Ağız ve Dişlerin Yapısı Nasıldır?

Ağız içi genel yapı içerisinde bulunan dişler ve diş etlerinin kendi içinde çeşitli yapılara sahiptir. Doğl dişlerin mine, dentin, sement ve pulpa yapılarından oluştuğu ifade edilebilir. Her birinin farklı görev ve işlevleri bulunmaktadır.

Mine:

Vücut yapısında bulunan en sert maddedir. Dişlerin dış kısmına verilen isimdir. Dişi olası darbelerden koruyarak hassas dokuların zarar görmesinin önüne geçer. Sinir hücrelerini barındırmadığından duyarlı bir yapısı bulunmamaktadır. Dişlerde görülen duyarlılık diş eti hastalıklarının neden olduğu bir rahatsızlıktır.%97’lik bir kısmı kalsiyum tuzlarından oluşan mine tabakasının  kritalleşmiş bir yapıda olduğunu belirtelim. Anne karnında birikme yoluyla ortaya çıkan kalsiyum tuzları gebelik sürecinde bazı ilaçlardan dolayı sekteye uğrayabilir. Mine birikiminin önünde bir engel olması halinde dişlerde gri, sarı ya da kahverengi tonlar görülebilir.

Dentin:

Mine tabakasının altındaki tabakaya verilen isimdir. Yetişkin bir bireyde dişin %75’lik bir kısmını oluşturan “dentin” tabakası ısıya  karşı duyarlıdır. Kemikle benzer bir yoğunluğa sahiptir fakat duyarlıdır. Olası bir sorunda dişte görülen hasarları onarmaya çalışır. Canlı bir yapı olan dentin tabakasının %70’i mineral %20’si organik madde %10’u da sudan oluşmaktadır. Yapı olarak çok sayıda kanalcık içerir. Kanalcıkların içeriğinde bulunan dentin yapıcı hücrelerin uzantıları bulunur. Dentin yapımına neden olan “odontoplast” dişin onarım merkezi konumundadır. Bakteri ve çürük oluşumlarına karşı savaşan ve onarmaya çalışan bölge burasıdır.

Pulpa (Diş Özü):

Dişin ortada kısmında bulunan yumuşak dokuya verilen isimdir. Diş özü kökün ucuna kadar ulaşır. Bu bölgede kan damarları , kılcal damarlar bulunur. Bu damarların işlevi diş ve diş eti enfeksiyonlara karşı korumaktır. Sıcak, soğuk  gibi etkileri hissetmemiz bu bölge sayesinde gerçekleşir. Dişi koruyan kaleye benzetilen pulpa dokusu oldukça önemlidir.

Sement:

Diş kökünün etrafını kaplayan kemiksi yapıya verilen isimdir. Diş kökünün çeneye tutunmasını sağlayan bir yapıdır. %65 inorganik madde içerir.

Dişler Ne İşe Yarar?

Sindirim sisteminin başlangıcı olarak tanımlanan dişler besinlerin kesilip, ufalanmasına yardımcı olur. Konuşma ve seslerin gerektiği gibi çıkmasını sağlar. Estetik anlamda fonksiyonları da bulunmaktadır.

Dişler Görevlerine Göre Kaça Ayrılır?

Dişler görevlerine göre 4’e ayrılır. Kesici dişler, köpek dişleri, azı dişleri, akıl dişleri.

Kesici Dişler:

Alt ve üst çenede bulunan kesici dişler isminden de anlaşılacağı üzere kesici işlevi görür.

Köpek Dişleri:

Kesici dişlerden sonra gelen dişlerdir. Alt ve üst çene olmak üzere toplamda 4 dişten oluşur. Uçları diğer dişlere göre sivri bir yapıdadır.

Azı Dişleri:

Beşer adet olmak üzere yetişkin bir bireyin ağzında 10 adet azı dişi bulunur. Tüm azı dişlerde çiğnemeye yarayan tümsekler vardır.

Akıl Dişleri:

Bir diğer ismi yirmi yaş dişleri olan akıl dişleri şekil ve kök sayısı bakımından farklı bir yapıya sahiptir.

Dişlerin Gelişimi ve Oluşumu Ne Zaman Gerçekleşiyor?

Anne karnında başlayan diş kökü oluşumu 3. haftada görülmeye başlar. 6 ve 7. haftadan itibaren gözlemlenir.

UZMANLIKLARIMIZ

İlk Randevu

İlk randevuya gelirken, önceden çekilmiş röntgenler, yapılan eski tedavilerle ilgili belgeler bizlere tedavi geçmişinizle ilgili ayrıntılı bilgiler verecektir. 

RANDEVU AL
HAKKIMIZDA
GENEL BİLGİLER
AĞIZ BAKIMI