte görülen rahatsızlık başka bir bebekte farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Birden fazla rahatsızlık ve belirtisi bulunan diş çıkarmanın ne tür problemleri beraberinde getirebileceğinden bahsedelim.

Bebekler Diş Çıkarırken Ne Tür Belirti ve Sorunlar Görülür?

Salya Akıtma:

2.5-3 aylık süreler sonrasında salya akıtmaya başlayan bebekler diş çıkarma aşamasında salya miktarını artırabilir.

Çene ve Yüz Bölgesinde Kızarıklıklar:

Bolca salya üretimi yapan ve ağız dışına çıkan salyanın yüzde oluşturduğu tahriş nedeniyle deride kızarıklık gözlenebilir. Bu tür bir olumsuz etkinin önüne geçebilmek adına gün boyunca salyanın temiz bir bezle silinmesi gerekmektedir. Gece uyurken başını koyduğu yastığa bir havlu koyun ve yüz ile temasını olabildiğince önleyin. Deride kuruma gibi sorunlar gözlemlediğinizde yumuşak bir deri kremi yardımıyla yüz bölgesinde nemi koruyun.

Hafif Öksürük:

Aşırı salya üretimine bağlı olarak bebeğin bazı durumlarda tıkandığı ve hafif öksürükler çıkardığı görülebilir. Soğuk algınlığı ve alerji gibi belirtiler gözlemlemediyseniz bu tür bir durumda korkulacak bir durum olmadığını söyleyebiliriz. Bebeklerin bazı anlarda dikkat çekmek için de olsa hafif öksürük çıkardıkları bilinen bir durumdur.

Isırma:

Bebeklerde diş çıkarma aşamasında görülen ısırma faaliyeti bir saldırıdan ziyade diş etindeki basıncı azaltmak adına gerçekleştirilen bir faaliyettir. Annenin eli, memesi gibi pek çok şeyi ısırabilir.

Ağrı:

Çıkma sürecinde olan dişin diş etlerinde yapmış olduğu baskı bazı bebeklerde dayanılmaz ağrılara neden olabilir. İlk diş ve azı dişlerin çıkması en şiddetli ağrıların yaşandığı dişlerdir.

İshal:

Diş çıkarmayla bir ilgisi olup olmadığı şüpheli olan ishal rahatsızlığının bazı anneler tarafından diş çıkarma aşamasında ortaya çıkan rahatsızlık olduğu iddia edilir. Doktorların bu konuyla ilgili açıklaması da şu doğrultudadır: büyük olasılıkla diş çıkarma aşamasında salgılanan aşırı tükrük bezinin bağırsak hareketlerini tetiklemesi sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.

İştah Kapanıklığı:

Diş çıkarma aşamasındaki bebeklerin zaman zaman beslenmeyi reddedebildikleri görülmektedir. Katı yiyecekleri tüketmekten kaçınan bebekler zaman zaman anneleri endişelendirebilmektedir fakat; ortada endişelenecek bir durum bulunmamaktadır.

Uyku Düzensizliği:

Gece hiç uyanmadan uyuyan bebeklerde dahi diş çıkarma aşamasında zaman zaman uyanmalar, ağlamalar göze çarpmaktadır. Bu tür bir durumda beslemeye çalışmak yerine yeniden uykuya dalması için biraz bekleyin.

Kulak Çekiştirme, Yanak Kaşıma:

Dişetlerinde ortaya çıkan ağır ağrıların kulak ve yanağa yansıyabildiği görülmektedir. Bu tür durumlarda bebekler kulaklarını çekiştirme, yanaklarını kaşıma gibi faaliyetlerde bulunurlar. Bu tür bir durumla karşılaşıldığında doktor kontrolüne gidilmesi en iyisi olacaktır. Kulak enfeksiyonundan kaynaklanan bir faaliyette olabilir.

UZMANLIKLARIMIZ

İlk Randevu

İlk randevuya gelirken, önceden çekilmiş röntgenler, yapılan eski tedavilerle ilgili belgeler bizlere tedavi geçmişinizle ilgili ayrıntılı bilgiler verecektir. 

RANDEVU AL
HAKKIMIZDA
GENEL BİLGİLER
AĞIZ BAKIMI