Bebeklerde Ağız Bakımı Nasıl Olmalı?

Anne sütü içeriğinde bulunan asit nedeniyle bebeklerin dişlerine zarar verebilmesi nedeniyle  ağız bakımı oldukça önemli etmenlerden. 6 aylıkken ilk dişleri çıkmaya başlayan bebeklerin 3 yaşında 20 adet diş sayısına ulaştığı görülüyor. Süt dişlerin erken çıkması ya da geç çıkması gibi durumlarda annelerin panik olduğunu görüyoruz. Endişelenecek bir durum olmadığı uzmanlar tarafından belirtiliyor. Özellikle bebeklerde görülen pamukçuk rahatsızlığından tutun da diş ve diş eti rahatsızlıklarının gelecek yıllarda görülmemesi adına bebeklerde ağız bakım ve temizliği çok önemli. Anneler bebeklerini emzirirken düzenli olarak bebeklerinin ağzının içini incelemesi bu aşamada ortaya çıkabilecek bir soruna erken müdahale şansı tanıyacaktır. Aslına bakıldığında bebeklerde ağız bakımı o kadar da zor bir iş değildir. Bebeklerde ortaya çıkabilecek pamukçuk rahatsızlığında bebek anneyi emmeyi reddedebilir. Bu tür bir durumda emmek onun için bir acı hissi anlamına gelecektir. Genelde bebeklerin dilinin üst kısmında görülmeye başlayan beyaz renkli bir oluşumdur. Aşırı derecede ilerlemiş türlerinde kanamaların görüldüğü gözlemlenmiştir. Bu bakımdan tedavisinin uygulanması çok önemlidir. Ağızda pamukçuk oluşmasa dahi bebeğin ağız bakımı günlük olarak düzenli bir şekilde yapılmalıdır.

Bebeklerde Günlük Ağız Bakımı Nasıl Yapılabilir?

Küçük bir gazlı bezi kaynayıp soğumuş suya batırıp küçük parmağa dolanması ve ağız içini şöyle güzelce gezdirmesi suretiyle yapılabilir. Her emzirme sonrası yapılabileceği gibi birden fazla emzirme sonucunda da yapılabilir. Burada amaç; ağız içi temizliğin devamlılığını sağlamaktır. Bebeklerin emzirme sonrası bazen kustuğu gözlemlenir. Kusmuğun kalıntılarının temizlenmemesi pamukçuk oluşumunu tetikleyebilir. Bu bakımdan özellikle kusma sonrası ağız temizliği hiçbir şekilde ihmal edilmemelidir. Ağız içi temizliği yaparken olabildiğince nazik olunmalıdır. Her türlü etkiye karşı hassas bir evrede olduklarından bebeğinizin ağzını tahriş edebilirsiniz.

Bebeklerin ilk 6 aydan itibaren diş çıkarmaya başladığı gözlenmektedir. Bu aşamadan sonra asıl ağız temizliği yapılmalıdır. Diş sağlığının korunması ve ilerleyen zamanlarda çeşitli problemlerin ortaya çıkmasının önlenmesi bakımından  temizliğe dikkat edilmelidir. Bebeklerde diş çıkma süresinde farklılıklar gözlenebilmektedir. Bu aşamada annelerin sıkıntı yapabilecekleri bir durum olmadığını ifade etmiş olalım. İlk 12 ay boyunca doktor tavsiyesi ile D vitamini kullanılabilir. Kemik gelişimi açısından önemli bir vitamin olduğunun da altını çizelim. Erken sürelerde görülen diş çürümelerinin bakım eksikliğinden kaynaklandığı unutulmamalıdır. Beslenme sonrasında ağız içinde kalan kalıntılar, emziğin yeterince temiz tutulamaması gibi problemler diş çürüme sürecini hızlandırabilir. Bebeğinizin 1 yaşına girmesinin ardından bebekler için özel olarak üretilen diş fırçaları ve macunlarla  dişlerini fırçalamak uydundur. Bebeklerde görülen kan eksikliklerinde kullanılan damlalara da dikkat edilmelidir. Kan damlaları kullanılırken çocuğun doğrudan yutmasını sağlamak ve dişlerden uzak tutmak gerekmektedir. Dişlerde bir takım lekelenmelere neden olan bu bileşeni dişlerle temas ettirmemelisiniz. Bebeğiniz büyüyüp kendi ağız bakımını yapabilecek seviyeye gelene kadar sizin sorumluluğunuz altındadır.

UZMANLIKLARIMIZ

İlk Randevu

İlk randevuya gelirken, önceden çekilmiş röntgenler, yapılan eski tedavilerle ilgili belgeler bizlere tedavi geçmişinizle ilgili ayrıntılı bilgiler verecektir. 

RANDEVU AL
HAKKIMIZDA
GENEL BİLGİLER
AĞIZ BAKIMI